avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate danasencu

Activitate danasencu

Eu sunt in situatia "vecinului". Vecinii mei si-au construit incepand din anul 2003 un imobil pe limita de proprietate la dist de 0,00 fata de proprietatea mea, la modul ca in lipsa noastra, ne-au scos gardul, ni l-au aruncat in curte si au ridicat zid. Constructia a fost executata fara autorizatie, fara expertiza tehnica, in regie proprie, fara persoane calificate. Am facut sesizari la Primarie, la ISC, au venit, au constatat si i-au dat somatie verbala sa-si obtina autorizatie. In anul 2007 si-au terminat imobilul, un P+1 si au avut tupeul sa vina sa-mi ceara sa-i las in curte sa-si finiseze spatele ce da spre proprietatea mea. I-am cerut sa-mi arate autorizatia, pe care bineinteles ca nu o avea. Am reluat sesizarile si pana nu am facut sesizare la Bucuresti la ISC, institutiile statului nu au facut nimic. Dupa sesizarea la Bucuresti s-a facut control ca la carte, a fost amendat, i s-a dispus efectuarea unei expertize si obt autorizatiei. Cu chiu cu vai in anul 2008 si tot in urma insistentelor mele si-au obtinut AC. Cand am vizualizat AC m-a luat capul: pentru ca constructia lor sa indeplineasca normele de stabilitate si rezistenta ei au de facut o multime de lucrari pe care in 2 ani timp in care AC a expirat ei nu le-au executat. lucrarile pe care le au de facut prin curtea mea, respectiv armare perete, izolare, finisare, ar trebui sa-mi ocupe cam 20 cm din teren, ar trebui eu sa-mi mut bransamentul de gaze, amplasat la limita de propr cu AC, sa-mi mut centrala, adica sa cheltui niste bani, de ce?
Si colac peste pupaza ma trezesc ca ma dau vecinii in judecata cum ca noi am desfiintat gardul si le-am ocupat abuziv o supr de 37 mp si ca noi executam lucrari de construire fara acordul lor si fara expertiza si ca ne-am turnat placa la casa in podul casei lor.
La expertiza am intrat in imobilul lor si cu stupoare am constatat ca o parte din zidul de la etaj este construit pe placa imobilului meu si ca ei folosesc zidul meu ca zid comun fara acordul meu. Mentionez ca casa mea nu a suferit modificari de cand am cumparat-o de la parintii mei.
Deci inainte de a trage concluzii hai sa dam toate datele, nu e vorba de nesimtire sau rea vecinatate intotdeauna. Lumea nu intelege ca exista niste legi ce tb respectate, iar pe proprietatea mea nici un judecator vreodata nu ma va obliga sa las pe cineva sa-si faca de cap.
Buna ziua! Sunt functionar public in cadrul unei primarii. Vecinul meu a formulat o plingere penala impotriva mea pentru denunt calomnios, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor si sustragerea sau distrugerea de inscrisuri motivand ca sotul meu a depus o reclamatie la primarie acuzandu-l pe nedrept ca ocupa un teren fara acte de proprietate, iar eu lucrand la directia de urbanism am sustras un plan din documentatia dansului pentru autorizatia de construire. Am primit de la parchet rezolutia NUP si vreau sa-i fac plingere pt denunt calomnios. Ca sanse am sa primesc daune morale in conditiile in care in perioada in care am fost citata la politie eram lauza, nascusem de 2 sapt., alaptam, eram foarte slabita, iar aceste acuze, stresul provocat de ele, barfele de la serviciu care mi-au ajuns la urechi desi eram in concediu, mi-au facut mult rau. Mentionez ca valoarea daunelor intentionez sa o las la aprecierea instantei.