avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate vladymir

Activitate vladymir

Nu au cum sa afle nimic din moment ce este criptat. Pot fi acuzat de obstructionarea justitiei sau ceva asemanator daca nu vreau sa dau parola?
multumesc
Va salut. Am urmatoarea problema si am nevoie de cateva sfaturi daca ma puteti ajuta:

Am un unchi caruia ii mai duceam din cand in cand filne/jocuri plus instalat windows (toate piratate). El a comis o infractiune si politia i-a luat calculatorul. Evident in urma intrebarilor el m-a indicat pe mine ca fiind sursa lui de filme, jocuri si windows. Cand am aflat ce a declarat am cumparat de la obor un hard disk stricat caruia i-am scos supafata pe care sunt stocate datele si am montat in calculator respectivul hard disk. Pe al meu l-am ascuns. Am facut asta ca sa plece multumiti politistii si sa nu imi intoarca casa cu fundul in sus cautand hardul pe care am downloadat filme/muzica si pe care am windows piratat.

A urmat perchezitia la mine acasa si politistii au plecat cu hdd gol inauntru si cu un laptop pe care rulaza linux care este gratuit, dar pe care il am criptat cu parola fara care nu poate fi accesat continutul hardiskului.

Saptamana viitoare sunt invitat pt perchezitia informatica. De aici nu stiu cum sa procedez cat mai bine si va rog sa ma ajutati.

1. Nu as vrea sa le dau parola de la laptop pe care desi nu am nimic piratat/ilegal am foarte multe poze extrem de prsonale plus alte lucruri gen discutii pe messenger sau jurnale personale si nu as vrea sa stea politistii sa le analizeze si sa se amuze. Ce se intampla daca le dau o parola gresita si fac p prostul ca aia e parola buna? Sau daca le zic ca doar ce pusesem parola si nu mi-o mai amintesc bine?

2. Cand vor constata ca au plecat de la mine cu un hard fara mecanism ce mi s-ar putea intampla? Ma acuza ca i-am pacalit? Si daca da, de ce? In fond scopul perchezitiei e sa caute si sa ia cu forta ce considera ei si daca e asa de ce as fi eu vinovat ca i-am pacalit putin? Daca as zice ca doar ce cumparasem hardul si nu stiam ca nu mai are mecanismul?

La politie au zis ca au traficul meu de net. Si daca il au, dar nu au hardiskul pe care au fost stocate respectivele informatii downloadate se schimba cu ceva situatia? Face vreo diferenta lipsa hardiskului respectiv?


Multumesc anticipat