avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate iulia19

Activitate iulia19

Răspuns la discuția custodie comuna
buna ziua ! Mai am si eu o intrebare : va rog sa imi spuneti si mie daca se poate schimba un martor ? martorul care lam avut nu mai vrea sa se prezinte in fata instantei pentru motivul ca nu a mai fost niciodata intro judecatorie si nici nu vrea sa ajunga vreodata chiard daca ar avea o problema personala si ar fi nevoie sa mearga in instanta ar face orice sa nu treaca prin fata instantei asa ca nici atit nu vrea sa mearga pentru alta persoana. a primit deja o amenda de 200lei pentru prima neprezentare . Acum este si mai suparat martorul pentru ca spune el ca nu trebuia sa primeasca nici o amenda pentru prima neprezentare . Nu stiu de ce imi face martorul meu asa ceva , nu stiu care este adevaratul motiv pentru care nu mai vrea sa se prezinte pentru ca pina in ziua in care trebuia sa se prezinte la judecatorie nu mia spus ca nu va veni si nici nu era vreo problema de a nu se prezenta iar in ziua cind trebuia sa se prezinte ma anuntat ca nu mai vine , bineinteles ca si eu mam suparat enorm de mult pentru ce mia facut pentru ca eu am fost nevoita sa merg in tara si sa ma prezint si mai ales cu speranta ca totul a decurs bine si se va termina odata dar din cauza martolui si a anchetei sociale care nu au trimis hirtiile pina la data procesului a trebuit sa se mai amine inca o data peste 2 luni din nou la proces dar acuma sunt foarte ingrijorata din cauza martorului care imi face numai probleme , nu vrea sa inteleaga ca trebuie sa se prezinte pentru audiere , a spus ca daca o obliga sa vina pina la urma vine si ii va spune doamnei presedinte ca el ca martor nu stie nimic si nu va spune nimic si ce o sa ii faca !? eu sunt intro situatie ca nu mai stiu ce sa fac , nu inteleg de ce lumea este asa de rea ,! din partea mea in situatia care ma adus martorul meu si mia spus destul de clar acum ca sa imi aduc alt martor ca el nu va spune nimic. Deaceea va rog sa imi spuneti daca pot cere sa pun alt martor , eu am destui martori care sa confirme ce fel de mama am fost si sunt pentru copii mei si ce sotie am fost pentru fostul sot , asa ca nu imi este teama deloc de ce va spune un martor in fata judecatorului dar bineinteles atita timp cit nu incaalca juramintul sa spuna adevarul si numai adevarul . iar de la ancheta sociala miau spus ca este totul foarte bine si nu ar trebui sa am nici o problema pentru ami incredinta copii si sa locuiasca cu mine , deci martorul este singura problema .
va rog sa imi spuneti daca se poate face ceva pina pe data de 5 decembrie ca sa nu mai fie nevoie de aminari .
MAI am o intrebare ; eu si sotul neam pus de acord si el pina la urma a aceptat ca sa avem autoritate parinteasca pentru ambii parinti iar domiciliul copiilor sa stanbilit in spania la mine dar intrebarea este daca la vame este nevoie de acordul lui ca eu sa pot calatorii cu copii minori ?
Răspuns la discuția custodie comuna
Doamna stiu ca asa este dar nu intodeauna sunt ambi parinti de acord in toate mai ales dupa despartire va spun asta din propria axperienta , am luptat timp de un an de zile sa il conving pe fostul sot sa imi lase copii la mine in spania si stie foarte bine ca pot avea grija de ei si ma pot ocupa foarte bine de ei dar problema este ca nu vrea sa mii lase sub nici o forma cu motivul ca nu ii lasa sa schimbe scoala ca el vre sa mearga copii la scoala in rominia si aici se invata bine si se ocupa foarte bine de copii indiferent ca sunt straini va spun pentru ca , copii mei au mers aici la gradinita si erau foarte bucurosi si le era foarte drag la gradinita aici deja invatasera sa numere si culorile si intelegeau si aproape vorbeau si limba spaniola asa ca motivul fostului sot nu pare a fi unul foarte ingrijorator de a nui lasa aici la scoala iar dupaceea mia venit cu alt motiv in care spune ca , copii lui no sa locuiasca vreodata cu un alt barbat ne fiind tatal lor ca poate il va numi tata pe cel care o sa stea mai mult cu ei . la care iam raspuns ca acesta nu este un motiv aceasta e o razbunare pentru ca el nu vrea sa imi refac viata alaturi de copii si sa fiu bine . mia spus ca daca vrau copii sa stau in tara dar nu ma intreaba cine ma ajuta pe mine cu copii in tara si cu ce sa ii intretin acolo iam raspuns ca daca ma ajuta sa intretin copii in tara foarte bine merg si stau cu copii dar nu vrea nici macar pentru copii sa plateasca cit plateste acuma spune ca suma de 250 euro ii va plati cit copii va sta cu mama dar in ziua cind eu voi sta cu ei nu mai vad bani astia . mama nu are nici un venit asa ca daca merg in tara cu ce ma poate ajuta ? cu mai nimic ! cu salariul din tara nu poti plati decit facturile de mincare nu mai spun sau dintrun salariu nu iti ajunge sa treiesti nici pentru unu da ce sa mai zici de 3 persoane pe un salariu asa ca imaginativa cum ar trai copii mei ! sa mai ajung din nou sa nam ce sa pun pe masa si sa nam cu ce sa ii trimit la scoala asta nu o face nici o mama o mama care isi iubeste copii intradevar se lupta si se risca pentru a creste copii si nu ii lasa morti de foame si fara sa mearga la scoala , mai tirziu ce iti va spune copilul tau ? ca nu ai fost in stare sa il crest si ca toti copii merg la scoala si tu nu ai putut sa il dai ? de ce ? din cauza banilor? asa ca Domnilor bani nu aduc fericirea dar o intretine o mentine , si nu vedeti ca totul se rezuma la bani? EX. mergi la scoala =bani, mergi la doctor=bani , mergi la primarie= bani , mergi in instanta = bani , merg copii in excursie sau vacante =bani mergi la spital =bani .... si asa va pot face o lista foarte lunga si sa imi spuneti dumneavoastra cite lucruri se rezolva in primul rind cu sentimentele dupacea ce face legea din rominia si care este rezultatul principal baniiii . fara bani esti motr nu te baga nimeni in seama te da la o parte pur si simplu sau iti mai vorbeste si urit doar pentru faptul ca nu ai bani mergi la un spital un ex. si daca nu ai bani sa le dai acolo te lasa sa mori nu iti fac nimica . va pot spune ce mi sa intimplat nu numai o data si cel putin in spital cin este vorba de viata cuiva , la nasterea fiului meu doamna doctora care era de garda nici macar nu sa prezentat la nastere eram in momentul nasteri cu 10 minute de a naste doctora a plecat din sala de nastere asistenta a rugato sa nu plece ca eu voi naste inmediat pentru ca mi se rupsese apa si contractiile erau foarte mari doctora a raspuns ca ia merge sa bea o cafea si a iesit pe usa nici macar sa se uite la mine dupa 5 minute asistenta a sunato si tot nu a vrut sa vina doctora pina la urma ma ridicat asistenta din pat si ma ajutat sa merg pina la masa de nastere ma rugat sa ma urc repede pe masa dar nu a mai fost timp copilul a iesit imediat si lam prins cu o mina chiar eu si a sarit si asistenta repede asa ca lam nascut din picioare linga masa de nastere sa nimerit si femeia de serviciu acolo si a trebuis sa o ajute pe asistenta sa ma curete sa taie buricu sa ma coase si tot ce era nevoie nu va spun cum tremuram si eu dar si asistenta pentru ca copilul meu putea sa fie mort in momentul nasteri dar reactia mea la salvat si nu a cazut in cap copilul si mai ales ca nu lam scapat pentru ca aluneca iar dupa acea se prezinta si doctora sa ma vada cum sunt dar ce credeti ca a cerut sau pentru ce a venit? pentru a imi cere suma de cinci milioane lei pentru ca sunt bine eu si copilul si ca am avut o moasa buna asa mia spus bineinteles raspunsul meu a fost pe masura ce ma ajutat ia adica din nesimtita nu am scoso si iam spus ca o voi da in judecata pentru ce a facut darrrr bineinteles ca cele 3 zile state in spital pina a face externarea nu a trecut sa vada nici copilul nici pe mine si nu a facut absolut nimic dar din cauza ca nu aveam bani nu am putut sa o dau in judecata pentru ca eu aveam functie de sarac iar ia de doctor dar mam multumit ca , copilul meu era bine si nu mia mai trebuit nimic a avut copilul o mica vinataie la nas da ia trecut repede si asa va pot spune o multime de probleme de genul acesta . intimplate mie. si nu numai mie multor oameni pentru ca asta e educatia si cultura din rominia . deaceea spun ca banii sunt importanti si poate sa iti aduca chiar viata in ziua de azi . daca nu am dreptate va rog sa imi spuneti si poate asa imi dau seama ca sa fi mama nu trebuie sa risti atita in viata si spunetimi care sunt limitele de a putea a vea o viata normala intro societate asa
Răspuns la discuția custodie comuna
Buna ziua! Doamna credeti ca un parinte care isi lasa copii in tara nu este constient de situatie? credeti ca noi ca parinti nu simtim acelasi lucru suferinta si abandon ? credeti ca suntem parinti si stam pe aici sa muncim de dragul banilor sau sa ne facem bogati si nu ne mai interezeasa ce lasam in urma si ce avem ? nu , va inselati foarte tare in ziua de azi daca muncim in strainatate muncim aici sa supravietuiasca familia din rominia nu sa ne facem bogati ! nu toata lumea din rominia au un servicibun cu un salariu bun si o situatie buna sun foarte multi oameni care trebui sa mearga la munca unde o fi ca sa isi mentina familia, daca nu facem asta , cine ne ajuta sa intretinem copii ? statul romin???!! in nici un caz . legile din rominia se pare ca sunt facute doar pentru oamenii care au avut norocul sa aiba o situatie mai buna in viata nu si pentru oamenii mai saraci care numai dumnezeu stie cum se lupta sa fie in rindul lumii, va spun asta pentru ca eu si sora mea de mici copii a trbuit sa mergem la munca in cimp atit pentru noi cit si sa muncim pe bani pentru altii cu acei bani trbuia sa ne incaltam pentru scoala sa ne luam de imbracat si tot strictul necesar pentru a merge la scoala multi copii aveau bani de buzunar si puteau sa isi cumpere un covrig si un suc noi nu ne permiteam acest lux terminam programul scolar ajungeam acasa si nici nu apucam sa mincam la masa ca si plecam la munca si mincam in caruta in drum spre cimp si ne mai intorceam din cimp pe intuneric acasa ,acasa ne mai asteptau o gramada de treburi ajutam pe mama sa dea mincare la animale sa facem curat in casa cit si la animale sa spalam sa facem mincare la noi ziua de munca se incheia la 12 noaptea eram moarte de oboseala dar mai aveam si lectii pentru scoala de facut asa ca ne culcam la ora 1-2 noaptea asta a fost perioada cin am fost in scoala primara am ajuns la liceu aici mama nea inscris unde a vrut ia pentru ca nu isi permitea sa ne dea la un liceu cu un profil bun unde vroiam sa mergem noi si asa ca nea inscris la cel mai apropiat oras si cu singurul liceu de acolo care era cu profilul de mecanica fina. noi am plins foarte mult fiind copii si cu iluzia de a invata si a ne schimba viata ca sa nu mai traim pe viitor la fel dar nu sa putut asa ca mergeam la liceu 10 km pe zi pe picioare desi avind statia de autobuz la poarta casei darrr nu ne permiteam sa mergem cu autobuzul nu aveam bani de abonament asa ca ne trezeam la 5 dimineata la 3:30 eram acasa de la liceu iar la ora 4 eram in drum spre cimp si din nou ne mai culcam la ora 1:30 noaptea si asa am aprobat si examenul bacalaureatu dar bine inteles de teama ca poate nu aprobam axamenul am mai facut si o criza de spasmofilie in timpul examenului si am stat inconstienta citeva ore in spital la urgente am aprobat si examenul asa ca a trebuit sa ne angajam neam angajat la o fabrica de mobila la cea mai apropiata zona de casa pentru a nu pierde prea mult timp pe drum ca sa mai avem timp si pentru munca de acasa si din cimp nu mai puteam face fata la nimic eram terminate de oboseala pe cit de mult munceam nu ne ajungeamcu banii deaceea va spun ca sunt multi parinticare se risca pentru copii sa le ofere o copilarie mai buna si sa faca o scoala la care ei decid si sa mearga la o facultate pentru asta e nevoie de bani nu numai prezenta dar pe amindoua nu le poti face deodaata

deaceea lupt pentru copii mei sa nu aive o copilarie ca a mea eu vreau sa aive timpul necesar sa invete si sa studieze si sa mearga la scoala si sa nu le dea alti copii un covrig de mila sau mai rau sa rida de ei ca nu au nimic sai descrimineze asa cum ne faceau si noua pentru ca erau copii mai rai care ne bateau sau rideau de noi pur si simplu
Răspuns la discuția custodie comuna
va multumesc mult pentru raspuns. in cazul acesta prima varianta este mai sigura pentru ca fostul sot nu a fost de acord ca sa am numai eu custodia copiilor din cauza ca el nu doreste sa aduc copii in spania sa ii am alaturi de mine desi copii au crescut aici pina la virsta de 3 ani dupaceea am fost nevoita s merg in tara sa locuiesc in casa parintilor mei pentru ca pe atunci sotului nu prea ii placea orice munca si ajunsesem sa facem foamea eu si copii cu toate ca eu lucram dar nu puteam acoperii toate cheltuielile cu banii care eu ii aduceam iar bani de mincare nu prea mai ramineau multi , de aici au inceput multe discutii intre mine si sot si a trebuit sa merg la mama acasa ca sa am unde locui cu copii si cine sa ma ajute sa stea cu ei pina veneam eu de la munca pt ca in rominia cit am stat a trebuit sa merg la munca ca am ce pune pe masa copiilor ,sotul nu imi trimitea bani cu lunile spunindumi ca nu gasea de lucru dupa un timp incepuse sa trimeata citiva bani dar nu suficient cit sa pot intretine copii asa ca am fost nevoita sa merg sa muncesc si eu in spania unde era el dar cin am ajuns la el am avut parte de mai multe surprize neplacute iar atunci sa produs despartirea noastra si copii au ramas in rominia la parinri si eu trebuie sa muncesc aici ca sa pot intretine copii parintii mei primesc bani lunar 500euro total iar aparte de cite ori am mers acasa leam cumparat copiilor haine ,incaltaminte , carti de colorat de poezii,povesti si tot strictul necesar ,jucarii si toate taxele de la gradinita platite . Va spun sincer ca daca eram alaturi de ei in rominia nu puteam sa ma descurc cu aceste cheltuieli cu salariul din rominia si preturile care sunt acolo. multi parinti sunt obligati sa munceasca in afara tari ca sa poata macar sa le ofere copiilor care ii lasa in tara o viata normala .cred ca toti parintii sufera foarte mult sa nu poata fi cu copii lor iar ceea ce facem noi este cel mai mare sacrificiu facut ca parrinte , la noi nu se gindeste nimeni adica statul romin , deaceea tot mai multi copii nu ajung la scoala sau nu au o locuinta sau mai rau sunt abandonati definitiv inca de la nastere . Spunetimi cum este mai bine sa stai linga copii si sa vezii ca nu ai ce sa le pui pe masa si sa ii trimiti la scoala sau sa te sacrifici sa ii lasi cu restul familiei si intre toti mergem mai departe cu o viata mai normala si cu speranta de a fi mai bine in tara ta si nu mai esti nevoit sa stai singur in lume ca sa muncesti si sa ramii fara nimic stiti cum ? cam asa te simti si singur si fara bani si fara familie te simti abandonat . ....
Eu sunt constienta ca momentan nu pot fi alaturi permanent de copii mei pentru ca responsabilitatile care le am ca parinte nu le pot indeplini daca stau linga ei atit eu cit si fostul sot dar asta nu inseamna ca ne-am abandonat copii sau nu vrem sa stam cu ei sau nu o sa ne mai vada niciodata.
va multumesc mult pentru raspunsul de mai sus ! astai legea! si ceea ce am scris in acest mesaj este faptul ca mam speriat la faptul ca, copii pot fi reincredintati la bunici pentru faptul ca nu putem sta cu copii in rominia deocamdata si vam scris ceea ce simt in sufletul meu de mama si ar mai lipsi sa mai pierzi si copii dupa sacrificiile care in ziua de azi asta suntem nevoiti sa facem . daca mai aveti raspunsuri la problema mea va rog sa imi scrieti

Discuție custodie comuna
Buna Ziua ! Am si eu o problema in legatura cu custodia a doi minori de 5 si 6 ani . eu si fostul sot ne-am inteles sa avem custodia in comun dar nu stim care sunt procedurile de a cere custodia in comun in fata instantei . motivul care ne este teama este ca atit eu cit si el suntem plecati in afara tari pentru a munci si le oferi o viata normala copiilor ,copii sunt la parintii mei pentru ca acolo am stat impreuna in trecut iar ei sunt singurele persoane care pot avea grija de copii in lipsa noastra iar copii sunt obisnuiti acolo si merg la gradinita acolo de un an si jumatate decind ne-am despartit eu si sotul suntem plecati amindoi dar am mers in tara la copii in acest timp de 4 ori atit eu cit si fostul sot dupa despartire ne-a mers mai bine si am putut sa le oferim mult mai mult copiilor decit inainte ,asa ca deocamdata trebuie sa mai stam plecati pentru a putea sa ne vacem un viitor mai bun atit copiilor cit si noua .intrebarea este daca judecatorul va fi de acord cu asa ceva sau ce se poate face ca sa avem custodia in comun si dupaceea mergem la un notar si ne dam acordul amindoi de a ingriji parintii mei de copii nostri in lipsa noastra