Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

Buna Ziua ! Am si eu o problema in legatura cu custodia a doi minori de 5 si 6 ani . eu si fostul sot ne-am inteles sa avem custodia in comun dar nu stim care sunt procedurile de a cere custodia in comun in fata instantei . motivul care ne este teama este ca atit eu cit si el suntem plecati in afara tari pentru a munci si le oferi o viata normala copiilor ,copii sunt la parintii mei pentru ca acolo am stat impreuna in trecut iar ei sunt singurele persoane care pot avea grija de copii in lipsa noastra iar copii sunt obisnuiti acolo si merg la gradinita acolo de un an si jumatate decind ne-am despartit eu si sotul suntem plecati amindoi dar am mers in tara la copii in acest timp de 4 ori atit eu cit si fostul sot dupa despartire ne-a mers mai bine si am putut sa le oferim mult mai mult copiilor decit inainte ,asa ca deocamdata trebuie sa mai stam plecati pentru a putea sa ne vacem un viitor mai bun atit copiilor cit si noua .intrebarea este daca judecatorul va fi de acord cu asa ceva sau ce se poate face ca sa avem custodia in comun si dupaceea mergem la un notar si ne dam acordul amindoi de a ingriji parintii mei de copii nostri in lipsa noastra
Acest raspuns il veti afla de la judecator dupa ce veti formula o astfel de cerere in fata lui, si el se va pronunta cu privirea la ea. Potrivit Noului Cod Civil, dupa divort autoritatea parinteasca se exercita in comun de ambii parinti- art.396. Acest lucru inseamna, ca parintii trebuie sa se ocupe efectiv de copii. Situatia dvs e mai complicata pt ca nici dvs, nici tatal nu sunt in tara langa copii. Se va efectua si ancheta psihosociala in aces sens, si de acolo va reiesi faptul ca, in fapt copii sunt ingrijiti de bunici. Va trebui sa sustineti ori ca va veti intoarce in tara, ori ca luati copii la dvs in strainatate. Prima varianta o consider mai pertinenta pentru a avea castig de cauza. Chiar daca veti obtine custodia comuna, si vor ramane copii langa bunici, si nu va veti ingriji de ei, autoritatea tutelara se poate autosesiza si poate solicita instantei reincredintarea copiilor catre bunici. Pentru a avea castig de cauza, va trebui sa sustineti ca va veti intoarce in tara, pentru a fi langa copii.
va multumesc mult pentru raspuns. in cazul acesta prima varianta este mai sigura pentru ca fostul sot nu a fost de acord ca sa am numai eu custodia copiilor din cauza ca el nu doreste sa aduc copii in spania sa ii am alaturi de mine desi copii au crescut aici pina la virsta de 3 ani dupaceea am fost nevoita s merg in tara sa locuiesc in casa parintilor mei pentru ca pe atunci sotului nu prea ii placea orice munca si ajunsesem sa facem foamea eu si copii cu toate ca eu lucram dar nu puteam acoperii toate cheltuielile cu banii care eu ii aduceam iar bani de mincare nu prea mai ramineau multi , de aici au inceput multe discutii intre mine si sot si a trebuit sa merg la mama acasa ca sa am unde locui cu copii si cine sa ma ajute sa stea cu ei pina veneam eu de la munca pt ca in rominia cit am stat a trebuit sa merg la munca ca am ce pune pe masa copiilor ,sotul nu imi trimitea bani cu lunile spunindumi ca nu gasea de lucru dupa un timp incepuse sa trimeata citiva bani dar nu suficient cit sa pot intretine copii asa ca am fost nevoita sa merg sa muncesc si eu in spania unde era el dar cin am ajuns la el am avut parte de mai multe surprize neplacute iar atunci sa produs despartirea noastra si copii au ramas in rominia la parinri si eu trebuie sa muncesc aici ca sa pot intretine copii parintii mei primesc bani lunar 500euro total iar aparte de cite ori am mers acasa leam cumparat copiilor haine ,incaltaminte , carti de colorat de poezii,povesti si tot strictul necesar ,jucarii si toate taxele de la gradinita platite . Va spun sincer ca daca eram alaturi de ei in rominia nu puteam sa ma descurc cu aceste cheltuieli cu salariul din rominia si preturile care sunt acolo. multi parinti sunt obligati sa munceasca in afara tari ca sa poata macar sa le ofere copiilor care ii lasa in tara o viata normala .cred ca toti parintii sufera foarte mult sa nu poata fi cu copii lor iar ceea ce facem noi este cel mai mare sacrificiu facut ca parrinte , la noi nu se gindeste nimeni adica statul romin , deaceea tot mai multi copii nu ajung la scoala sau nu au o locuinta sau mai rau sunt abandonati definitiv inca de la nastere . Spunetimi cum este mai bine sa stai linga copii si sa vezii ca nu ai ce sa le pui pe masa si sa ii trimiti la scoala sau sa te sacrifici sa ii lasi cu restul familiei si intre toti mergem mai departe cu o viata mai normala si cu speranta de a fi mai bine in tara ta si nu mai esti nevoit sa stai singur in lume ca sa muncesti si sa ramii fara nimic stiti cum ? cam asa te simti si singur si fara bani si fara familie te simti abandonat . ....
Eu sunt constienta ca momentan nu pot fi alaturi permanent de copii mei pentru ca responsabilitatile care le am ca parinte nu le pot indeplini daca stau linga ei atit eu cit si fostul sot dar asta nu inseamna ca ne-am abandonat copii sau nu vrem sa stam cu ei sau nu o sa ne mai vada niciodata.
va multumesc mult pentru raspunsul de mai sus ! astai legea! si ceea ce am scris in acest mesaj este faptul ca mam speriat la faptul ca, copii pot fi reincredintati la bunici pentru faptul ca nu putem sta cu copii in rominia deocamdata si vam scris ceea ce simt in sufletul meu de mama si ar mai lipsi sa mai pierzi si copii dupa sacrificiile care in ziua de azi asta suntem nevoiti sa facem . daca mai aveti raspunsuri la problema mea va rog sa imi scrieti

vedeti amanunte pe
www.avocatnet.ro/content/for...
NU e ca nu sunteti permanent, nu sunteti langa copii si basta. Nu va indepliniti nici acum obligatiile fata de ei, ii lasati in tara sa tanjeasca dupa iubirea parintilor. O dezvoltare emotionala frumoasa se face cu parintii langa tine, nu cu bani trimisi.
O instanta ar putea sa va ia copiii amandurora.

NU ajungeti la aceiasi bani, insa puteti ajunge sa faceti acesti copii sa devina oameni mai echilibrati daca stati langa ei, fie in tara, fie oriunde.

Este grotesc ce se intampla in sufletul acestor micuti, sentimentul abandonului pe care il simt si nu il constientizeaza deseori... e crunt.
Buna ziua! Doamna credeti ca un parinte care isi lasa copii in tara nu este constient de situatie? credeti ca noi ca parinti nu simtim acelasi lucru suferinta si abandon ? credeti ca suntem parinti si stam pe aici sa muncim de dragul banilor sau sa ne facem bogati si nu ne mai interezeasa ce lasam in urma si ce avem ? nu , va inselati foarte tare in ziua de azi daca muncim in strainatate muncim aici sa supravietuiasca familia din rominia nu sa ne facem bogati ! nu toata lumea din rominia au un servicibun cu un salariu bun si o situatie buna sun foarte multi oameni care trebui sa mearga la munca unde o fi ca sa isi mentina familia, daca nu facem asta , cine ne ajuta sa intretinem copii ? statul romin???!! in nici un caz . legile din rominia se pare ca sunt facute doar pentru oamenii care au avut norocul sa aiba o situatie mai buna in viata nu si pentru oamenii mai saraci care numai dumnezeu stie cum se lupta sa fie in rindul lumii, va spun asta pentru ca eu si sora mea de mici copii a trbuit sa mergem la munca in cimp atit pentru noi cit si sa muncim pe bani pentru altii cu acei bani trbuia sa ne incaltam pentru scoala sa ne luam de imbracat si tot strictul necesar pentru a merge la scoala multi copii aveau bani de buzunar si puteau sa isi cumpere un covrig si un suc noi nu ne permiteam acest lux terminam programul scolar ajungeam acasa si nici nu apucam sa mincam la masa ca si plecam la munca si mincam in caruta in drum spre cimp si ne mai intorceam din cimp pe intuneric acasa ,acasa ne mai asteptau o gramada de treburi ajutam pe mama sa dea mincare la animale sa facem curat in casa cit si la animale sa spalam sa facem mincare la noi ziua de munca se incheia la 12 noaptea eram moarte de oboseala dar mai aveam si lectii pentru scoala de facut asa ca ne culcam la ora 1-2 noaptea asta a fost perioada cin am fost in scoala primara am ajuns la liceu aici mama nea inscris unde a vrut ia pentru ca nu isi permitea sa ne dea la un liceu cu un profil bun unde vroiam sa mergem noi si asa ca nea inscris la cel mai apropiat oras si cu singurul liceu de acolo care era cu profilul de mecanica fina. noi am plins foarte mult fiind copii si cu iluzia de a invata si a ne schimba viata ca sa nu mai traim pe viitor la fel dar nu sa putut asa ca mergeam la liceu 10 km pe zi pe picioare desi avind statia de autobuz la poarta casei darrr nu ne permiteam sa mergem cu autobuzul nu aveam bani de abonament asa ca ne trezeam la 5 dimineata la 3:30 eram acasa de la liceu iar la ora 4 eram in drum spre cimp si din nou ne mai culcam la ora 1:30 noaptea si asa am aprobat si examenul bacalaureatu dar bine inteles de teama ca poate nu aprobam axamenul am mai facut si o criza de spasmofilie in timpul examenului si am stat inconstienta citeva ore in spital la urgente am aprobat si examenul asa ca a trebuit sa ne angajam neam angajat la o fabrica de mobila la cea mai apropiata zona de casa pentru a nu pierde prea mult timp pe drum ca sa mai avem timp si pentru munca de acasa si din cimp nu mai puteam face fata la nimic eram terminate de oboseala pe cit de mult munceam nu ne ajungeamcu banii deaceea va spun ca sunt multi parinticare se risca pentru copii sa le ofere o copilarie mai buna si sa faca o scoala la care ei decid si sa mearga la o facultate pentru asta e nevoie de bani nu numai prezenta dar pe amindoua nu le poti face deodaata

deaceea lupt pentru copii mei sa nu aive o copilarie ca a mea eu vreau sa aive timpul necesar sa invete si sa studieze si sa mearga la scoala si sa nu le dea alti copii un covrig de mila sau mai rau sa rida de ei ca nu au nimic sai descrimineze asa cum ne faceau si noua pentru ca erau copii mai rai care ne bateau sau rideau de noi pur si simplu