avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort , pastrare nume custodie minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort , pastrare nume custodie minori

Buna ziua! As vrea va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns sigur pentru ca ma aflu intro situatie foarte grea.Mam despartit de sotul meu in aprilie 2010 mai exact nu mai locuim impreuna din aprilie 2010 mentionez asta pentru ca defapt neam despartit cu cel putin o luna inainte de a parasi amindoi casa in care locuiam iar casa unde locuiam noi si cei doi copii care ii avem in virsta de 5 si 6 ani iam dus in rominia si iam lasat sub ingrijirea parintilor mei pentru ca nu aveam alta posibilitate sa ramin in spania inpreuna cu cei doi copii aveam prea multe datorii care mi le-am facut intretinind copii aici in timp ce locuiam cu sotul pentru ca el nu mia mai dat bani pentru intretinerea celor doi copii din momentul in care am luat hotarirea ca nu mai puteam trai cu el asa si iam spus ca voi divorta binenteles ca ma jignea mereu in toate felurile pentru ca incepusem sa merg la lucru si sa cistig ceva banuti pentru a ma intretine eu si copii . mentiones ca el mai niciodata nu a stat cu copii spun asta pentru ca de multe ori a trebuit sa ma duc in rominia la parintii mei sa avem unde sta si a trebuit si acolo sa ma descurc mai mult singura financiar pentru ca el nu putea sa trimeata mai niciodata banii pentru intretinerea copiilor iar cind ma aflam eu si copii la el in spania nu petrecea intro zi cu copii decit o ora pentru ca dupaceea incepea sa il deranjeze prezenta lor si incepea sa strige mereu la ei si sai pedepseasca pentru cea mai mica miscare sau sunet care il scoteau . In continuare in luna octombrie2010 am introdus decizia de divort pastrare nume si custodia copiilor la inceput a fost de acord sa imi lase custodia copiilor dar a fost de acor pina in ziua prezentari la tribunal iar in fata judecatorului a spus ca el nu este de acord cu custodia copiilor sa mio lase si a cerut sa ii acorde timp pentru asi pune un avocat sa stabilit data urmatorului proces iar eu mam prezentat dar el nu sa prezentat si nici avocatul care trebuia sa il aive procesul a mers in continuare iar eu acum trebuie sa ma prezint cu un martor , el vrea sa iave custodia copiilor dar sa nu stea el cu ei ci parintii mei ,eu ma aflu in spania decind mam despartit de el am muncit ca sa pot intretine copii mai departe si sa pot plati toate cheltuielile de judecata care mau costat pina acum 1000 euro in rominia nu puteam sa rezolv aceste probleme si altele cheltuieli care au fost pe parcurs. intre timp dupa despartirea de fostul sot am cunoscut un barbat spaniol si avem o relatie foarte buna si locuim impreuna de aproape un an ne iubim foarte mult si vrem ca intro zi sa ne casatorim el ma sprijinit foarte mult in problemele care le am si a fost alaturi de mine in cele mai cumplite momente din viata mea va spun asta pentru ca sufar foarte mult ca nu pot sa fiu cu copii mei si sa mi se interzica sa fiu cu ei acum cin in sfirsit pot sa am o viata normala si o familie normala si vreau sa simta si copii mei ca sunt fericiti . Din partea fostului sot primesc numai amenintari ca daca voi cistiga custodia copiilor si ii voi lua in spania el ma omoara si posibil ca nu o va face el personal ci va pune pe cineva sa ma omoare mereu ma ameninta asa dar eu lupt pentru copii mei si trebuie sa fiu alaturi de ei cum am fost si pina in ziua cind am fost nevoita sa ii las cu parintii mei fostul sot ma ameninta ca el are dovezi ca eu sunt cea care sia abandonat copii si pe el pentru alt barbat adica pentru actualul cu care sunt nu este adevarat eu lam cunoscut in timpul cind locuiam singura dar profita de ocazie si spune in instanta ca eu il insel cu alt barbat in timp ce sunt casatorita cu el . INTYREBAREA MEA ESTE DACA AM SANSE IN CEEA CE VAM POVESTIT SA CISTIG CUSTODIA COPIILOR SI DACA VOI AVEA VREO PROBLEMA AVIND ACEASTA RELATIE . EU SPER SA NU FIE O PROBLEMA . VA MULTUMESC FOARTE MULT CELOR CARE PUTETI SA IMI RASPUNDETI CU AJUTORUL RASPUNSURILOR DUMNEAVOASTRA POATE NU MAI STAU CU ACEASTA TEAMA



Stimata doamna,
Situatia este destul de complicata, in special datorita copiilor minori.
In conformitate cu cele prezentate de dvs., in fapt sunteti despartiti din oct.2010 si in aceasta perioada copii au fost increditanti spre crestere parintilor dvs.
Avand in vedere desfasurarea procesului, trebuie sa aveti un martor care sa confirme situatia de fapt.
Sigur, judecatorul a cerut sau v-a cere o ancheta sociala efectuata de Protectia copilului.
Logic, instanta trebuie sa va incredinteze cel putin un minor daca nu pe amandoi. Depinde de ancheta sociala!
Pastrarea numelui din timpul casatoriei pt. dvs. depinde de acceptul sotului si cred ca puteti renunta (oricum copii vor purta numele sotului).
Succes!

Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra. Da copii minori se afla la domiciliul parintilor mei in rominia iar martorul meu se va prezenta in fata instantei pentru a confirma situatia in fapt , judecatorul a cerut sa mearga ancheta sociala la domiciliul unde se afla copii minori adica la domiciliul parintilor mei in rominia , la inceput judecatoru a fost de acord sa vina o ancheta sociala si in spania unde eu locuiesc si sa audieze si martorii spanioli de origine care ii am aici dar dupaceea judecatorul nu a mai fost de acord cu toate acestea spunind ca sunt prea multe cheltuieli pentru instanta si nu are rost pentru acest caz care nu este un caz grav si a ramas sa se audieze un martor romin si ancheta sociala sa mearga doar la domiciliul unde se afla copii in rominia la parintii mei . Problema este ca sotul meu a cerut in instanta ca vrea el custodia copiilor darrrr copii sa ramina in continuare sub ingrijirea parintilor meii el ne locuind acolo chiar daca va avea custodia la care judecatorul ia raspuns ca in rominia nu exista aceasta lege de a avea custodia unui minor dar tu sa nu fi cu minorul ci alte persoane ia spus ca ceea ce el vrea inseamna ca daca el nu poate fi cu minorii si nici mie nu vrea sa imi lase custodia atunci custodia o vor avea parintii mei care pot sta cu copii si noi pierdem dreptul asupra copiilor , sotul auzind acest raspuns al judecatorului nu a fost de acord nici asa si binneinteles nici eu nu as fi fost de acord cu asa ceva dar vazind ca ceea ce el vrea legal nu se poate acum sustine ca va cere custodia unuia dintre copii ca acum nu ii mai vrea pe amindoi dar bineinteles copilul care ii va reveni lui o sa locuiasca cu parinti mei ci nu cu el si stiind ca eu nu am fost si nu voi fi de acord sa despart doi fratii care se iubesc enorm unul pe celalalt si au grija unul de celalalt tot timpul si isi impart tot ce au unul cu celalalt , va spun sincer ca vor suferi enorm acesti copii daca ii va desparti cineva iar eu nu vreau asta in primul rind eu sunt mama singuratica care am fost cu ei in orice moment si in orice situatie tatal lor nu stie cu e sa stai cu doi copii mici 24 din 24 ore el nu a mers la nici un medic cu ei atunci cind a vost nevoie el nu a stat nici o clipa in spital cu un copil cind mi sau inbolnavit peste noapte si a trebuit sa merg de urgenta la spital si ia internat 2 saptamini pe amindoi in camere separate si eu singura cu ei trebuia sa ma impart se imbolnavisera amindoi dintro data de bronsita iar taticul lor nici macar nu putea sa imi trimita bani de mincare si de tratamente pt copii nici macar cind eram intro situatie asa el nu putea nu avea noroc cu sora mea care ma imprumuta de fiecare data si ma ajuta in orice ca altfel nu stiu ce era de mine si copii cu un astfel de sot si tata el niciodata nu lea facut o baie sau ia schimbat sau lea facut vreo mincare sau sa iese cu iei intrun parc asa ca eu singura mam descurcat cum am putut si fara ajutorul nimanui . DECI CE PARERE AVETI DE ACEST OM POATE AVEA CUSTODIA UNUI COPIL ? SI SPUNETIMI DUMNEAVOASTRA CUM POT SA DOVEDESTI IN INSTANTA ACESTE LUCRURI PENTRU CA IN FATA ALTOR PERSOANE AM EVITAT DISCUTIILE SI CERTURILE PENTRU CA ASA MI SE PAREA NORMAL PE ACEA VREME STIAM CA DACA SPUNEAM CUIVA CE SE INTIMPLA NU MA PUTEA AJUTA NIMENI SI IN PLUS NU MA GINDEAM LA O DESPARTIRE PENTRU CA AVEAM SPERANTA CA SE VA SCHIMBA SI VA FI MAI BINE . DAR CIND MIAM DAT SEAMA CA DEFAPT NU SE VA SCHIMBA SI MIAM DAT SEAMA DE ASTA CIN AM FOST CU COPII IN ROMINIA SI AM STAT UN AN DE ZILE FARA SA II VADA IAR CIND MAM SATURAT SA TOT MA TINA PE MINE SI PE COPII DEPARTE DE EL SI NU STIAM PT CIT TIMP AVEA DE GIND MAM HOTARIT SA MERG LA EL IN SPANIA EU SI COPII SA FIM O FAMILIE UNITA CA TOATA LUMEA EL NU A FOST DE ACORD SA MERG DAR MAM DUS SI STITI CE SA INTIMPLAT? A FOST O SAPTAMINA CIND SA PURTAT BINE CU COPII SI CU MINE DUPA ACEA A INCEPUT SA IL DERANJEZE PREZENTA NOASTRA INCEPUSE SA II FACA PE COPII NUMAI PROSTI , CIOBANI, CA SUNT VENITI PARCA DIN VIRFUL MUNTELUI II PEDEPSEA SI TIPA LA EI DIN ORICE SI NU PENTRU CA FACEAU VREO PROSTIE CI DOAR PENTRU SIMLUL FAPT CA SE JUCAU IMPREUNA SI RIDEAU SI BINEINTELES CA IL DERANJA PENTRU CA FACEAU PREA MULT ZGOMOT IAR EL NU PUTEA SA VADA MECIURILE LA TELEVIZOR VREAU SA MENTIONEZ CA ASTA ERA OCUPATIA LUI CIND ERA ACASA" TELEVIZORUL"ALTCEVA NU FACEA EU MERGEAM CU EL LA MUNCA IAR COPII II LASAM CU TATA IL CHEMASEM SA STEA CU COPII CA SA MERG SI EU LA MUNCA SA NE REVENIM BINEINTELES CA NU IA CONVENIT SA MERG LA LUCRU DAR MAM DUS SINGURA SI AM VORBIT CU SEFUL LUI CA SA MA IA SI PE MINE ASA CA AMINDOI PLECAM SI VENEAM ACASA LA ACEASI ORA SI EU ERAM LA FEL DE OBOSITA CA SI EL NUMAI CA EU CIN AJUNGEAM ACASA TREBUIA SA MA OCUP DE TOATE CURATENIE SPALAT MINCARE PUNE MASA IA MASA PENTRU TOTI COPII MINCATI SPALATI SI MA MAI JUCAM SI CU EI MAI FACEAM LINIUTE SI COLORAM IAR EL NU MA AJUTA LA ABSOLUT NIMIC EL VENEA ACASA FACEA BAIE SE PUNEA LA TELEVIZOR ASTEPTA SA II PUN MASA MINCA SI IN CONTINUARE LA TELEVIZOR SI BINEINTELES TIPIND LA COPII SI EU LA EL IN TIMP CE FACEAM CURAT MA PRINDEA ORA 12 SAU 1 NOAPTEA PENTRU CA TREBUIA SA LAS PREGATIT PENTRU A DOUA ZI TOTUL PENTRU COPII HAINUTE PACHETELUL PT GRADINITA CA MERGEAU LA GRADINITA . CE SA VA SPUN INCEPUSE SA IMI STRICE CA SUNT O CU...A SI O DEPRAVATA CA DE CE MA LUAT SEFUL LUI LA LUCRU SI ASA MAI DEPARTE SI PINA AICI AM SUPORTAT SITUATIA SI AM DECIS SA MA DESPART DE EL NU SE MAI PUTEA TRAI CU UN OM CARE IN LOC SA FIE MULTUMIT DE COPII LUI SI CA IMPREUNA SA INCERCAM SA NE REVENIM IN LOC SA FIM O FAMILIE UNITA ERAM .... ASA AM FOST NEVOITA SA MERG IN ROMINIA SA LAS COPII CU PARINTI MEI PINA TERMINAM CU DIVORTUL ERAM CONSTIENTA CA TREBUIA SA AM MEREU DE LUCRU CA SA POT INTRETINE COPII CARE NU ERAU CU MINE EU SA MA INTRETIN SA PLATESC DATORIILE CAR LE FACUSEM CA EL NU MIA MMAI DAT NICI UN LEU DE PT MINCARE SAU CHELLTUIELI PT COPII NOROC CA LUCRASEM SI EU SI CU BANII CARE II LUAM PUTEAM SA AM DE MINCARE PT MINE SI COPII MIA TREBUIT BANII PT A MERGE IN TARA CU COPII DRUM DUS INTORS PT MINE BANI LA PARINTI IAM LASAT CA SA AIVE PT COPII DUPACEA BANI PENTRU O ALTA CHIRIE CA NU AM MAI LOCUIT IMPREUNA CA SA IMPARTIM CHELTUIELILE SI NU MAI PUTEAM LOCUI IN ACEASI CASA IMPREUNA DIN CAUZA JIGNIRILOR SI CERTURILOR SI AMENINTARILE CARE MI LE FACEA BA CHIAR INCEPUSE SA DEA IN MINE PINA PLECASEM IN ROMINIA DAR CIND RIDICA MINA LA MINE II REAMINTEAM CA SUNTEM IN SPANIA SI NU IN ROMINIA AM AVUT SI AM MULT NOROC FIIND AICI PT CA LEGEA E FOARTE ASPRA IN SPANIA CIND O FEMEIA ESTE AMENINTATA SI MALTRATATA SI STIA CE I SE PUTEA INTIMPLA DACA IL DENUNTAM SI IMI SPUNEA MEREU CA LASA CA MA PRINDE EL IN ROMINIA SI AM SA VAD EU ATUNCI LEGE CU TOATE ACESTEA NU LAM DENUNTAT PT CA DACA VACEAM ASTA STIAM CA ATUNCI CIND MA PRINDEA IN ROMINIA AVEA MAI MULTE MOTIVE SA MA BATA SAU CHIAR SA MA OMOARE CUM IMI SPUNE SI IN ZIUA DE AZI INCA NU MIA FACUT NIMIC PINA ACUM PT CA NU AM FOST SINGURA NICIODATA AM INCERCAT SA FIE MEREU CINEVA CU MINE . CEEA CE VAM SPUS ESTE O PARTE DIN MULTE ALTE PROBLEME CARE LEAM SUPORTAT CU EL SI DEACEEA VA INTREB PE DUMNEAVOASTRA CUM AS PUTEA SA LAS UN COPIL PERMANENT CU EL DAR EU AM SA LUPT SA AM CUSTODIA CELOR DOI COPII MINORI SI EL SA AIVE DREPTUL DE AI VEDEA NU AM SA II INTERZIC NICI LUI SI NICI COPIILOR DREPTUL DE A SE VEDEA SAU A VORBI LAS CA EI SINGURI SA IA DECIZIA SI PE VIITOR CE VROR SA FACA DAR AM SA LUPT CA EI SA FIE BINE SA AIVE O VIATA NORMALA SA FIE IN SIGURANTA ASTA ESTE DATORIA SI OBLIGATIA MEA DE MAMA . SI MAI AM O INTREBARE : RELATIA MEA ACTUALA ESTE O PROBLEMA PENTRU DIVORT SAU CUSTODIE VA INTREB PENTRU CA INCA NU SA INCHEIAT DIVORTUL SI SPER SA NU FIE O PROBLEMA VA INTREB PENTRU CA EL FOSTUL SOT IMI SPUNE CA ASTA E O DOVADA PENTRU EL IN INSTANTA CA EU SUNT CU ALTUL IN TIMP CE SUNT CASATORITA CU EL. IMI CER SCUZE DACA VAM OCUPAT PREA MULT TIMP CU MESAJUL MEU DAR VAM SCRIS TOATE ACESTEA CU GINDUL CA CU SIGURANTA SUNT MULTE PERSOANE CARE SE AFLA INTRO SITUATIE ASEMANATOARE SI VAZIND ACEASTA SITUATIE A MEA POATE LE AJUTA SI PE ELE SA -SI REZOLVE PROBLEMELE DE GENUL ACESTA VAZIND BINEINTELES SI RASPUNSURILE DUMNEAVOASTRA IN ASTFEL DE CAZURI . VA MULTUMESC MULT CU STIMA IULIA
Cea mai buna varianta este sa apelati si sa mergeti cu sotul la un mediator. In maxim 2 ore puteti ajunge la solutie care sa va convina amandorura. Daca doriti sa va "razboiti" in instanta asta inseamna nervi, timp pierdut si bani pierduti. Important e sa gasiti o solutie buna pentru toata lumea dar mai ales pentru copii. Si nu e necesar sa va spalati rufele in public. Apelati la un mediator.
Va multumesc mult domnule mediator pentru raspunsul dumneavoastra , sincer imi este de folos raspunsul pe calre mi la-ti dat va spun asta pentru ca nici macar nu stiam ca astfel de probleme se pot rezolva la un mediator si ce bine ar fi fost daca aveam acest raspuns atunci cind m-am despartit pentru ca daca stiam de la inceput ca se putea rezolva la un mediator nu se mai ajungea pina aici ,adica exact cum ati spus dumneavoastra : timp pierdut, bani pierduti, multi nervi si mai ales ca timpul care trece ii da multe sanse sa se razbune pe mine , mia facut multe probleme de cind mam despartit de el iar eu traiesc cu teama ca nu stiu cum se va termina totul si cind se va termina totul . felul de cum am inceput acest divort si cum sa ajuns in ziua de azi sa schimbat total iar din cauza problemelor care mi le cauzeaza am ajuns intro stare critica adica am ajuns sa nu mai dorm, sa nu mai maninc, sa stau numai plingind de fiecare data cind incearca sa imi faca numai probleme iar problemele care mi le face sunt: incercarea de a pune copii sa fie impotriva mea si sa ma urasca le spune ca eu iam abandonat si pe ei si pe el iar copii ma ia la intrebari aproape de fiecare data cind sun si vorbesc cu ei ma intreaba ca de ce nu stau cu tatal lor ca el vrea sa stea cu mine ca de ce nu sunt prietena lui , de ce nu locuim impreuna in spania si uite asa o serie de intrebari la care tot timpul trebuie sa le raspund pe intelesul lor si este foarte greu sa le raspunzi unor copii de 5 si 6 ani care sunt problemele dintre parintii lor , bineinteles ca este greu sa le explici atita timp cind nu vrei ca ei sa sufere si sa ii pui contra cuiva sau sa urasca pe cineva eu tot timpul le spun ca chiar daca mami si tati nu sunt impreuna nu inseamna ca pe ei nu ii iubim le spun ca pentru ei tot timpul va fi mami si tati care ii vor iubi la fel de mult ca si pina acum si bineinteles ca le explic de ce mami nu poate sa fie cu ei explicatia mea este pentru ei ca mami trebuie sa munceasca ca sa aive copii de toate iar mami trebuie sa munceasca in spania pentru ca aici mami cistiga mai multi bani ca sa aive copii de toate . deci va dati seama ca eu nu am incercat sa le spun de fapt cine este tatal lor sau cine a fost si nici cine va fi sau cum fa fi , incerc sa am rabdarea ca copii sa creasca si cu timpul or sa isi dea seama ceea ce am facut pentru ei si ce a facut si tatal lor , el acuma se poarta frumos cu ei si incearca sa stea mai mult cu ei dar alceva nu le face ma refer la obligatiile lui de tata el este cu prezenta ca restul le face mama mea , iar alte probleme care mi le face sunt bineinteles cu multe minciuni care incearca sa imi puna pe toata lumea care ma cunoaste si prietenii care iam avut in comun pe toti vrea sa ii indeparteze de mine si sa nu ma ajute si sa ma inteleaga , pe la lucru la fel cu minciuni fata de sef si colegi pentru ca am lucrat impreuna la acelasi loc de munca dar cel putin cu seful nu prea ia mers minciunile pentru ca de citeva ori la prins chiar seful ca nu muncea si nu facea ceea ce ii spunea deci asta fiind in materie de munca va dati seama ca nu la mai crezut nimic altceva si statea numai cu ochii pe el si il urmarea sa vada ce vace dar bineinteles pentru el eu eram vinovata spunea ca eu ii spuneam sefului ce facea el la lucru si bineiinteles cu ameniintari ca ma omoara dar nu a vrut sa creada ca defapt seful il urmarea si nici eu habar nu aveam ca seful de fapt ne urmarea dar eu bineinteles imi vedeam de lucrul meu si nu iam dat motive niciodata dupaceea ia scris un bilet iubitului meu ca eu il insel cu seful meu ca este atit de prost si nu isi da seama aces bilet i la bagat pe sub use acasa la iubitul meu bineinteles scopul era ca sa ma lase si iubitul sa ne despartim dar din nefericire pentru el nu sa intimplat pentru ca iubitul meu stie cine sunt si are incredere in mine iar acum incearca sa imi puna toata familia mea impotriva mea si sa le spuna numai minciuni de ceea ce fac eu aici in spania . Va spun sincer ca nu stiu cit mai am puterea sa lupt impotriva lui sunt satula sa dau explicatii la toti si sa desmint toate minciunile lor si sa dovedesc ca nu este asa cum el spune cu toate acestea eu nu vreau razbunare si nimic de genul acesta vreau decit sa se termine odata acest proces si sa stiu ca copii mei sint bine iar acest lucru se va implini numai daca pot sa am custodia lor ca sa poata sa aive o viata si o educatie cel putin normala . problema este acum ca stiu ca se poate rezolva si la un mediator sincer va spun ca imi este teama nu mai stiu ce sa fac in clipa de fata pentru ca sunt de aproape un an cu procesul iar acum cind trebuie sa se prezinte martorul meu si traiesc cu speranta pina in octombrie ca poate se termina spunetimi ce sa fac ? ar trebui sa intrerup totul dupa atita timp? mai ales ca am cheltuit si o gramada de bani pina acuma ! daca eram la inceput eram sigura ce aveam de facut dar acum ca sunt aproape de terminare ar trebui sa renunt si sa incep cu un mediator care sunt constienta ca ar fi mai bine . spunetimi va rog ce sa fac si cum ? care sunt procedurile si la un mediator intro astfel de neintelegere ? nu am nici o idee imi este groaza sa o iau de la inceput ! spunetimi ce ar trebui sa fac ? iar el cred ca nici nu va fi deacord sa mearga , imi va spune ca are deja un proces in tribunal iar in alta parte nu va vrea sa mearga sau poate da daca eu ii spun ca renunt la tot si el ramine cu custodia si ramine cu hirtiile legale . VA MULTUMESC PENTRU INTELEGEREA SI TIMPUL ACORDAT SI SPER CA POATE PUTETI SA IMI SPUNETI SI MIE CE AR TREBUI SA FAC CU PROCESUL SI SA MERG LA UN MEDIATOR BINEINTELES DACA POT SA CONVING FOSTUL SOT PENTRU CA DIN PARTEA LUI MA POT ASTEPTA SA IMI SPUNA CA ESTE DE ACORD SA MERGEM IAR EU CA SA MA DUC SA MA INTERESEZ SA PIERD TIMP SI BANI CA SA PLATESC MEDIATORUL SI EL SA NU SE PREZINTE CIND TREBUIE SA NE PREZENTA CUM MI-A FACUT SI LA TRIBUNAL CA LA INCEPUT A FOST DEACORD CU TOTUL IAR CIND SA PREZENTAT NU A MAI FOST DE ACORD IAR DUPACEEA NU SA PREZENTAT , DECI NU MA ASTEPT DECIT LA SURPRIZE DIN PARTEA LUI .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie comuna iulia19 iulia19 Buna Ziua ! Am si eu o problema in legatura cu custodia a doi minori de 5 si 6 ani . eu si fostul sot ne-am inteles sa avem custodia in comun dar nu stim care ... (vezi toată discuția)
Custodie copil acristea2015 acristea2015 Buna Ziua, Numele meu este Cristea Alberto, traiesc in cehia in concubinaj de 3 ani cu o fata de cetatenie ceha,avem 2 copii impreuna ,2 ani si respectiv 5 ... (vezi toată discuția)
Ajutor rezolvare situatie minor HajnalkaToth HajnalkaToth am o problema la care nu stiu daca pot face ceva.deacea apelez la dvs poate îmi dati un sfat.am o fetita.am stat trei ani in concubinaj cu tatal fetei.de trei ... (vezi toată discuția)