avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate aky_yka

Activitate aky_yka

fiind casatorita am achizitionat un apartament prin credit ipotecar (eu fiind principalul imprumutat, deoarece la acea vreme aveam un venit mai mare ca sotul) ... dupa 3 ani am divortat si de comun acord am renuntat la toate drepturile mele asupra acelui apartament, cedandu-i-le fostului sot (prin hotararea notariala, am primit o suma ce am convenit-o si eu nu mai am niciun drept asupra acelui apartament) ... am dus acea hotararea bancii si o adresa prin care solicitam sa fiu scoasa ca principal imprumutat si sa fie trecut titularul de drept al apartamentului (adica fostul sot, care intre timp are un venit salarial frumusel si cu care-si permite achitarea ratelor, neavand nicio rata restanta pana la ora actuala) ... nu am primit acordul bancii, astfel ca nici acum eu nu ma pot imprumuta fara a nu avea codita dupa mine rata ipotecara! (justificarea bancii fiind ca pentru ei nu conteaza statutul meu: divortata sau nu, eu raman titularul imprumutului) ... ce as putea face? ... voi avea nevoie de un imprumut de nevoi personale pentru o operatie si voi fi luata in calcul si cu aceasta rata care de fapt nici nu o platesc eu!
va multumesc mult