avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate VivianaRoman

Activitate VivianaRoman

Răspuns la discuția Chiriasi
D-nul Mihai va multumesc ptr raspuns! As mai avea o nelamurire. Chiriasii pot ocupa "fortat" apartamentul in continuare ptr ca in contract se mentioneaza termenul de 6 luni? Acel comision platit agentiei se returneaza? Facturile pe ultima luna inca nu au venit, se scad sume "dupa ureche" caci nu s-a afisat nici intretinerea. Multumesc.
Discuție Chiriasi
Buna ziua,
Va rog daca puteti sa-mi explicati ce este de facut in urmatorul caz. Un prieten si-a inchiriat apartamentul in urma cu 3 luni printr-o agentie de imobiliare. In contractul de inchiriere se mentioneaza termenul de 6 luni. Acest prieten a anuntat chiriasii cu o luna inainte sa-si gaseasca in alta parte ptr ca el doreste sa se mute inapoi. Deci chiriasii au stat 3 luni. Mentionez ca acestia au achitat 2 luni plus garantia si apoi a platit si a treia luna. Pe data de 1 oct anul curent ar trebui sa elibereze apartamentul. Dar chiriasii au spus ca nu pleaca pana nu li se vor da banii din garantie in plus ii cer proprietarului si comisionul pe care l-au platit agentiei. (comision platit si de proprietar agentiei) Acest prieten nu stie cum sa procedeze pentru ca nu stie cati bani sa scada din garantie:intretinerea,lumina,cablul pe acea perioada de 3 luni cat au stat chiriasii. Cum este corect sa procedeze? Imi cer scuze daca exprimarea mea lasa de dorit. Va rog sa ma intrebati daca nu ati inteles. Va multumesc anticipat!