avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate my23

Activitate my23

tudorvaleriu a scris:

Concediul pentru risc maternal este si el un concediu medical deci este luat in calculul celor 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.


va multumesc pt raspunsurile date si timpul acordat
my23 a scris:

freeelis a scris:

Dvs trebuie sa aveti in vedere cele 12 luni dinaintea nasterii copilului .. fie realizati numai venituri supuse impozitului pe venit , fie va regasiti numai intr-o perioada asimilata sau se pot cumula cele doua perioade ...


m-am lamurit ori lucrezi 12luni,sau cum e cazul meu 6luni somaj+alte 6luni lucrate si atunci totul e in regula,dupa ce fac cele 12luni cumulate atunci ma pot gandi si la fapte
multumesc


am mai citit pe un forum si mai era spus acolo de varianta ca daca nu ai cele 12 luni cotizate poti la din mana la Casa de pensii,se poate?sau daca raman insarcinata pana sa fac cele 12luni si imi i-au concediu de unde lucrez in caz ca ma simt rau mi se cotizeaza in continuare fiind prins ain campul muncii
freeelis a scris:

Dvs trebuie sa aveti in vedere cele 12 luni dinaintea nasterii copilului .. fie realizati numai venituri supuse impozitului pe venit , fie va regasiti numai intr-o perioada asimilata sau se pot cumula cele doua perioade ...


m-am lamurit ori lucrezi 12luni,sau cum e cazul meu 6luni somaj+alte 6luni lucrate si atunci totul e in regula,dupa ce fac cele 12luni cumulate atunci ma pot gandi si la fapte
multumesc
freeelis a scris:

Intr-adevar, asa este ... trebuia sa fac si aceasta precizare .. la alte situatii ma refeream la o durata mai mare de peste 3 luni ...:bow:

p.s.
sunt bune si completarile aduse de colegi sau de prieteni ..chiar daca sunt virtuali :yes:


in caz ca as ramane insarcinata mai devreme (ex. cele 6luni de somaj si inca 3-4 luni lucrate)???
oricum in primele luni de sarcina nu te scutesc de munca asa ca s-ar mai aduna acolo,dar nu s-ar face alte 6luni pe langa somaj?
ondino a scris:

@my23,

Este bine sa stiti ca daca angajatorul actual nu va prelungeste cim ul determinat,in cf. cu art.2(5)lt.j OUG111/2010,
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
......
j.se afla in perioada de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata si inceperea unui alt contract de munca pe durata determinata, asa cum este aceasta definita de Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare


din cate stiu de la angajator imi va face contract pe per determ pe cate 1luna....sa ma ajute Dumnezeu sa prind macar 6luni

am intrerupt somajul cu aproximativ 1luna mai devreme ca m-am angajat...continuitate este,problema de acum incolo va fi ca,angajatorul mi-a incheiat contract pe 1luna si sper ca de acum incolo sa-mi prelungeasca asa cate 1luna timp de cel putin 6luni
Adevarat a Inviat!

deci nu trebuie sa mai asteptam 1an de zile,dupa ce mai muncesc 6luni am putea sa ne apucam de treaba!
vin totusi cu o completare pt a intelege mai bine cum functioneaza sistemul,eu am fost in somaj 6luni de zile apoi am intrerupt somajul ca m-am angajat insa pe perioada determinata,se considera ca am contribuit si in acest timp?adica 6luni somaj si sa mai muncesc 6luni si sa fac bebele,in aceste conditii as putea beneficia de ajutorul de la stat sau trebuie sa fiu incadrata in munca 12luni?vreau sa stiu sigur ca fara acel ajutor nu am avea posibilitate de crestere a copilului,multumesc
am inteles,va multumesc
nu am formulat probabil corect intrebarea pe romaneste banii primiti de stat pt cresterea copilului pana la 2ani,ma interesa daca ii pot primi nemuncind cu norma intreaga cu cu doar 4h/zi timp de 1an