avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Activitate georgian.paduraru

Activitate georgian.paduraru

Buna ziua,

Imi cer scuze daca problema a mai fost discutata pe forum, eu n-am reusit sa gasesc. Va cer sfatul expert in problema urmatoare:

Pe la mijlocul lui aprilie am cumparat un apartament de la un domn S, cu intrarea efectiva in posesie la 1 iunie. In contractul de vanzare cumparare se specifica clar ca "vanzatorul va achita cheltuielile la intretinere inclusiv sumele aferente lunilor martie, aprilie, mai".

Acest domn S a eliberat apartamentul fara sa-si achite aceste cheltuieli. Acum administratorul blocului refuza sa incaseze de la mine intretinerea pe lunile iunie, iulie, insistand ca eu sa platesc si sumele pe care domnul S le datoreaza (domnul S si-a facut pierduta urma aruncand - probabil - cartela telefonului mobil pe care-l avea drept numar de contact).

Am auzit tot felul de povesti care mai de care, ba ca ar fi trebuit sa opresc eu 100-200 de euro din suma drept garantie, ba ca ar fi trebuit sa nu-l mai las sa stea in apartament inca o luna si jumatate, ba ca sa platesc ca n-am ce face si ca nu pot rezolva nimic, ba ca sa platesc si apoi sa-l dau in judecata pe domnul S ca sa-mi recuperez banii. L-au mai dat si altii in judecata pe acest domn S, am primit citatii pentru el in calitate de parat :)

Intrebarea mea este: cine trebuie sa-l dea in judecata pe domnul S? Mie nu-mi datoreaza nimic, asa ca nu vad de ce l-as da eu in judecata. Are datorii la intretinere, care nu ma privesc decat prin prisma faptului ca administratorul se incapataneaza sa refuze sa primeasca de la mine banii de intretinere pe lunile cat am stat in apartament.

Va multumesc anticipat,
Georgian