avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate mariasebestyen

Activitate mariasebestyen

Buna ziua!Sunt administrator la o societate cu profil constructii, la activitati secundare sunt autorizata cu prelucrarea lemnului in mobilier, binale samd.Doresc sa stiu care sunt demersurile pentru a vinde din materia prima folosita(cherestea).Pot vinde la sediul firmei(unde se afla activitatile autorizate de mai sus) cherestea catre alte firme si persoane juridice, care sunt conditiile?Mentionez ca detin acord Sumal de la Garda Forestiera.Va multumesc anticipat
multumesc cam asa m-am gandit si eu, ma intereseaza mai mult daca imparteala la 7(nr nepoti )e corecta
Buna ziua!As dori daca se poate sa va spune-ti parerea in cazul urmator
-conform leg18/199, 169/1997, 1/2000 se emite titlu de proprietate pe numele a 7 persoane(nepoti mostenitori dupa bunic defunct) pentru 9.23ha padure
-nepotii impart in mod egal 1.30ha/pers, o parte din ei vand padurea dar nu la notar(cu act de vanzare cumparare intre parti)
-1 nepot nu este multumit dar nu face actiune in instanta si vinde o suprafata de 1/4 din padure motivand ca dupa mama ar avea dreptul el fiind singur la parinti(copii defunctului erau 4 toti decedati inainte de depunerea actelor pt. retrocedare)adica 2.3ha
-dupa 12 ani apare problema ca o parte din nepoti care nu si-au vandut padurea raman cu mai putin de 1.3 ha/ha cum era imparteala initiala
-la imparteala de 1.3ha/pers nu s-a intocmit nici un act
Intrebarea-cum ar fi trebuit sa se imparta padurea conform legii?Multumesc
Discuție acordare somaj
Buna, as vrea sa-mi dati un raspuns la urmatorul caz- un angajat intra in somaj in 2009, isi intrerupe somajul in 2010 si lucreaza 6 luni cu contract pe perioada determinata, isi continua somajul, in 2011inainte cu 5 zile de la expirarea perioadei de somaj se angajeaza pe durata determinata de 6 luni.As vrea sa stiu daca respectivul angajat la terminarea contractului de 6 luni in 2011 va beneficia de o noua perioada de somaj pentru perioada lucrata in 2010 si 2011.Multumesc anticipat.