avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate selina123

Activitate selina123

Răspuns la discuția modificare contract colaborare
Multumesc mult pentru ajutor tuturor celor care au raspuns la acest subiect si sper sa pot rezolva chestiunea cat mai repede si cat mai amiabil cu putinta.
Răspuns la discuția modificare contract colaborare
Luna emiterii facturii este septembrie, iar in contract se mentioneaza ca se efectueaza plata la 20 de zile calendaristice dupa data emiterii facturii. Nu am pretins niciodata plata inainte. Am emis factura in septembrie si am pus-o la posta tot in septembrie (dar la finalul lunii), iar la posta de regula ajunge dupa 2-3 zile (deci in cazul nostru, la inceptului lui octombrie). Si bineinteles ca ei au fost notificati de existenta facturii. Prin intarziere, ma refeream la faptul ca ei intarzie efectuarea platii, adica nici dupa 20 de zile de la data emiterii nu trimit banii in cont. Nu stiu exact de unde ati inteles dvs. ca as fi pretins plata inainte, dar ati inteles gresit. Eu am pretins plata in termenul stabilit in contract, iar ei au intarziat intotdeauna si in momentul in care am protestat ca intarzie mereu la achitarea facturilor peste acest termen de 20 de zile contractual (fara sa achite penalitati de intarziere), am primit notificarea ca, mai nou, termenul e de 30 de zile, practic ca sa "inchida gura" colaboratorilor si sa nu pretinda, "Doamne fereste!", penalitati de intarziere (si da, in contract sunt trecute penalitatile de intarziere, dar ei nu au respectat niciodata aceasta prevedere). Sper ca acum e mai clara situatia.
Răspuns la discuția modificare contract colaborare
Nu, o simpla notificare nu este suficienta. In contract se specifica faptul ca este necesara aprobarea mea penru modificarea termenilor.
Buna seara,

Am o problema: am un contract de colaborare in desfasurare cu o firma. Termenul de plata pentru serviciile prestate este de 20 de zile. Acum, reprezentantii firmei mi-au transmis o notificare prin care mi se aduce la cunostinta ca au considerat ei de cuviinta sa modifice termenul de plata (pentru ca au intarziat la plata foarte mult) de la 20 de zile la 30. E legal, avand in vedere ca am un contract care nu e "modificabil" si ca in contract scrie una, iar ei vor sa aplice alta prostie? Nu se considera o modificare a termenilor contractualisi nu ar necesita un act aditional si prin urmare acordul si semnatura mea? Nu mi se pare normal ca eu sa nu imi pot renegocia tariful timp de un an, pentru ca nu mi se da voie prin contract, in timp ce ei au voie sa faca orice modificare doresc. In primul rand ca mi s-a transmis asta azi, ca modificare ce se aplica incepand cu data de 1.10. Nu mi se pare normal nici sa ti se spuna de azi pe maine ca nu mai e valabil ce stiai. Chestia asta a fost facuta pentru ca am facturat la sfarsitul lunii septembrie, dar factura le va parveni in octombrie si ca atare va trebui sa ma "supun" noului regulament, pentru ca, mai nou, ei refuza sa ia in considerare data la care s-a emis factura si vor sa achite in functie de data la care le-a venit factura prin posta. Mi se pare un siretlic prost. Firma are un istoric de tentative in genul acesta de a isi "fraieri" colaboratorii si sincer, nu sunt deloc dispusa sa ii las sa scape si cu chestia asta (le-am mai dat voie in trecut sa incalce contractul si acum, cand in sfarsit am spus ca nu imi convin intarzierile lor la plata, m-am trezit cu notificarea asta). Va rog sa ma ajutati. Multumesc.