avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate danielairis

Activitate danielairis

Buna dimineata!din anul 2010 sunt despartita in fapt de sotul meu!divortul legal inca nu l-am efectuat .
Din anul 1994 am trait in concubinaj cu cel care il anul 2005 am oficializat legatura .in perioada concubinajului am dat nastere la o fetita(mai exact in anul 2001).Din anul 2008 sufar de o boala rara FEOCROMOCITOM suprarenala stanga+HTA de gradul IV cu risc grav,fiind internata pe o perioada destul de lunga in spital,aproximativ 6 luni,apoi am revenit la serviciu.dar din data de 12 -09-2011,iar am ajuns in spital.Starea de sanatate nu imi mai permite continuarea programului de lucru,deci nu mai pot merge la serviciu.Mentionez ca inca nu m-am operat ,tumoarea fiind foarte mica,si ca medicii mi-au recomandat repaus .Va intreb ,daca pot deschide o actiune impotriva fostului meu sot ,solicitandu-i o pensie alimentara ,asta in cazul ca minora locuieste cu mine,si amandoua avem nevoie de bani.Mai mentionez ca ,tatal minorei trimite o suma de bani lunar ,asta fiind de comun acord,neexistand o hotarare judecatoreasca in privinta asta!
-pensia alimentara pe care o solicit sa fie pentru mine!
sunt angajata la o firma din braila.cu toate ca am o stare de sanatate destul de precara,am lucrat in conditii destul de grele.in urma cu trei saptamani ,am ajuns la un spital din braila ,ulterior fiind transferata la bucuresti .in ziua internarii mele ,conducerea firmei au predat o parte din gestiune,unei colege,restul de gestiune ramanand colegului meu.mentionez ca la predarea partii de gestiune nu a participat nimeni imputernicit de catre mine ,cum si nici o comisie neutra.totul a fost facut in prezenta unei contabile din cadrul firmei.Azi sunt chemata din concediu medical sa predau gestiunea.Intrebarea este:este corect ca eu sa fiu solicitata din concediu medical sa predau gestiunea ,care efectiv de trei saptamani a fost predata unei alte persoane?