avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate lacramiu

Activitate lacramiu

Răspuns la discuția declaratii vanzare combustibil
lacramiu a scris:

Buna ziua,
este prima luna cand vom refactura consum combustibil unei firme din grupul nostru de firme , si nu as vrea sa scap sa depun vreo declaratie .
Precizez ca avem autorizatie de comercializare combustibil an gros , fara depozitare .
Noi primim factura la sf. de luna de la firma X cu consumul inregistrat (dar se intelge ca s-au alimentat si masini care apartin celeilalte firme din grup).

CE DECLARATII SI CE TERMENE DE DEPUNERE AU ???
VA MULTUMESC FRUMOS !




Buna ziua,
este prima luna cand vom refactura consum combustibil unei firme din grupul nostru de firme , si nu as vrea sa scap sa depun vreo declaratie .
Precizez ca avem autorizatie de comercializare combustibil an gros , fara depozitare .
Noi primim factura la sf. de luna de la firma X cu consumul inregistrat (dar se intelge ca s-au alimentat si masini care apartin celeilalte firme din grup).

CE DECLARATII SI CE TERMENE DE DEPUNERE AU ???
VA MULTUMESC FRUMOS !

Discuție decl.394
va rog frumos sa ma ajutati in urmat.problema :
in situatia in care repar o masina , am asigurare casco , deci cheltuiala o suporta integral societatea de asigurari.
factura nu a ajuns la mine pt ca cei de la service imi spun ca originalul il depun direct la asigurari pt ca de acolo primesc banii.
factura este emisa pe numele societatii mele , deci ei vor declara prin decl 394 , dar eu neavand aceasta factura nu declar nimic .

cum pot rezolva aceasta diferenta ce va aparea in decl 394?
multumesc!!!
va rog frumos , ma ajutati in urmat.situatie:
sunT un SRL cu profil agricol , impozit profit anual .anul trecut ne-am infiintat si nu am inreg.niciun venit.

ce declaratii trebuie sa depun in acest an , pentru impozit profit completez 101,
dar prin ce declaratii pot stabilesc baza impozabila in 2012.

ar fi 220 , dar eu inteleg ca persoanel fizice trebuie sa o depuna.

multumesc!
Răspuns la discuția AMORTIZARE ACCELERATA
DA , CRED CA AVETI DREPTATE SI M-AM GRABIT EU IN RASPUNSUL DE MAI DEVREME.


SIGUR NU POT AMORTIZA ACCELERAT O MASINA NOUA CUMAPARATA PE FIRMA???
NE MAI POATE CINEVA DA O CONFIRMARE ???
MULTUMESC .


Răspuns la discuția AMORTIZARE ACCELERATA
SCUZE DAR ESTE TOTAL GRESIT SA INTERPRETATI CA NU AI VOIE SA AMORTIZEZI ACCELERAT UN AUTOTURISM .
AUTOTURISM = MASINA , CE ALTCEVA AR PUTEA FI ??
BUNAZIUA ,
IN CE CONDITII POT CALCULA AMORTIZARE ACCELERATA PENTRU ACHIZITIE AUTOTURISM ? AM INTELES CA TREBUIE SA INREGISTREZ O CERERE LA FINATE IN ACEST SENS , ESTE ADEVARAT ???
VA ROG SA IMI DATI O OPINIE LA ACEASTA TEMA .
MULTUMESC !!

Va rog frumos sa ma ajutati la urmatoarea problema :
Societ.mea are contract cu furnizor de combustibil.suntem parte dintr-un grup de firme cu acelasi patron .Se doreste ca achiztia sa fie pe o singura firma , care ulterior refactureaza celorlate firme din grup cantitateade combustibil consumata de fiecare societate separat.
Va rog mult, spuneti-mi cu ce fel de acte , autorizatii trebuie sa ma asigur ca le am pentru a avea dreptul legal sa pot face acest lucru !

multumesc si sper sa ma ajutati !!!!!!

Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu urmat.informatie:
care sunt criteriile pentru a trece automat in categoria marilor contribuabili, cf Ord.3565/2011??
stiu ca trebuiau atinse minim 2 criterii din 3 ;
cifra de afaceri mai mare de 1000 000 eur si nr. de salariati > 250??
este corect???
Discuție comert en gross
Buna ,
va rog frumos sa imi ziceti daca pot vinde en gross catre persoane fizice ??
multumesc !