avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate lucss

Activitate lucss

avvalentina a scris:

@kyandra v-a indicat textul de lege. Insistati la Primarie, pe forum nu putem face mai mult....

Buna ziua,
Cu permisiunea dvs. si speranta unei rezolvari rapide readuc acest topic in atentia dvs.(d-na avvalentina va voi contacta in dimineata zilei de azi). Situatia este oarecum asemanatoare, cu precizarea ca exista Carte Funciara. Pe scurt:
Cetateanul X primeste(in concesiune?sau sub ce forma nu stiu! si nici anul!) terenul in suprafata de 392mp de la Primaria comunei, pe acest teren in anul 1974 fara autorizatie de constructie ridica o casa(ulterior o renoveaza, ii aduce imbunatatiri lucrari executate in regie proprie fara nicio autorizatie/receptie a lucrarilor-pe vremea respectiva nu se vorbea de asa ceva-dupa revolutia din '89 cred este amendat cu 1000lei).
Dupa promulgarea legii 69/1991 de catre fostul presedinte I. Iliescu, cetateanul X in anul 1999 solicita in conditiile art.23 din Legea nr. 18/1991 si obtine pentru teren Ordinul Prefectului in a carui anexa sunt precizate: suprafata, fila/vol din registrul agricol, fila/vol din registrul cadastral, vecinatatile, schita topografica scara 1:500 (nimic despre constructii!)
La sf. lui 2008 face la OCPI Ilfov cadastru si intabulare pentru A. teren intravilan si constructia(aici sunt insirate toate constructiile-110 locuinta+...=193), la suprafete sunt mentionati 392mp din care 193mp construiti(la obs.-suprafata din masuratorile cadastrale este de 410mp???). B. In baza Ordinului privind constatarea dreptului de proprietate privata asupra unui teren se intabuleaza dreptul de proprietate in favoarea lui Cetateanul X. (C. Fara sarcini). La inceputul lui 2009 OCPI Ilfov dispune admiterea cererii la imobilul 392mp din care 193mp construiti inscris in CF nr. ... a loc. comuna cu nr. xxxx in proprietatea lui de sub B si sa se inscrie Dreptul de proprietate in CF nr. xxxx comuna; suprafata din masuratorile cadastrale 410mp??? cu titlu de reconstituire in cota determinanta 1/1 in favoarea lui cetateanul X. Exista plan de amplasament cu toate constructiile exprimate in mp cu precizarea ca pt locuinta 110mp nu sunt desfasurate(adica dormitor 10mp, sufragerie 12mp...)
In lunile februarie/martie eu vreau sa cumpar prin programul Prima Casa via BRD proprietatea. Solicit si obtin extras de informare din CF actualizat 2012, certificat energetic, evaluare (cca 2000RON), dar jurista bancii sustine ca NU se va lua in garantie intrucat nu exista act de proprietate pe constructie-nu exista autorizatie de constructie.
La notariat mi se spune ca nu se poate face contract sau antecontract de vanzare-cumparare intrucat nu exista act care sa dovedeasca proprietatea cetateanului X asupra constructiei ridicate pe terenul al carui proprietar este. La primarie solicit un act care sa dovedeasca proprietatea pe imobil si astazi mi se va elibera un certificat(o adeverinta) fiscala (cetateanul X a platit impozit la primaria comunei x din 1974 si pana-n prezent).
Daca fac Cerere CERTIFICAT DE ATESTARE A EDIFICÃRII-EXTINDERII CONSTRUCTIEI la primaria comunei X acesta, certificatul, dovedeste proprietatea cetateanului X asupra constructiei de pe terenul pentru care are Ordinul Prefectului?
Ce alte cai exista? Am cheltuit niste bani(nu-s o avere, dar ii obtin prin munca), m-am angajat in fata omului ca voi cumpara casa(nu vreau sa fiu neparolist si imi place casa) si simt ca ma lupt cu morile de vant.
Multumesc anticipat.
Haideti sa simplificam un pic lucrurile. Desi as vrea sa nu uitam de partea a II-a a postului meu, reluam cazul 1.
Cetateanul X, cetatean roman, inscrie pentru un an de zile domeniu.tld (numedomeniu.com) la un registrator international. Dupa aproape 2 ani(domeniu.tld era in proprietatea altei persoane-diferita de cetateanul X) firma Z(firma inscrisa in Registrul Comertului din Romania) calomniaza cetateanul X si ii publica date ca: nume, prenume, adresa exacta, nr. de telefon fix, nr. de telefon mobil, email(suficiente pentru identificarea acestuia) pe site-ul propriu; numedomeniu.firmaz.com-domeniu international(c-altfel reclamam direct la RoTLD-ICI) scris in lb romana. Dupa alte cateva luni, cetateanul X este anuntat ca este "facut de ocara" pentru un presupus SPAM, acesta trimite firmei Z un email prin care dovedeste ca in perioada respectiva nu era proprietarul domeniu.tld si cere in mod amiabil stergerea datelor. Firma Z recidiveaza si, nu doar ca nu ia cunostinta de cele prezentate, ci continua sa jigneasca, sa calomnieze.
Ce trebuie sa faca cetateanul X mai departe? Sa trimita o scrisoare recomandata (cu confirmare de primire) catre firma Z care sa contina email-ul in forma tiparita (a II-a sansa oferita) sau sa dea in judecata direct firma Z pentru: calomnie, incalcarea drepturilor privind intimitatea, publicarea si procesarea datelor cu caracter personal?
Multumiri anticipate.
tabarles a scris:

Buna seara,
Speta e reala? Daca da, mi se pare o chestie misto.

Ambele spete sunt reale, nu am vrut sa dau date exacte pentru ca (asa consider eu):
1. as intra sub incidenta legii;
2. termenii si conditiile forumului www.avocatnet.ro nu permit
3. nu cred ca raspunzand prin aceeasi metoda (defaimare/atacuri pe forumuri, bloguri samd) il pot face pe individul responsabil de firma Z sa constientizeze greseala facuta.
tabarles a scris:

Legea 677/2001 are o viziune foarte larga cu privire la datele cu caracter personal (nume, prenume, adresa, mail, etc.) CNP-ul este chiar data cu caracter special.
Aceeasi viziune exagerat de larga o are si asupra operatorilor de date cu caracter pers, orice pers care primeste, colecteaza, consulta, etc. date cu caracter pers.
Mai mult de atat, operatorul este responsabil de soarta bazei de date cu caracter pers dupa ce nu o mai foloseste indiferent daca a primit datele cu sau fara consimtamantul persoanei vizate.

Tocmai aceasta lege in "larghetea" ei si cat am citit/inteles din ea ma intriga. Eu consider ca prin alaturarea anumitor date ce pot conduce la identificarea cetateanului X se incalca dreptul acestuia la intimitate. Cu alte cuvinte, cetateanul X poate fi victima unor scelerati pe baza datelor publicate de firma Z (ii cunosc numele,telefonul, adresa si-l asteapta in scara blocului)
tabarles a scris:

1. Legea 677 spune exact care sunt pasii de urmat pentru stergerea datelor.
2. Faceti notificare ca nu costa si nici nu doare.
3. Nu aveti incredere/baza/orice altceva in ANSPDCP, orice cerere este insotita de un raspuns incolor, insipid si inutil.
Peace out!

1. Cetateanul X a trimis firmei Z un email prin care aducea dovezi ca in perioada mentionata nu a fost proprietarul domeniului respectiv si solicita (deci pe cale amiabila) stergerea datelor.
2&3 Daca voi notifica ANSPDCP cred ca voi primi un raspuns sablon de forma#-o: nu este treaba noastra, cetateanul X a inregistrat domeniu.tld la un registrator international, firma Z (care a publicat datele) are domeniu international ... dar datele cetateanului X sunt romanesti :stunned:
owlman a scris:

Pentru situatia 1, eu zic ca registratorul e in culpa. Dupa expirarea domeniului firma Z nu ar mai fi trebuit sa gaseasca datele cetateanului X la registrator, ci pe cele ale cetateanului Y.

Observatie pertinenta!=D> Dar un Whois Lookup se poate face pe mai multe site-uri. Cetateanul X nu are de unde sa stie pe ce outdated server(nu poate sa probeze asta) de whois a facut firma X interogarea. Singura dovada este factura de la registrator prin care domeniu.tld il avea inregistrat pe o perioada determinata, alta decat cea incriminata de firma Z.
tgeorgescu a scris:

Daca firma de webhosting nu este din Romania, nu se supune legilor romanesti. In acest caz, puteti sesiza autoritatile din tara in care s-a petrecut isprava, in masura in care datele cu caracter personal sunt protejate in tara respectiva.

Firma de webhosting (cea care gazduieste site-ul firmei Z) nu este din Romania (nici registratorul) dar firma Z activeaza pe teritoriul Romaniei si vizeaza datele unui cetatean al Romaniei.
tgeorgescu a scris:

Daca n-aveti bani de cheltuit pentru asta si mai ales daca daunele care ar putea fi platite pentru compensarea pagubei nu compenseaza eforturile facute, atunci mai bine renuntati sa mai dati firma in judecata. Alternativa ar fi o plangere la autoritatea nationala pentru protectia datelor cu caracter personal sau la politia din tara respectiva. Daca spammerul a folosit pagini de web apartinand fostului detinator al websiteului, s-ar incadra la violarea drepturilor de autor/piraterie informatica.

Plangerea catre ANSPDCP ramane singura alternativa, desi se va lovi de: un limbaj de lemn, functionari indolenti, birocratie, lipsa de implicare samd
tgeorgescu a scris:

Daca spammerul a folosit pagini de web apartinand fostului detinator al websiteului, s-ar incadra la violarea drepturilor de autor/piraterie informatica.

Cetateanul X nu are informatii privind metoda folosita in spamarea firmei Z, singurul lucru cert doar ca nu era proprietar (si deci nu poate fi considerat raspunzator) pentru actiunile "facute" de pe domeniu.tld dupa perioada contractata. Pentru a afla istoricul unui domeniu.tld trebuie platiti niste bani unor firme care fac o arhiva a schimbarilor din DNS-uri.
Buna ziua,
Ma adresez dvs. cu rugamintea clarificarii notiunii de "date cu caracter personal". Adaug faptul ca nu am pregatire juridica, am citit/rasfoit site-ul A.N.S.P.D.C.P. si legile care fac referire la prelucrarea datelor cu caracter personal si protecţia vietii private in sectorul comunicaţiilor electronice.
Va prezint doua situatii:
1. Cetateanul X inregistreaza domeniul international domeniu.tld; la inregistrare, din buna intentie, furnizeaza "registratorului" datele solicitate (nume, adresa, nr. de telefon, email). Dupa un an domeniu.tld expira (fara a fi folosit) el fiind cumparat de cetateanul Y. Acesta spam-eaza site-ul firmei Z care publica datele vechi gasite la "registator" ale cetateanului X aducand grave injurii la adresa persoanei. Cetateanul X contacteaza firma Z explicand situatia, aducand dovezi(factura registrator) care certifica faptul ca in perioada in care a fost spam-ata domeniu.tld nu i-a apartinut si solicitand stergerea datelor (nume, adresa, nr. de telefon, email), dar se loveste de un refuz, firma Z continuand sa calomnieze. Firma Z nu este operator de date cu caracter personal. Care sunt pasii de urmat pentru stergerea datelor si injuriilor de pe site-ul firmei Z?
2. Firma X exploateaza site-ul domeniu.tld, site de anunturi vanzare autovehicule second hand. La inregistrare site-ul solicita date ca: utilizator, nr de telefon, email, marca autovehicul, tip (uneori si VIN-Vehicle Identification Number), culoare, capacitate cilindrica, nr. de inmatriculare samd, fara insa a conditiona inscrierea de completarea tuturor campurilor. Firma X nu are calitatea de operator de date cu caracter personal. Se impune acest lucru? Daca ar solicita nume, prenume si VIN ar fi necesara inscrierea la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal?
Care sunt datele cu caracter personal? Doar codul numeric personal prin unicitatea lui? Alaturarea unor date ca nume, prenume, adresa si nr de telefon nu poate fi incadratata tot in categoria asta?
Va multumesc anticipat pentru timpul si raspunsurile dvs.