avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate m-lisa

Activitate m-lisa

Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema de succesiune mai delicata. Tatal meu a decedat in ianuarie 2004. Succesiunea nu a fost facuta nici pana in prezent deoarece frati mei locuiesc in strainatate. Anul acesta am reusit sa fac procura prin notariat (procura cu fiecare frate in parte) prin care sa ii reprezint la succesiune dar mi se pun piedici in sensul ca lipsesc certificatele de nastere ale lor si in cazul sorei mele nu mai stiu ce sa fac deoarece a fost casatorita, a divortat, s-a casatorit iarasi si acum este vaduva. Certificatul de nastere al sorei mele s-a pierdut la Chestura din Italia si a ramas si fara certificat de nastere.
Din moment ce am cele 2 procuri de la fratii mei, nu pot in nici un fel sa incep succesiunea, fara a mai fi nevoie de aceste documente - adica certificate nastere, casatorie...???
In cazul in care totusi as vrea sa incep succesiunea as putea sa o incep numai eu - avand in vedere ca la "impartire" le voi da - bineinteles prin acte - partea ce li se cuvine??
In cazul in care succesiunea nu este facuta... mama mea ar putea sa faca contract de vanzare-cumparare pentru orice alta persoana (din familie - copil, nepot, etc.) pentru partea care este a ei de drept???
In asteptarea unui raspuns, va multumesc pentru intelegere, :">
Monica Mihaiu
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema de succesiune mai delicata. Tatal meu a decedat in ianuarie 2004. Succesiunea nu a fost facuta nici pana in prezent deoarece frati mei locuiesc in strainatate. Anul acesta am reusit sa fac procura prin notariat (procura cu fiecare frate in parte) prin care sa ii reprezint la succesiune dar mi se pun piedici in sensul ca lipsesc certificatele de nastere ale lor si in cazul sorei mele nu mai stiu ce sa fac deoarece a fost casatorita, a divortat, s-a casatorit iarasi si acum este vaduva. Certificatul de nastere al sorei mele s-a pierdut la Chestura din Italia si a ramas si fara certificat de nastere.
Din moment ce am cele 2 procuri de la fratii mei, nu pot in nici un fel sa incep succesiunea, fara a mai fi nevoie de aceste documente - adica certificate nastere, casatorie...???
In cazul in care totusi as vrea sa incep succesiunea as putea sa o incep numai eu - avand in vedere ca la "impartire" le voi da - bineinteles prin acte - partea ce li se cuvine??
In cazul in care succesiunea nu este facuta... mama mea ar putea sa faca contract de vanzare-cumparare pentru orice alta persoana (din familie - copil, nepot, etc.) pentru partea care este a ei de drept???
In asteptarea unui raspuns, va multumesc pentru intelegere,:">
Monica Mihaiu
As dori sa stiu daca ani lucrati in Italia (10 ani), legal cu contract de munca totul legal cu permis de sedere, carte de identitate, carte de munca, etc. (tin sa precizez ca nu am fost trimis cu contract din Romania) se iau in considerare la vechimea in munca pentru pensia de limita de varsta in Romania?? Daca la vechimea in munca se iau in considerare anii de facultate si stagiul militar?? Pentru anii lucrati in Italia se primeste pensie in Romania?? Va multumesc anticipat pentru raspuns.=D>
Răspuns la discuția succesiune si divort
in dosarul de divort citatia de infatisare la proces a fost trimisa pe adresa din Bucuresti (adresa ultimului domiciliu din Bucuresti unde sunt iregistrati la DGEIP atat el cat si sotia (fosta)). Poate demonstra ca in acea perioada el a locuit si lucrat in Italia fapt cunoscut de sotie si copii inclusiv adresa (are scrisori trimise de sotie pe aceasta adresa). Instiintarea a fost facuta public si in Romania Libera. Trebuia sa stie de undeva ca trebuie sa citeasca ziarul in Italia??? In acest caz se poate ataca dosarul??? Sotia (fosta) conform legii art.37-39 din Codul Civil scrie clar ca citatia se poate trimite si la unul din membrii familiei sotului dar aceasta nu a facut-o. Ce se poate face in acest caz?? Martore au fost o prietena si sora acesteia cu toate ca puteam sa fiu citata si eu ca martora in acest dosar fiind sora acestuia.
Răspuns la discuția succesiune si divort
Va multumesc mult pentru raspuns
In legatura cu divortul fratelui - sa inteleg ca nu poate cere rejudecarea sentintei de divort decat dupa ce se judeca martiriile mincinoase ale martorilor?
Monica
Buna ziua,
Am 2 probleme: succesiunea si divortul fratelui meu
1. Succesiunea :-/
Tatal nostru a decedat in 2004. Mostenitori in viata 3 copii si sotia (mama). Fratele are 2 baieti si sora are 2 fete. Bunuri sunt o masina si un teren pe care este construita o casa (problema este ca aceasta casa este in Ialomita iar domiciliul in fapt al parintilor este in Bucuresti - nu si-au facut viza de flotant in zona in care este casa si in care acum locuieste mama noastra). Nu sunt probleme intre noi fratii si nici cu mama noastra dar problema este ca vrem sa radiem masina iar ea fiind trecuta pe numele tatalui nostru nu putem sa facem acest lucru fara a avea succesiunea.
a). Care sunt mostenitorii de drept in momentul cand se deschide succesiunea?
b). Daca domiciliul in fapt al parintilor este in Bucuresti - totusi casa fiind in Ialomita - unde trebuie facuta succesiunea?
c). Fratele meu ar putea sa-mi dea o procura - mandat - prin care sa-l reprezinta fara a se renunta insa la partea lui? Fratele meu locuieste momentan in Italia si este divortat.
d). Sora mea locuieste de asemenea in Italia si intreaba daca mi-ar putea trimite o procura de acolo - apostilata - prin care sa o reprezint tot eu (bineinteles in care sa se precizeze ca accepta mostenirea)?
Vreau sa precizez ca nu doresc eu ca fratii mei sa renunte la mostenire - este dreptul lor pt.ca si ei sunt copii parintilor mei si de aceea as dori sa-i reprezint eu deoarece ei sunt in Italia si nu pot venii in Romania decat pe rand .....
2. Divortul fratelui meu #-o
Sotia fratelui meu a divortat in noiembrie 2003 - in sentinta judecatoreasca sunt tot felul de minciuni cum ca nu a trimis bani copiilor (cu toate ca fratele meu are toate chitantele de transfer de bani catre sotie), cum ca nu vorbesc si nu stie unde este (cu toate ca fratele meu vorbeste cu ei aproape saptamanal si zilnic prin e-mail) si multe altele. Ca a parasit domiciliul conjugal fara ca ea sa stie cu toate ca sotia a stiut in ce zi pleaca unde va sta, etc. De divort fratele meu a aflat abia in decembrie 2004 iar in sentiinta care este definitiva si irevocabila se spune clar ca aceasta poate fi atacata in termen de 30 de zile de la comunicare.
a). Cum ar putea actiona in instanta pentru a ataca aceasta sentiinta mincinoasa a fratelui meu?
b). Pot fi dati in judecata martorii mincinosi pe care ea ia adus la judecata?
Va multumesc pentru intelegere si astept un raspuns din partea dvs.
Monica Mihaiu