avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1824 soluții astăzi
Forum Activitate mericic

Activitate mericic

Multumesc frumos pentru raspuns si promptitudine. Mi-ati fost de un real ajutor. Va tin la curent.
din pacate termenii juridici ma cam depasesc... :(
Intrebarea era asa: daca nu exista o baza care sa confirme producerea unui accident, cum se poate folosi un certificat iml pentru acest dosar penal.
poate pasagerul s-a lovit dupa accidentul rutier... cum se face legatura concreta intre accident si vatamarea omului in cauza? pasagerul era vizibil in regula (maxim o vanataie la genunchi, desi nu cred) deoarece accidentul a fost o tamponare la 5 km/h.
Tin sa precizez ca soferul lovit si pasagerul accidentat au refuzat sa mearga la politie pentru constatare, in schimb au vrut sa le fie dati bani ca sa "uite ce s-a intamplat"
Buna ziua!

Sotul meu a fost implicat intr-un accident rutier usor. A lovit masina din fata pentru ca nu a reusit sa opreasca la timp, iar auto din fata nu avea stopuri. Au semnat constatare amiabila, dar pasagerul a spus ca a suferit leziuni. nu a vrut sa mearga la politie pentru constatare, dar a cerut sa fie "recompensat". sotul meu a refuzat si a propus sa mearga la organele competente sa declare accidentul devreme ce pasagerul a sustinut ca este lovit la picior. acest lucru a fost mentionat al vreo 20 de minute dupa producerea accidentului, desi nu parea sa aiba nimic. cei doi au refuzat sa mearga la politie, insa sotul meu s-a dus. pasagerul din masina lovita a spus ca-si ia certificat medico legal si va intenta proces. se poate obtine astfel de certificat medico-legal fara o constatare de la politie? se poate stabili un proces civil fara existenta unor constatari ale accidentului de catre politie(masuratori, declaratii etc)?