avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters226667

Activitate ContSters226667

am trecut de grilaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:yeah:
andreeas1 a scris:

Nu conteaza ca pledezi 1 min sau 15. Cunosc avocati care n-au facut in viata lor instanta si traiesc bine. Avocat nu e egal cu a face instanta. Daca ai studiat intens si stapanesti materia o sa fii admis, daca nu..nu. nu e capat de tara sa pici examenul acesta, dar nici sa dai 10 ani la rand :))


Mda....sunt multe preconceptii cand vine vorba de profesia asta. Oricum examenul acesta, bine sau prost gandit, nu e un concurs intre candidati ca sa vedem care are palaria mai mare.
Da, la INM se concureaza pentru unul din faimoasele 200 de locuri, aici in schimb daca ai invatat, esti atent si te tin balamalele, ai sanse serioase sa intrii din prima, a 2-a sau a 3-a oara. Cert este ca fata de anii trecuti, azi acest examen trebuie tratat cu multa seriozitate si motivatie.
Foarte serios....era sa ma inec cu cola cand am vazut:tooth:
andreeas1 a scris:

da, eu :)) Caut coleg. Nu stiu pe nimeni, o sa innebunesc o ora singura:))


:D Eu sunt in aceeasi sala ca si anul trecut Aula Nicolae Titulescu, am acelasi nr. de ordine si acelasi nr. in catalog....:rofl: Nici eu nu stiu pe nimeni din sala.
andreeas1 a scris:

sala 213, Univ Bucuresti? :D


tu?
acp84 a scris:

S-au afisat listele cu repartizare candidatilor pe sali!

Bucuresti:[ link extern ]

Brasov:[ link extern ]

Cluj:[ link extern ]

Craiova:[ link extern ]

Galati:[ link extern ]

Iasi:[ link extern ]

Timisoara:[ link extern ]

Sursa: www.inppa.ro


Important de ştiut:
- examenul incepe luni, 16 septembrie 2013, orele 9.00
- candidatii se vor prezenta la sala de examen OBLIGATORIU la ora 8.00 cu actul de identitate
- actele de identitate acceptate sunt cartea/buletinul de identitate, adeverinta provizorie de identitate (in caz de pierdere a cartii/buletinului de identitate), pasaportul sau permisul de conducere, prezentate in original si aflate in termen de valabilitate; copii de pe acestea sau alte documente nu vor putea fi luate in considerare.
- este strict interzis accesul in cladire cu mijloace electronice de comunicare sau de informare, sau care permit comunicarea sau informarea, indiferent de natura acestora (telefoane mobile, pda-uri, notebook-uri).
S-au afisat listele cu repartizare candidatilor pe sali!

Bucuresti:[ link extern ]

Brasov:[ link extern ]

Cluj:[ link extern ]

Craiova:[ link extern ]

Galati:[ link extern ]

Iasi:[ link extern ]

Timisoara:[ link extern ]

Sursa: www.inppa.ro
alex_11 a scris:

De ce intrebam, ma gandeam cand mai fac aia contestatie in 24 de ore, daca nu stiu rezultatul oficial, ca pe presupuse dupa ciorna mi se pare asa si asa





Art.25. - (1) Baremul de evaluare si notare stabilit de membrii Comisiei de elaborare
a subiectelor desemnati pentru fiecare materie de examen, se afiseaza la localul de
examen si se publica pe pagina web a U.N.B.R. si INPPA, dupa incheierea probei privind
testul grila.
(2) In termen de 24 de ore de la afisare candidatii pot face contestatii la barem, care
se depun la sediul INPPA sau, dupa caz, la centrul unde se desfasoara examenul.
(3) Contestatiile se solutioneaza de Comisia de solutionare a contestatiilor la testul
tip grila, in cel mult 48 de ore de la expirarea termenului de contestare. Baremele definitive
stabilite in urma solutionarii contestatiilor se publica de indata pe pagina web a INPPA si la
sediul acesteia, precum si la localurile unde se desfasoara examenul. Solutiile se
motiveaza in termen de 3 zile, calculate incepand de la termenul prevazut pentru
finalizarea solutionarii contestatiilor.
(4) In situatia in care, in urma solutionarii contestatiilor la barem, se apreciaza ca
raspunsul corect la una dintre intrebari este altul decat cel indicat in barem, punctajul
corespunzator intrebarii se acorda numai candidatilor care au indicat raspunsul corect
stabilit prin baremul definitiv.
(5) In situatia in care, in urma solutionarii contestatiilor la barem, se apreciaza ca
raspunsul corect indicat in baremul initial nu este singurul corect, punctajul corespunzator
intrebarii respective se acorda pentru oricare dintre cele doua variante de raspuns stabilite
ca fiind corecte prin baremul definitiv.
(6) In situatia in care, in urma solutionarii contestatiilor la barem, se anuleaza una
sau mai multe intrebari din testul-grila, punctajul corespunzator intrebarii/intrebarilor
anulate se acorda tuturor candidatilor.
Art.26- Rezultatele la testul-grila se publica simultan pe paginile web ale UNBR si INPPA si se transmit in vederea afisarii la centrul/centrele de desfasurare a examenului.
Art.27. - (1) Candidatii pot contesta punctajul obtinut la testul tip grila.
(2) Contestatiile se depun în 24 de ore de la afisarea rezultatelor la centrul unde se
desfasoara examenul.
(3) In vederea solutionarii contestatiilor, lucrarile se renumeroteaza si se resigileaza,
fiind inscrise intr-un borderou separat.
(4) Lucrarile se predau comisiei de solutionare a contestatiilor la testul tip grila,
insotite de un borderou de predare – primire in care se mentioneaza numarul de ordine al
lucrarilor.
(5) Punctajul acordat de comisia de solutionare a contestatiilor la testul tip grila este
definitiv.
(6) Dupa primirea rezultatelor de la comisia de solutionare a contestatiilor, comisia
de organizare a examenului intocmeste lista finala cu calificativele obinute de candidati la
testul tip grila, care se publica pe pagina web a U.N.B.R. si INPPA si se afiseaza la
centrul/centrele de examen.

Hotararea nr.4/2011
[ link extern ]

Hotarea UNBR care contine lista de candidati.
pink13 a scris:

Misto de tot, e oke, se stie clar de metoda de copiat cu microcasca si toate firele din lume, sa ma puna sa ma descalt mi se pare o nesimtire extrema si un abuz clar, pe principiul asta daca iti bagi in sutien telefonul ce o sa faca, o sa fie un show care satisface fanteziile fanilor de picanterii erotice?? Daca o sa se intample chestia eu personal voi depune frumos o plangere. In loc sa organizeze examenul de asa maniera incat sa nu poata fi fraudat recurg la mizerii de genul asta si mi se pare revoltator. Pacat ca nu am cizme de latex peste genunchi legate cu sireturi, sa-i pun pe ei se la dezlege daca au curiozitati :| stiu ca nu asta ar trebui sa fie principala grija cu 3 zile inainte de examen dar mi se pare o ipocrizie maxima si e revoltator ca asta se intampla la examenele sustinute in profesii juridice.


Ai perfecta dreptate! Bun, au facut "perchezitia"...dar, aceleasi persoane mergeau la toaleta...pacat ca nu le stiu numele, eram curios cati din ei au si luat examenul