avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente

Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept penal s-a mai schimbat ceva??
Cu siguranta examenul de anul viitor se va da dupa NCC,nu ar mai exista motive sa se dea din vechiul cod. Aproape 2 ani de zile sunt suficienti sa citesti/parcurgi noul cod (nu si sa te obisnuiesti cu el, ce-i drept).
Da,au aparut carti cf NCC.
;)

Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2012
luiza2008, utilizator
Cel putin la restul materiei avem o certitudine ..si la Civil avem 2 certitudini..
Ziua buna tuturor.Ma alatur si eu voua pentru ca nu am reusit sa trec de proba grila.Am inceput sa achizitionez carti dupa NCC pentru ca si eu cred ca vom da la icvil dupa codul nou.Pana vor anunta cate ceva incep cu penalul si procedura penala.Voi cum faceti?Care e planul de bataie?Spor mult si nu va descurajati.E chestie de timp.Eu cred ca e foarte important sa ne dam seama exact unde am gresit si sa reparam si sa nu ne mai ascundem in spatele unor replici gen:se intra numai cu pile,intra numai cine trebuie...etc.Eu nu cred ca a picat cineva care a scris tot.Chiar nu cred.O zi buna tuturor si spor la invatat.
OBLIGATII: [ link extern ]
CONTRACTE:[ link extern ]
SUCCESIUNI:[ link extern ]
CIVIL GENERAL:[ link extern ]
Voi ce recomandati?A gasit cineva vreo carte buna la reale?Civil general-persoanele?
mikaela22 a scris:

OBLIGATII: [ link extern ]
CONTRACTE:[ link extern ]
SUCCESIUNI:[ link extern ]
CIVIL GENERAL:[ link extern ]
Voi ce recomandati?A gasit cineva vreo carte buna la reale?Civil general-persoanele?


[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Inm 2015...admitere!!! madalinaflo madalinaflo Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)