avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate pintid

Activitate pintid

Răspuns la discuția Cumparare uscatorie bloc
putin mai greu cu mutatul in cazul meu. in apartamentul care are perete comun cu uscatoria functioneaza un cabinet medical si spatiul castigat in plus ne-ar ajuta sa ne extindem. nu stau in apartament cu 2 camere si m-am terzit peste noapte cu 5 copii si m-am gandit sa le fac dormitor in uscatorie. daca as putea sa imi adun jucariile intr-o geanta si sa ma mut as face-o dar e putin mai complicat de atat.
speram sa primesc solutii concrete la problema cu care ma confrunt ,eventual chiar cazuri asemanatoare, cum de nu se pune in aplicare o lege data, se contrazice asta cu codul civil?
....sa ma mut. merci mult dar pt solutia asta nu cred ca merita sa ne pierdem timpul nici eu nici altii care citesc si scriu pe forumul asta.
Răspuns la discuția Cumparare uscatorie bloc
Nici un notar din oras nu a vrut sa intocmeasca actele pe motiv ca nu este uscatoria inscrisa in cf si nu este facuta iesirea din indiviziune, pt ca fiecare locatar sa poata vinde cota parte care ii revine.
Am vorbit si cu un topograf pentru a face demersurile necesare inscrierii in cf si dezmembrarii dar acesta spune ca trebuie sa aiba acordul tuturor locatarilor pentru a putea face iesirea din indiviziune(nu poate depune documentatia fara copia de buletin a tuturor locatarilor).
O varianta sugerata de topograf ar fi sa intru in posesia uscatoriei prin hotarare judecatoreasca, dar nu vreau sa risc sa raman in indiviziune cu vecinul care nu vrea sa vanda.
Asociatia de proprietari si presedintele nu au nici un amestec in toata povestea, ei neavand nici un drept de proprietate asupra uscatoriei.
Aveti vreo sugestie in ceea ce priveste mersul in instanta?eventual un caz asemanator terminat favorabil? chiar daca as intra in posesia celor 9 din 10 parti pot sa il oblig cumva sa vanda partea lui sau raman pe veci cu el de gat si nu pot folosi spatiul dupa bunul meu plac?
Răspuns la discuția Cumparare uscatorie bloc
buna ziua, nu am vrut sa mai deschid alt topic cu acelasi titlu asa ca am hotarat sa scriu aici.
doresc sa cumpar o uscatorie de pe casa scarii dar doar 9 din 10 sunt pentru. deci as avea 2/3 dupa noua lege. problema care se pune este ca ma invart in jurul cozii. nu pot face apartamentare neavand acordul tuturor pentru a putea cumpara cele 9 din 10 parti. care ar fi posibilitatea de a cumpara de la cei care sunt pentru vanzarea uscatoriei, pentru ca mai apoi sa-l despagubesc cumva pe cel care nu e deacord.?
DUPA LEGEA 170/210 AM VRE-O SANSA SA CUMPAR ACEA USCATORIE?