avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate roserose

Activitate roserose

deci, se pare ca este foarte usor sa dai un angajat afara, fara un motiv intemeiat.... invoci o restructurare si asta e tot.!.. ei pot crea apoi un post similar cu al meu?
dupa decizia AGA si presupun ca urmeaza instiintarea scrisa..care sunt pasii urmatori?
multumesc!
ok, am inteles! deci in acest caz AGA decide...
ca si pas urmator stiu ca trebuie sa imi ofere un loc vacant in cadrul firmei conform pregatirii mele profesionale sau daca nu, sa fie un document care sa ateste ca nu are niciun loc..
pasii urmatori care ar fi? deci dpdv legal ei sunt ok si nu pot sa contest nimic din ceea ce fac?
si inca ceva sa intreb...in contractul de munca scrie preaviz 20 zile lucratoare in caz de concediere, dar eu sunt pe functie de conducere..deci ce preaviz ar trebui sa primesc: de 20 zile sau de 45?
multumesc!
deci aceasta decizie poate fi luata pe loc de AGA? adica nu trebuie sa dovedeasca nicaieri faptul pt care iau aceasta decizie? cam cat dureaza toata treaba asta?
inca nu mi-au dat nimic, dar ei vor sa nu ma mai duc la punctul de lucru....pot sa imi dea ceva legal scris de mana pe care sa il semnez prin care sa reiasa ca nu merg la serviciu pt ca ei sunt de acord si prin acest lucru sa nu ma treaca absenta nemovitata?
buna ziua!

mie mi s-a comunicat in aceasta saptamana ca se vor face restructurari si ca voi fi nevoita sa plec. mi s-a spus sa semnez incetarea activitatii cu acordul ambelor parti, dar nu am semnat nimic. intentia a fost de a ma da afara, iar pt ca nu au alta solutie, s-au gandit sa o faca prin restructurarea postului... vroiam sa intreb cat dureaza dpdv legal ca firma sa faca aceasta restructurare? mentionez ca este doar cazul meu..adica este doar o acoperire pt a fi data afara. din cate stiu dureaza ceva timp pt ca ei trebuie sa faca restructurarea in instanta, nu?
pot primi decizia de restructurare daca ei inca nu au facut deocamdata demersurile in acest sens? va rog sa imi raspundeti!
multumesc!