avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate tomy063

Activitate tomy063

buna ziua!
avand in vedere ca pensia limita de varsta poate fi obtinuta prin reducerea varstei standard de pensionare sau la implinirea varstei standard de pensionare, as dori sa aflu daca este mentionat in legislatie faptul ca un pensionar de limita de varsta, care cumuleaza pensia cu salariul, poate beneficia de spor pentru vechime in munca?
bună ziua! soţul meu (parte reclamantă) se judecă cu soţia supravieţuitoare a tatălui său din 2007, pentru ieşire din indiviziune (soţul provine dintr-o căsătorie anterioară a socrului meu). După mai multe refaceri de lotizare, şi lăsarea la alegerea părţii pârâte a variantei pe care o consideră acceptabilă din punctul ei de vedere, instanţa de fond emite sentinţa civilă conform solicitării părţii pârâte. Aceasta, depune apel la tribunal, în care contestă sentinţa. Tribunalul respinge apelul ca nefondat, fără a motiva respingerea. Se ajunge la curtea de apel, care trimite spre rejudecare cauza la tribunal. Dupa 5 luni, tribunalul mentine valabilă sentinţa dată de instanţa de fond, de data aceasta cu motivarea de rigoare. Ajunge iar la Curtea de apel, unde avocata părtii pârâte depune adeverinţă că este bolnavă. Mentionez că la primele 2 instanţe, partea pârâtă a avut ca avocat soţia unui domn magistrat de la curtea de apel. Avocatul îl schimbă când ajunge la Curtea de Apel. Sentinţa civilă a fost dată în 2009 , socrul meu a decedat in 1999, acum termenul este pe 6 dec 2011. Intrebarea mea este: ce putem face (ce acte să depunem şi unde) pentru a termina acest proces. bunurile ramase dupa deces sunt un apt + autoturism (bunuri dobandite in timpul casatoriei) si o casa construita in 1918 + tren (ramase dupa decesul parintilor socrului). Multumesc