avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 326 soluții astăzi
Forum Activitate stefimihai

Activitate stefimihai

Buna ziua ! Va adresez si eu o intrebare. Dacă un minor , sub 14 ani este filmat , în stare de ebrietate de catre un alt copil cu varsta peste 14 ani și filmul este postat pe internet , exista vreo contravenție impotriva celui care filmează clar fara permisiunea celui aflat într-o stare lipsită de discernământ? Chiar daca filmarea este făcută într-un loc public? Imaginea copilului sub 14 ani este periclitata . Astept raspuns , mulțumesc!
multumesc mult .
gata am inteles acum , sau asa cred :D
din moment ce nu am norma intreaga si doar 6 h /zi nu o sa beneficiez de cei 30% din somaj .
dar in schimb dupa terminarea celor 2 luni sau poate 10 luni , eu voi continua sa iau somajul din luna a 2-a cum a ramas la momentul in care eu incep activitatea conform contractului de munca , adica inca 4 luni de somaj .
multumesc frumos pt raspuns si pt rabdare .
imi era teama ca pt 2 luni sa nu pierd inca 4 de somaj .
o seara frumoasa in continuare si multumesc.
multumesc frumos pt raspuns .
ce am inteles :
1. deoarece este un contract pe o perioada determinata de 2 luni in momentul incetarii acestei colaborari imi reiau somajul .

dar daca prelungesc contractul pe o perioada mai mica de 12 luni si sa nu depaseasca 12 luni cu cele doua de contract anterioare , oare o sa mai mai incadrez sa imi reiau somajul dupa ?

si daca nu am contract cu norma intreaga , este de 6h/zi si 30h pe sapt mai benificiez de cei 30% din somaj ?

si o ultima intrebare , si imi cer scuze ca sunt atat de insistenta :)
daca o sa beneficiez de cei 30% din somaj , sa presupunem dupa 2 sau 3 luni inceteaza contractul de munca eu o sa mai iau somaj in continuare ? cat imi mai raman din cele 6 luni ?

multumesc inca odata pt raspuns , dar nu prea ma descurc cu interpretarea legilor :)
daca ma puteti lumina va sunt profund recunoscatoare .
o seara buna .
buna ziua .
am si eu o intrebare : sunt in somaj dupa terminarea facultatii .
am luat somaj doar o luna iar luna urmatoare urmeaza sa ma angajez . am semnat deja conractul , acesta nu este pe un post care trebuie neaparat studii superioare , anume casier .
contractul este semnat pe o perioada de 2 luni cu 6h/zi in total 30h pe saptamana .
intrebarea mea este urmatoarea ... daca dupa aceste 2 luni imi vor incheia contractul de munca cu mine ca fost somer ce se intampla ? automat pierd somajul ? sau acesta se va relua ?
si inca o intrebare .... ce avantaje are un angajator pe urma angajarii mele ca si somer ? dar eu ??? ce avantaj am ?
sper sa primesc un raspuns sa stiu cum ma invart ... daca am semnat deja contractul mai pot da inapoi ? sau cum sa pun problema sa nu am nici eu de pierdut
pana la inceperea serviciului mai este o luna ... contractul intra in vigoare dupa 21.11.2012
si inca ceva ...auzisem ca pot lua dupa ce ma angajez in continuare 30% din somaj .
multumesc si astept raspuns