avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Activitate ioannes

Activitate ioannes

Răspuns la discuția SCHIMBARE DECLARATIE
In prima declaratie data sub presiune (2009) adevarul a fost viciat,in ultima data acum (2011) faptele sunt descrise corect.Daca se va ajunge la proces imi voi sustine ultima declaratie deci implicit rechizitoriul si sentinta vor fi date avand la baza o marturie ce reflecta adevarul.
Răspuns la discuția SCHIMBARE DECLARATIE
Asa este.Am fost cu avocatul azi la politie si s-a ajuns la aceasi concluzie,in timpul cercetarii penale poti sa-ti schimbi declaratia.Nu au fost probleme.Eram nelamaurit din cauza formularii:sau de a se fi dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase,si anume NUP.Dar s-a dovedit ca nu e o problema.
Răspuns la discuția SCHIMBARE DECLARATIE
Dosarul a ajuns la un procuror care a dat amenda administrativa si partea vatamata a depus contestatie.S-a retrimis dosarul la politia care a decis ca e dosar penal si a decis sa reaudieze martorii.Aici la reaudiere io mi-am schimbat declaratia.Intrebare:amenda administrativa data de procuror se pune ca hotarare (de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase).Prin hotarare se intelege hotarare judecatoreasca sau hotararea procurorului de a da NUP si a da amenda administrativa.Momenta dosarul a fost retrimis la politie si de acolo va ajunge la procuror si de acolo la judecata.Mentionez ca inca nu a ajuns in instanta si are vechime de 3 ani fapta fiind lovire si alte violetne.

Răspuns la discuția SCHIMBARE DECLARATIE
Avocatul l-am angajat dupa ce am dat declaratia complementara.Intrebarea ar fi:cand se considera marturie mincinoasa(in faza declaratiei date la politie sau in faza marturiei sub juramant la tribunal),daca presiunile exercitate in timpul anchetei sunt circumstanta atenuanta,cine pune in miscare plangerea(partea vatamata sau organele se autosesizeaza?)?
Intrebare:Daca in timpul cercetarii penale la sectia de politie in fata organului de politie judiciara am dat 1 declaratie urmata de completare la aceea declaratie in care sustin un lucru,iar la proces care va fi anul viitor declar ca martor ca declaratia am dat-o sub presiune(fapt care l-am si facut) si imi schimb declaratia,intru la marturie mincinoasa?Dosarul este inca la politie ,urmeaza sa fie trimis la parchet si de acolo in instanta.Prima declaratie am dat-o acum 3 ani(sub presiune) ,acum 2 zile am dat o completare prin care sustin ca nu imi amintesc multe lucruri.Dosarul este unul de loviri si alte violente ,eu sunt citat ca martor in dosar.In acest caz s-a dat o sentinta si anume amenda administrativa ,partea vatamata facand recurs.Cazul are 3 ani,fapta petrecandu-se in septembrie 2009.Avocatul meu a zis ca nu e problema ,pana la arestarea sau darea unei sentinte in acest caz sunt exonerat de marturie mincinoasa (art.260).
Răspuns la discuția DECLARATIE DOSAR PENAL
dar chestiile astea nu au termen de prescriptie? care este termenul ala pentru infractiunea colegului?
Răspuns la discuția DECLARATIE DOSAR PENAL
Acuzatia de marturie mincinoasa nu poate apare decit in baza unor probe (materiale) care sa conteste cele declarate de dvs. Cum alti martori nu sunt si inregistrarile lipsesc..... In fond, partea vatamata a acuzat "agresorul". Este o vatamare corporala. Probabil simpla. Depinde si daca a avut certificat medical cu vatamari corporale, ce scrie acolo etc. (Numar de zile ingrijiri medicale.)
In fond, ce se cere in ancheta? Sa se stabileasca daca agentul de paza l-a agresat si cine a declansat conflictul.
Din marturia dvs. se deduce ca este adevarat conflictul si agentul a actionat violent. Nu stiti cine a inceput tarasenia. Victima sau agentul. Daca nu ati vazut inceputul scenei, nici nu aveti cum sa stiti. Deci, nimeni nu va poate acuza de ceva, decit daca ati fost filmat/fotografiat ca priveati la inceputul scenei. (Chiar adaca erati acolo, dar cu spatele, tot degeaba. Nu puteati privi inceputul conflictului, deci nu aveti cum sa ajutati Politia in ancheta.)
Pot fi citati si alti martori, care au vazut scena de la inceput. Banuiesc faptul ca erau niste birouri, ghisee etc. Si acolo erau functionare. Ele sunt mai atente la detalii.
"Adevarul este cea mai buna minciuna!" Spuneti tot ce stiti si cum ati vazut dvs. Eventual, mai spuneti si alti martori ai scenei. (Daca au fost.) In rest, e cuvintul cetateanului agresat contra cuvintului agentului de paza. Angajat pentru a pastra ordinea si disciplina in cladire. !!!!! Eventual, prin metode violente.
Chiar, de ce a devenit ala violent? Ce a facut cel agresat de a declansat conflictul?
Răspuns la discuția DECLARATIE DOSAR PENAL
Marturie mincinoasa nu are cum sa fie,nimeni nu poate spune nici cu martori nici cu diferite probe ce imi pot aminti eu sau nu.Iar Daca nu dau declaratie pot intra sub incidenta legii deoarece s-ar putea interpreta ca nu ajut organele abilitate.
Răspuns la discuția DECLARATIE DOSAR PENAL
ok.temerea mea cea mai mare era sa nu intru la declaratie falsa...
Buna ziua!
Acum 4 ani (aproximativ) am lucrat la o firma ca agent securitate.Un coleg de al meu a avut o altercatie cu o persoana in una din turele sale si l-a lovit.La momentul respectiv am declarat ca nu am vazut altercatia (chiar nu am vazut-o) si nu era el de munca ci eu,el aflandu-se acolo doar ca ca sa ia tura in primire.Acum am primit citatie de la politie ca martor in acest caz,insa spre surprinderea mea nu mai stiam nici cum il chema pe colegul meu.Intrebarea este:daca maine ma duc la politie ce fac?Nu pot sa declar lucruri care nu le mai tin minte si nici nu pot sa adaug de la mine.Pot sa scriu in declaratie ca nu mai imi aduc aminte???Declaratiile nu or sa fie la fel ,insa au trecut 4 ani si la firma aceea am lucrat 3 luni,nici nu mai tim minte numele intreg al directorului .Pot fi acuzat de declaratie falsa.Fals nu are ce sa fie daca scriu ca nu mai tin minte,poate doar sa se puna la indoiala buna mea vointa de a declara,insa nu este cazul.