avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate AnaMaria36

Activitate AnaMaria36

Răspuns la discuția Recuperatori credite
Cum pot afla si unde despre acel termen de prescriptie ? Cat despre succesiune cred ca asta s-a facut imediat la 2 saptamini dupa deces. In momentul in care s-a intocmit certificatul de deces al tatalui mi s-a comunicat de la primarie la care birou notarial trebuie sa ne prezentam pt. pentru succesiune. Fapt ce s-a si intimplat. La acea succesiune nu-mi aduc aminte sa ne fi intrebat daca are si datorii , numai bunuri mobile si imobile.
Stimati cunoscatori ai legii.
As dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o proplema care pentru mine este oarecum delicata (pt. ca nu am mai fost in aceasta situatie ) si anume :
Dupa decesul tatalui meu care a fost in urma cu 6 ani , ne-am prezentat la un birou notarial cu mama si fratii pentru a se face succesiunea . La succesiune nu am avut de impartit cu fratii absolut minic pt. ca tatal nu avea nici un fel de bun (mobile sau imobile)
Totusi dupa 6 ani de la decesul tatalui meu primesc o instiintare de plata catre o firma de recuperare in care mi se comunica ca am de platit 17.400 lei pe numele decedatului.Ulterior am aflat ca unul dintre frati intradevar a beneficiat de de acest imprumut facut de catre tatal meu
( fara garantii imobiliare ) in urma cu 7 ani si urma ca el sa-i plateasca ratele pentru credit.Fapt ce nu s-a intimplat.Sunt amenintata de catre firma recuperatoare ca vom fi executati silit daca nu platesc suma respectiva, lucru care nu-mi convine din moment ce nu eu am beneficiat de acel credit.Nedumerirea mea este urmatoarea:

Cum poate sa fie de restituit o suma asa exagerata la un credit de maxim 1000 lei ?

Cum pot sa fac (sau sa facem) sa raspunda fratele care a beneficiat de acel credit si de care era in cunostinta de cauza ?

Daca vor lua apartamentul in care locuiesc cum mama mea (fiind proprietara) ?

Mentionez faptul ca fratele are adresa de domiciliu la adresa la care locuiesc cu mama.

Multumesc.