avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate divafocus

Activitate divafocus

Buna ziua. M-ati putea ajuta cu un model de cere in judecata? Platesc pensie alimentara copilului in varsta de 8 ani iar acum mi sa nascut al 2-lea. As dori sa se reduca procentul de 33% pe care il platesc acum. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
este putin cam tarziu pt. a face contestatie. Aceasta poprire a venit anul trecut, dar este doar pt. sumele pe care CICA nu le-as fi platit(ma repet, am chitantele de plata prin mandat postal) am fost si am cerut angajatorului sa nu-i mai fie virate 25%, acestia spunandu-mi ca actul acesta de poprire. Nu mai vreau sa ii fie virate 25% si sa ii dau prin mandat postal. Se poate face ceva????
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
deci in hotararea judecatoreasca scrie ca trebuie sa-i dau 25% dar nu specifica cum. Nu era normal sa scrie sau sa se adreseze unitatii militare unde lucrez pentru a mi se opri din salariu si vira catre ea? Acest lucru nu s-a intamplat iar eu am trimis banii prin mandat postal cateva luni(chitantele le-am tinut stiind ca se poate intampla ceva) Dupa cateva luni am primit un act de la executorul judecatoresc, cum ca nu am platit si se face un act de poprire pe 1/3 la suta din salariu. Dupa o luna am vazut ca mi s-au oprit mai multi bani, iar ducandu-ma la finantist am aratat chitantele .Acesta a a calculat sumele de pe chitante si zicand ca este bine si de acum va vira doar 25%,bineinteles suma cea data in plus cu o luna nu mi s-a restituit. Ceea ce intreb este daca este legal sa mi se retina din salariu pe stat asta nescriind nicaieri, si de ce nu mai pot trimite banii tot prin mandat postal? In acel act de executorul judecatoresc scrie ca unitatea sre obligatie de a vira suma restanta (cea pe care am chitante) si nucontinuarea obligatieie mele de pensie de 25%
Multumesc mult
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
buna ziua.Mi-ati putea raspunde la urmatoarea intrebare?:am o hotarare cu obligatia unei plati de 25% din salariu a unei pensii alimentare. Mi-am indeplinit aceasta obligatie(avand chitantele), dar am primit o adresa de la executorul judecatoresc ca nu mi-am indeplinit obligatiile si au facut o poprire pe 1/3 din salariu pe care au trimiso la munca. Aici aratand chitantele, acestea au continuat virarea banilor catre fosta sotie dar in procent de 25% din salariu. Este legal sa i se vireze banii pentru pensie alimentara pe baza unei popriri??? Va multumesc mult de tot.
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
buna. As dori sa aflu: daca eu platesc pensie alimentara 25% din salariu, pe baza unei propriri iar sotia mea actuala e insarcinata in luna a 4-a, ce pasi trebuie sa fac pentru a reduce pensia alimentara? (dupa cate am inteles pt. 2 copii pensia este de 33%) multumesc