avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate yoana_popp

Activitate yoana_popp

As avea o intrebare legata de conditiile pe care un functionar public trebuie sa le indeplineasca pentru a participa la examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut, in conditiile in care un astfel de examen se organizeaza in luna decembrie 2011.
Mentionez urmatoarele aspecte:
- conform art.65, alin.(2) din Legea nr.188/1999 actualizata, indeplinesc conditia prevazuta la lit.a), adica am o vechime de cel putin 3 ani pe gradul profesional al functiei din care doresc sa promovez.
- in perioada mai 2008 - mai 2010, m-am aflat in concediu de ingrijire al copilului, deci am o evaluare a performantelor profesionale cu calificativul " foarte bine" numai pentru anul 2010 nu si pentru 2009.
Avand in vedere prevederile art.108, alin.(3) lit.d) din HG nr.611/2008, in vigoare la aceasta data, care prevede ca " In mod exceptional, evaluarea performantelor profesionale individuale ale functionarilor publici, se face si in cursul perioadei evaluate, in urmatoarele cazuri:...d) atunci cand pe parcursul perioadei evaluate functionarul public este promovat in grad profesional.", va rog sa imi spune-ti daca, in cazul meu, o evaluare anuala a performantelor este posibila si legala a se intocmi pana la inceputul lunii decembrie 2011, si daca aceasta evaluare ( in conditiile in care calificativul este cel putin 'bine') pentru anul 2011 imi este de folos pentru a indeplini conditia prevazuta la lit.c) a articolului 65, alin.(2) din Legea nr.188/1999 actualizata care prevede : '' ... evaluari anuale in ultimii doi ani calendaristici". Multumesc.