avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate loremona

Activitate loremona

Răspuns la discuția executare
Multumesc mult pentru raspunsurile oferite.
Dar ce se va intampla cu fratele meu daca va continua sa nu isi achite creditul?
La un moment dat banii imprumutati vor trebui rambursati...
Răspuns la discuția executare
Ce se intampla daca nici noi, nici fratele nu platim nicio rata din acest imprumut?
Ce se intampla cu procedura de executare silita?
Răspuns la discuția executare
Imprumutul nu a fost garantat de noi. Angajatul de la recuperari i-a propus mamei sa isi ia angajamentul scris ca lunar va plati 150 de lei. Are dreptul sa faca acest lucru ea nefiind titulara imprumutului?
Discuție executare
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: fratele meu a luat un credit in urma cu 3 ani pe o perioada de 5 ani si nu a platit nicio rata. In prezent este plecat din tara iar ieri mama a primit o instiintare de executare. Mentionez ca el are in buletin domicilul la adresa mamei dar dupa decesul tatalui apartamentul a fost mostenit de mine si mama, fratele neavand bunuri mobile sau imobile pe numele sau. Cei de la firma de recuperari creante i-au spus mamei ca se trece la rudele de gradul I si II pentru recuperarea creditului acordat fratelui meu. Ce se poate intampla? Pot sa ia din casa mamei bunuri mobile pentru recuperarea creditului? Sau mai rau sa liciteze apartamentul care este pe numele nostru? Ce se intampla daca noi nu platim in numele fratelui asa cum a sugerat recuperatorul?
sau
Pot propune recuperatorului sa platesc doar imprumutul fara dobanda sau penalizari, strict suma imprumutata de el?