avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate aradora2

Activitate aradora2

Multumesc pentru raspuns. Dar ca sa fiu sincer, nu mai inteleg nimic. Deci pana la urma tot majoritatea decide? Aceeasi majoritate a optat pentru repartitoare, acum nu le mai vrea. Daca mama vrea repartitor insa este obligata sa renunte la el, are dreptul sa ceara rambursarea repartitoarelor? A fost obligata sa investeasca iar acum este obligata sa renunte la ele. Si are inca caloriferele originale, din fonta.

Multumesc tuturor care au raspuns pana acum.
Buna ziua!
As avea o intrebare.


Mama este pensionara si locuieste la bloc. Acum cativa ani apartamentul a fost obligatoriu contorizat. Acum va avea loc o sedinta de bloc in care o buna parte dintre proprietari solicita demontarea contoarelor si revenirea la sistemul initial de plata, pe motiv ca ei platesc mai mult pentru ca numeroase locuinte nu sunt incalzite corespunzator. Aceasta insa va fi in dezavantajul pensionarilor, al somerilor si al celor cu venituri mici, deoarece nu vor mai putea face economie. (Atunci ce pot sa spuna cei care locuiesc la ultimul etaj?)


Intrebarea mea este: poate fi mama obligata sa renunte la contorizarea individuala a apartamentului?


Pe de alta parte, firma care a montat contoarele acum vrea sa monteze contoare noi care pot fi citite de pe casa scarilor, fara sa se intre in locuinta. Noi nu vrem aceasta schimbare. Putem fi obligati sa schimbam contoarele?

Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția donatie, cedare sau cum altfel?
Multumesc mult pentru raspuns. Nici prin gand nu mi-a trecut sa o dau pe mama afara din casa sau la azil, Doamne fereste! Ea zice sa vindem apartamentul si sa luam doua garsoniere.

Inteleg bine, ca, in cazul in care devin proprietar nud, pot vinde apartamentul doar cu consimtamantul ei, dat fiind ca ea are drept de uzufruct viager? Mi se pare corect asa.

Probleme am cu sora mea. Bunica noastra a decedat, mama ne-a cedat noua apartamentul ei de bloc, eu am renuntat la jumatate din apartamentul bunicii in favorea sorei mele, iar ea acum face nazuri cind trebuie sa renunte la sfertul ei din apartamentul mamei. Ca valoare, apartamentul ei si cel al mamei sunt cam la fel, eventual o diferenta de 2.000 euro, dar nu sint sigur.



Buna ziua!

Avem un apartament de bloc: mama detine jumate, eu si sora mea cite un sfert. Am convenit ca ele sa renunte la partea lor in favoarea mea, iar mama sa ramina cu drept de uzufruct. Ce trebuie sa facem si cum putem iesi cit mai ieftin? Care este denumirea oficiala a procedurii? Mama sustine ca apartamentul valoreaza 28.000 euro.
Multumesc mult pentru ajutor.