avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate inuka

Activitate inuka


Bunicii mei, din partea mamei, din Jamu Mare au fost deportati in Baragan. La intoarcere nu au mai avut voie sa se intoarca in casa lor din Jamu Mare si a trebuit sa stea la rude in Remetea. Acum sunt decedati si ei si mama mea. As dori sa revendic despagubiri pentru casa din Jamu Mare, dar nu am acte care sa dovedeasca acest lucru si nu stiu ce as putea sa fac.

Am inceput un proces, dar avocatul a solicitat doar despagubiri morale nu si materiale. Acum, anulandu-se punctul 5 din lege, cred ca ar trebui sa insiste pe ce a mai ramas valabil in legea aceasta. Singurele documente doveditoare pe care le avem sunt procesele verbale pe care le-am luat de la arhiva si in care este specificat cu NU, faptul ca nu s-a mai intors in casa lor. Ar mai fi si un martor, care stie clar acest lucru, o doamna lucida, dar care insa este cam in varsta si procesul dupa cate vad se va intinde pe mai multi ani. Credeti ca daca as cauta la arhive documente doveditoare cum ca si-ar fi achitat impozitul pe cladire, mi-ar fi de vreun ajutor? Acum am completat intrebrea initiala cu tot ce cunosc in legatura cu aceasta problema
Bunicii mei, din partea mamei, din Jamu Mare au fost deportati in Baragan. La intoarcere nu au mai avut voie sa se intoarca in casa lor din Jamu Mare si a trebuit sa stea la rude in Remetea. Acum sunt decedati si ei si mama mea. As dori sa revendic despagubiri pentru casa din Jamu Mare, dar nu am acte care sa dovedeasca acest lucru si nu stiu ce as putea sa fac.