avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate petepete

Activitate petepete

Răspuns la discuția Succesiune cu probleme
Nelamurirea mea cea mai mare este cum o instanta a dat "unda verde" vanzarii unui teren care la vremea aceea era cuprins in titlul de proprietate al mamei (deja decedate) si nu avusese loc taxa de succesiune.
Sunt "sanse" sa nu mai pot intra in posesia acestui pamant in urma judecatii cu noul proprietar?

Multumesc!
Buna ziua,

Ca raspuns pentru problema pe care am sa o expun mai jos , rog din suflet parerea unui consultan juridic. Multumesc !

Provin dintr-o familie cu patru copii la care, dupa moartea parintilor ,ca urmare a dezbaterii taxei de succesiune , ne-a revenit fiecaruia partea de mostenire la care s-a convenit de comun acord intre 3 dintre frati , cel de al 4-lea neparticipand la dezbaterea taxei de succesiune in urma careia hotararea de partaj stabilita a ramas definitiva si irevocabila.
La aproximativ un an de la dezbaterea taxei de succesiune , din suprafata arabila care mi-a revenit de drept , am vrut sa vand o parte si s-a constatat ca partea aceasta figura deja vanduta de cel de al 4-lea frate cu mult timp inainte de dezbaterea taxei.Cel care a cumparat la acea vreme acest pamant , acum refuza sa mi-o restituie motivand ca el a cumparat acest pamant legal avand hotarare judecatoreasca prin care se confirma acest lucru , dar pe care refuza sa mi-o arate.
Cum pot sa rezolv aceasta problema pe cale juridica?

Va multumesc !