avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Activitate Berlioz

Activitate Berlioz

Buna ziua,
am primit recent de la banca cu care am un contract de ipoteca imobiliara, un nou contract de ipoteca mobiliara cu titlu executoriu pentru toate conturile mele prezente si viitoare si asupra tuturor bunurilor personale cu care vor sa "regarantez" acel contract de ipoteca asupra casei.
Au voie legal sa ma oblige sa semnez asa ceva? Nu am garantat acel imprumut cu casa?? de ce trebuie sa semnez un nou contract pe conturile prezente si viitoare? Mentionez ca sunt cu platile la zi, am acelasi venit.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc
Discuție Proces calomnie
Buna ziua,
in urma cu cateva zile am fost sunata de o prietena care mi-a spus ca a aparut in ziare un anunt in care se vorbea de mine si familia mea in termeni calomniosi. Am citit si eu articolul care mentioneaza in clar domiciliu, numele meu, al sotului si al copilului minor si fapte mai mult decat neadevarate si calomnioase. Am vb cu directorul ziarului pentru a inlatura numele noastre, insa nu a fost de acord, sustinand ca au fost facute verificari (nimeni nu ne-a intrebat ce parare avem despre articol inainte de publicare si nici nu vor sa ne dea numele ziaristilor care ar fi facut aceste verificari).
Intentionez sa dau in judecata pentru calomnie persoana care a trimis scrisoarea la ziar, dar si ziarul in sine.
Imi puteti spune va rog daca ziarul are dreptul sa publice scrisorile primite la redactie fara sa verifice si cu partea incriminata cele scrise acolo?
Are dreptul ziarul sa mentioneze numele unui minor fara acordul parintilor?
Mentionez ca articolul cu princina este o scrisoare trimisa de o persoana rea intentionata si care in mod voit vrea sa ne calomnieze (avem amenintarile ei in scris si semnate de ea).
Multumesc