avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate eu1001

Activitate eu1001

Răspuns la discuția redeschidere proces
va multumesc!
o zi buna sa aveti!
Răspuns la discuția redeschidere proces
va multumesc pentru raspunsuri.
exista totusi vreun termen pentru folosirea uneia din cele doua cai de atac?
o seara buna!
buna ziua,
am avut un litigiu de munca privind concedierea mea...am castigat in instanta dar am pierdut cu brio recursul...lucru ce mi s-a parut suspect, si nu numai. va rog sa imi spuneti daca pot redeschide procesul, eventual in alta parte, considerand ca decizia data de curtea de apel nu a fost dreapta.
revin cu detalii, pe masura ce imi vor fi solicitate.
va multumesc
Răspuns la discuția \"anticipare rezultat\"
tot de la dvs. stiu de aceste cai extraordinare de atac, insa vreau sa stiu daca in cazul meu pot fi folosite, deoarece nu sunt multumita de ceea ce imi spune avocatul. am impresia ca "s-a impacat" cu situatia, ceea ce nu imi convine deloc. vreau o cale sigura de urmat pe care sa mi-o recomandati, desigur daca exista in situatia data. dar un alt for superior, exista si se poate apela la el?
multumesc
Răspuns la discuția \"anticipare rezultat\"
hotararea este irevocabila, din pacate, cred.
multumesc si astept o solutie posibil de aplicat, daca exista asa ceva.
o zi buna!
Răspuns la discuția \"anticipare rezultat\"
buna ziua,
am revenit cu situatia mea care a devenit din ce in ce mai complicata si fara speranta.
am luat legatura cu noul avocat care mi-a spus ca nu se mai poate face nimic, desi...
primul avocat sustine ca decizia curtii s-a bazat pe ordinele locale data de consiliu, privind reorganizarea inst. si implicit desfiintarea postului. acum intreb din nou, desi instanta isi bazase verdictul pe alte considerente, daca concedierea nu a urmat pasii legali, in sensul ca nu a continut termenul de contestatie al deciziei, nu mi s-au acordat salarii compensatorii, desi a fost o cencediere colectiva, nu mi s-au comunicat locurile vacante, nu s-a luat leg. cu a.j.o.f.m. iar in timpul procesului din tribunal partea adversa nu a depus actele cerute, nu s-a prezentat nici avocatul lor, nu a raspuns la interogatoriul av. meu, s.a.m.d., de ce curtea si-a bazat decizia pe cu totul altceva? chiar nu inteleg...
mai pot face ceva? aveam toate sperantele in acest proces, stiind sigur ca dreptatea e de partea mea!
o noua parere ar fi binevenita.
o zi buna!
va multumesc mult.
e bine sa am si o copie dupa buletinul sotului, nu?
buna ziua,
vreau sa stiu si eu cum as putea proceda legal in urmatoarea situatie: sotul meu lucreaza in italia si a venit in tara in CO. avem doi copii minori cu care vreau sa ajung la el in urmatoarele vacante. copii mei nu au inca pasapoarte. ideea e ca am fost la notar pt. o procura si mi s-a spus ca nu pot face eu singura pasaportele fara sot. acum nu avem posibilitatea financiara si cred ca nici timp nu ar mai fi. pot face cumva o procura cu drept de semnatura pt a putea sa ma ocup singura de eliberarea pasapoartelor copiilor sau cum altfel? dupa care sa imi trimita declaratie sa pot scoate copii din tara. nu vreau sa ratez prezenta lui aici, numai ca nu putem face acum pasapoartele.
astept cu interes un raspuns.
multumesc.
Răspuns la discuția \"anticipare rezultat\"
va multumesc.
am sa revin cu vesti.
Răspuns la discuția \"anticipare rezultat\"
multumesc mult pentru raspuns.
de fapt, am citit mail-ul trimis de curte prin care mi se comunica decizia, si nu decizia efectiv. indraznesc sa intreb in continuare, pentru ca avocatul meu este in concediu, cum sa procedez in continuare sau ce inseamna mai exact aceasta contestatie, unde si cum o pot face. nu stiu in acest moment unde se afla dosarul meu, daca mai e la curte sau a fost trimis la tribunal. am luat legatura dimineata cu un alt avocat, care intr-adevar nu cunoaste tot dosarul , ci numai faptul ca decizia este irevocabila, si mi-a spus ca nu se mai poate face nimic:(. asadar, va rog sa imi spuneti, daca nu va rapesc prea mult timp, cum sa procedez.
va multumesc din suflet.