avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate mihalceabogdan

Activitate mihalceabogdan

buna ziua. revin cu o intrebare: care sunt atributiile controlorilor??? ma intereseaza articole de lege unde se specifica clar aceste atributii.vreau sa stiu daca in momentul cand esti prins fara bilet/abonament are dreptul sa te tina in autobuz pana la capat de linie? eu stiu, din "folclor" sa zic asa, ca daca la statia unde vrei sa cobori nu este un reprezentat al politiei comunitare sau jandarmeriei sa te legitimeze, nu are voie sa nu te lase sa cobori. mi s-a spus ca te pot tine pana la prima statie unde pot ajunge organele de control, in speta politia comunitara sau jandarmeria. este adevarat ?? multumesc anticipat pentru raspunsuri.
pana la urma am platit acei 21 ron (bilet suprataxa)si mi s-a dat chitanta pe ei. cu nume controlor, traseu si ora .... din dicutia avuta cu el , am inteles k este platit la cate bilete de suprataxa da. de aceea a asteptat 2 zile. multumesc pt sfaturi.
nu a scris acel PV. a zis k o sa trimita acasa dak nu ma vad cu el sa-i dai cei 21 ron ... mie mi s-a parut k prea insista pt cei 21 ron , cand poate sa ia 150 ...sau cat este ... asta este dubios dpdv al meu ...
buna ziua. doresc si eu o parere referitor la o presupusa viitoare amenda/proces verbal referitor la faptul k am fost prins fara bilet in mijloacele de transport incomun. speta este in felul urmator: am fost prins fara bilet/abonament iar controlorul mi-a zis sa platesc 21 ron pt un bilet de suprataxa. neavand la mine bani am convenit de comun accord sa ne vedem mai tarziu (02.11.2011) pt achitarea sumei, dupa ce in prealabil i-am dat datele mele. neajungand la intalnire, controlorul mi-a dat un alt termen de a ma vedea cu el pt achitarea sumei - 03.11.2011. rog o parere avizata in aceasta speta si daca nu platesc aceasta taxa este posibil sa primesc o alta amenda , avand in vede faptul k nu am fost verificat de o unitate competenta ( politie, jandarmerie) si acest PV nu este semnat de mine? multumesc.