avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaeabulgar

Activitate andreeaeabulgar

Buna ziua,
Am o mare nelamurire, eu am muncit 1 an si jumatate la o firma(mai 2010-octombrie 2011).Ultimul an l-am lucrat part-time la firma asta(sept 2010-sept2011).Mi-am dat demisia de la aceasta firma si m-am angajat la alta; de la aceasta firma am fost concediata cu drept de somaj.Intrebarea mea este: pot lua somaj daca ultimele 12 luni le am part-time la fostul loc de munca(stiu ca se cumuleaza 12 luni in ultimele 24).Si poate sa imi dea stagiul de cotizare pe toata perioada cat am lucrat la ei(de acolo mi-au zis ca imi dau doar pe ultimele 12 luni).
Precizes ca am lucrati aproape 4 ani fara inrerupere din care ultimul cum spuneam part time(4 ore).Astept un resp cat mai urgent.multumesc de intelegere
Răspuns la discuția Pot beneficia de somaj?
eu ma refer la faptul ca daca nu rezulta contractul meu in revisal(ce a fost accesat astazi la somaj)nu am cum sa iau somaj pt ca nu rezult nici macar cancediata.Rezulta doar ca eu mi-am dat demisia de la precedentul loc de munca..Aici sunt nelamurita.Cum sa procedez daca eu nu figurez cu un contract si cu atat mai mult fara concediere din partea angajatorului
Răspuns la discuția Pot beneficia de somaj?
Am fost astazi la agentuia de jomaj si mi s-a spus ca am dreptul la somaj.Ba mai mult contractul meu nici macar nu a fost inscris in revisal.!!!Ceea ce e mult mai grav.Cum pot sa procedez in situatia asta???????.Adica nu rezulta ca eu am muncit la ultimul loc de munca dar am contract semnat.
Buna seara,
Am oi mare nelamurire.Am lucrat 3 ani consecutiv.Pana in septembrie 2011 am lucrat intr-un call center.In octombrie 2011 mi-am dat demisia si imediat am inceput serviciul la un alt call-center(inceperea contractului a fost cu 3 noiembrie 2011).In contract este specificata o perioada de 30 de zile de proba.La 28 de zile dupa inceperea serviciului mi s-a comunicat concedierea in baza art 31..As dori sa stiu daca pot beneficia de somaj.Cei de la firma mi-au zis ca nu dar mi se pare putin dubios.Va rog un raspuns cat mai urgent..Multumesc anticipat