Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indeplinesc conditia de stagiu pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indeplinesc conditia de stagiu pentru a beneficia de somaj?

Buna ziua,
Am o mare nelamurire, eu am muncit 1 an si jumatate la o firma(mai 2010-octombrie 2011).Ultimul an l-am lucrat part-time la firma asta(sept 2010-sept2011).Mi-am dat demisia de la aceasta firma si m-am angajat la alta; de la aceasta firma am fost concediata cu drept de somaj.Intrebarea mea este: pot lua somaj daca ultimele 12 luni le am part-time la fostul loc de munca(stiu ca se cumuleaza 12 luni in ultimele 24).Si poate sa imi dea stagiul de cotizare pe toata perioada cat am lucrat la ei(de acolo mi-au zis ca imi dau doar pe ultimele 12 luni).
Precizes ca am lucrati aproape 4 ani fara inrerupere din care ultimul cum spuneam part time(4 ore).Astept un resp cat mai urgent.multumesc de intelegere
andreeaeabulgar, utilizator
1. Din ultimele 24 de luni se cumuleaza cele lucrate cu program normal de 8 ore pe zi cu cele lucrate part-time, care se iau in calcul proprotional cu timpul normal iar suma trebuie sa de 12 luni cu program normal.
2. Adica la 2 luni cu 4 ore pe zi se considera 1 luna cu 8 ore pe zi.
3. Cele 24 de luni nu trebuie sa fie neaparat la acelasi angajator.
4. Din datele prezentate de dvs. reiese ca indepliniti conditia celor 12 luni.
5. Este suficient daca fostul angajator va da adeverinta cu 12 luni (dar puteti cere o adeverinta de vechime cu toata perioada cat ati lucrat acolo).