Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru part-time
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru part-time

Buna ziua!

Am lucrat de la 1 noiembrie 2008 pana la 1 noiembrie 2010 la o firma pe un post full-time dupa care am fost mutata pe un post part-time la o alta firma detinuta de acelasi patron.Tocmai am fost anuntata ca de la 1 mai 2011 voi fi data afara. As vrea sa stiu daca beneficiez de somaj.

Multumesc mult si astept raspunsul dvs!
D33a87, utilizator
trebuie sa ai stagiu cotizare de 12 luni in ultimile 24 de luni.daca mai ai vechime anterioara acestei vechimi pe care ai aratat-o si care nu a fost urmata de somaj beneficiezi. daca nu, nu beneficiezi. mergi la fortele de munca si intreaba . sau scrie ce vechime mai ai si in ce perioada.
Da, mai am vechime...am lucrat din octombrie 2007 pana in iunie 2008 la un magazin si nu am beneficiat de somaj pentru ca mi-am dat eu demisia, m-am angajat la alta forma la 1 noiembrie 2008 si am lucrat neintrerupt pana la 1 noiembrie 2010 full-time dupa care seful m-a mutat part-time pe o alta firma a lui din 8 noiembrie 2010 si voi lucra pana la 1 mai ..Am toate acestea pe cartea de munca. Nu as vrea sa fiu pacalita in vreun fel. Va rog ajutati-ma!

Multumesc mult!
1. Daca va concediaza cu 01.05.2011 cele 12 luni luate in calcul sunt 01.05.2009-01.05.2011.
2. Intre 01.05.2009 si 01.11.2010 aveti lucrate 18 luni cu program normal.
3. Intre 08.11.2010 si 01.05.2011 aveti 6 luni cu part-time. Daca ele sunt cu 4 ore pe zi atunci ele sunt egale cu 3 luni cu program normal.
4. Oricum ar fi dvs. aveti cele 12 luni necesare pentru a primi indemnizatie de somaj.