Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de munca timp partial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de munca timp partial

Buna ziua.
Intrebarea mea este legata de contractele de munca cu timp partial.
Nestiind ce e relevant si ce nu, am sa expun problema cu toate detaliile.

Student la fac. economica, vreau sa ma angajez part-time la un birou notarial(4 ore program) ca delegat(baiatu' de alearga cu hartiile).

Presupun ca pot fi angajat pe acest post fara vreo specializare anume, nu?
Am aceleasi beneficii ca si un angajat full-time?(somaj, acumulare timp etc.)
Care sunt conditiile sau cum ar trebui sa decurga aceasta angajare, cum ar trebui sa arate acel contract?
Daca exista cineva care stie si ma poate ajuta cu toate detaliile necesare(conform legilor in vigoare), i-as fi foarte recunoscator.
CIM cu timp partial de lucru: difera programul de lucru dar toate celelalte conditii raman aceleasi(obligatii si indatoriri conf. fisa postului).
Deci raspund la fel ca un angajat full-time(mai putin cu timpul de lucru si remuneratia).
Dar celelalte lucruri? Cum ar fi somajul(in cazul in care firma se inchide), v-a fi, presupun, mai mic decat al unui angajat full-time.
Taxele platite de angajator(la somaj, fondul de pensii, asigurare medicala, altele nu mai stiu) sunt in functie de salariu, nu?
Lucrati si raspundeti doar pentru programul de 4 ore care va sunt platite. Angajatul cu program normal lucreaza si raspunde pentru toate cele 8 ore.
Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de la concediere. In cazul dv. doua luni lucrate cu 4 ore echivaleaza cu o luna stagiu normal de cotizare la somaj. Pentru pensii si sanatate nu sunt probleme.
Iti poti face o idee de calcul salariu accesand:[ link extern ]
Mult succes!
Consilier Juridic,
La program de 4 ore cat este deducerea personala : 250 lei sau 1/2 ?
Multumesc