Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... as dori sa stiu daca am dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

as dori sa stiu daca am dreptul la somaj

Buna dimineata, as dori sa stiu daca am dreptul la somaj, am fost angajata:
- 01.06.2007 - 31.12.2009 cu 2 ore
- 01.05.2009 - 31-12.2009 cu 8 ore
- 01.01.2010 - 31.01.2010 cu 8 ore
- 01.02.2010 - 30.07.2010 am fost in somaj
- 31.07.2010 - 03.08.2010 angajata cu 2 ore
- 01.08.2010 - voi fi pana la 1 noiembrie angajata (deorece intram in faliment) cu 8 ore.
Am dreptul la somaj? Va multumesc
Da, din calculul meu reiese ca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare pentru a beneficia de somaj (minim 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii cererii).
1. Pentru a benedicia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 luni inainte de concediere sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj. Acele 12 luni trebuie sa fie cu program de 8 ore pe zi. Pentru perioadele lucrate cu 2 ore pe zi se ia numai un sfert din perioada, pentru somaj.
2. In cazul dvs., daca veti fi concediata cu 01.11.2010, perioade de 24 de luni este intre 01.11.2008 - 01.11.2010.
3. Din aceasta perioada scadem cele 6 luni de somaj (deoarece nu sunt periaode de cotizare la somaj) si mai raman 18 luni.
4. In aceste 18 luni, dupa socoteala mea, in perioada 01.11.2008-01.11.2010 iese cam exact 12 luni si o saptamana si deci puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
5. Luati carnetul de munca si mergeti cu el la Agentia de Somaj sa verifice cineva de acolo, cu carnetul de munca in fata.
Am fost cu carnetul de munca la Agentia de Somaj si s-a uitat peste el dar cred ca fara chef deoarece mi-a zis sa imi fac dosarul si voi vedea eu daca mi-l aproba sau nu, cred ca nu a avut nici un chef sa imi calculeze. SIncer nici nu mai stiu pe cine sa intreb sa ma lamureasca.
Pe langa perioada mai sus mentionata lucrata m-am angajat din 19.10.2010 cu 2 ore la o alta firma dar pe per determinata pana la sf lunii. Daca va rog va mai puteti uita dvs peste perioada lucrata si sa imi caculati si cu aceste 2 ore. Va multumesc, o zi buna.
1. Inteleg ca acest nou CIM cu 2 ore pe zi este cumulat cu celalalt contract pe care il aveti.
2. Daca atunci am spus ca indepliniti conditia pentru a beneficia de indemnizatie de somaj inseamna ca o indepliniti si acum.