avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate ionut2001

Activitate ionut2001

Răspuns la discuția Angajat 2 ore sau din mana
Ideea este urmatoarea. Eu ii fac promovare mereu , el imi da 200 lei lunar. Si eu as vrea ca sa platesc acesti 150-200 ron lunar cim dar ca sa fiu angajat. Nu stiu cate ore as fi angajat. Am discutat sa fiu de acesti bani, fara sa mai dau din mana.
Salut tuturor,
Am nevoie de sfatul dvs. Cum este mai bine, sa fiu angajat pt 2 ore pe suma de 200 ron, dar nu voi incasa nici un ban, banii acestia se vor duce pe taxe. Ma intereseaza sa am sanatatea, etc. Si un prieten ma angajeaa pt2 ore iar wu sa platesc taxele.. Sau
Sa platesc din mana tot ce trebui catre stat.

Cat as plati din mana lunar si care ar fi cea mai buna alegere? Multumesc
Discuție Angajat SRL
Salut,
Este posibil daca infiintez un SRL 3% sau 16% si sa nu am nici un angajat? Sa platesc la stat doar impozitul pe suma pe care o incasez?

Eu daca as da din mana la sanatate, etc si sa am si firma se poate?

Ma gandesc in felul urmator:
- eu daca ma angajez la firma cu 4ore as plati la stat aproximativ 250 lei/luna +pentru contabil
- daca as da din mana as plati tot 250 lei/luna dar pt 8ore .

Contabilei trebuie sa ii fac carte de munca sau un contract de colaborare pe o perioada unde sa o platesc cu o suma mica.. Pentru banii contabilei ai plati impozit?
Salut, am un bun amic care are urmatoarea intrebare:
"Daca nu lucrez si doresc sa imi platesc din mana tot ce trebuie platit, cat as plati lunar si as avea aceleasi drepturi ca si cand as fi angajat? Adica: pensie, sanatate, somaj, dreptul de paternitate in cazul in care sotia ramane insarcinata si ea nu lucreaza? Mentionez ca nu mai lucrez de 3ani."

Va multumesc
Răspuns la discuția Infiintare SRL 3%
Am discutat cu un prieten care are deja SRL dar cu 16% si mia spus ca pot scoate bani din firma oricand doresc doar ca trebuie sa aduc factura si chitanta ca sa ma justific in contabilitate.

Eu daca incasez 10mil/luna, salariul 450 lei si scot 500 lei si aduc factura (sa zicem ca am luat 5tricouri), la sfarsit de an posibil sa am acel profit de 100 lei sau -200 lei, ce se intampla?

Daca eu nu am deloc profit este o problema?

Multumesc mult
Răspuns la discuția Infiintare SRL 3%
Multumesc,
Am sa fac un calcul si sa vad cum ar fi mai bine: sa pun un salariu mai mare si sa nu fie nevoie sa ma imprumut la firma' sau sa vad cum ar fi mai bine exact.
Daca eu 2..3 luni nu incasez nici un ban sau incasez sume mici 100-200 ron (orice este posibil) este vreo problema? chiar daca imi platesc datoriile la stat (impozitul la salariu catre stat, in caz ca nu incasez nimic).

- daca o data la 3 luni se calculeaza acel profit, eu pot sa scot banii din banca si sa ii folosesc sau eu nu pot niciodata sa ii scot si sa imi iau ceva (ex daca am profit dupa 3 luni 1000 lei, intr-un an 5000 lei ), sau mereu va fi problema cu imprmutul, cum iau o suma trebuie sa o pun la loc?
Răspuns la discuția Infiintare SRL 3%
Multumesc frumos,

Daca deschid individuala este mai bine?

Adica tot banii firmei sunt si platesc cei 16% si pe profit la sf de an si 16%la banii incasati, sau platesc doar lunar?

Imi puteti spune va rog cu aproximatie, daca am salariul 450 lei, pt4 ore, cat as plati in total pe luna? Multumesc inca o data, m-ati ajutat enorm...
Răspuns la discuția Infiintare SRL 3%
Va multumesc.

Eu daca incasez sa zicem lunar 1000-2000 ron, eu nu pot sa scot banii din contul meu ca sa imi iau ce doresc ca si cum nu as avea firma? sau daca scot bani din firma trebuie sa justific ca am luat x ron pt "tricou"... Chiar daca eu sunt patron/angajat nu pot scoate banii cand doresc? sa merg la bancomat si sa scot cati bani doresc?

Stiu, SRL D suna bina dar stiu ca ma obliga ca in urmatorii ani sa investesc minim 50%din venitul de pe primul an. Eu nu vreau sa investesc nimic ca nu am in ce... NU ma intereseaza acele fonduri.. Eu vreau sa am u castig chiar daca nu este mare, dar sa fie un castig din care sa imi pot plati 4ore/luna sa am sanatate si sa fiu in regula cu munca prestata.

Referitor la dividente, eu daca azi incasez 500 lei si maine vreau sa ii scot din cont sa imi iau un tricou, platesc impozit la cei 500 lei , sau la sfarsitul anului se calculeaza?

La fel este si in cazul II sau PFA? Ma gandeam la SRL doar pentru ca are acel 3%, dar se pare ca se transforma intr-un impozit mai mare... Chiar ma miram sa fi facut statul ceva bun pentru cei ce se afla la inceput...

Multumesc mult
Răspuns la discuția Infiintare SRL 3%
Va multumesc pentru raspuns.
Ce inseamna dividente? ma puteti lamuri? mai platesc ceva pe luna/an inafara de cei 3% impozit pe venit /luna+cheltuielile catre stat reprezentand salariul?

La contractul de prestari servicii, pot pune suma de 100 lei?
Da, ma gandeam la 3% pentru ca ar fi mai putin de platit, fata de 16%,
Fiind intr-un apartament, acolo unde locuiesc, nu as putea sa am multe cheltuieli. Doar daca pot deduce utilitatile gen: apa, curent, caldura iarna, etc.

Totusi in cazul meu: un angajat,doresc imposit mic , este bun SRL 3% sau ce ma sfatuiti?
Multumesc.
Revin cu o noua intrebare in incercarea de a ma clarifica:
Ma ocup cu webdesign-ul. Doresc sa infiintez firma numai pentru webdesign. Doresc sa ma angajez cu 4ore/zi iar salariul sa fie de aproximativ 450 lei (banuiesc ca as plati la stat aproximativ 250 lei lunar), Sediul doresc sa fie intr-un apartament unde locuiesc, la bloc.

Doresc sa infiintez un SRL cu impozitul de 3%, nu doresc SRL-D. Doresc SRL neplatitor de TVA (constituie un avantaj? ma gandesc ca sunt multe firme ce doresc factura dar nu doresc sa plateasca tva- ar fi in avantajul lor) Ma gandesc sa am un venit lunar de 1000 ron, desigur voi fi unele luni in care voi avea peste 1000 euro sau 50 lei.
Este vreo problema daca intr-o luna voi incasa 50 lei sau nici un ban?

Va rog sa ma ajutati in a-mi clarifica urmatoarele probleme:
- am inteles ca 3% reprezinta impozitul pe venit (impozit la tot ce incasez) 16% reprezinta impozitul pe profit (aici ce intra, din suma incasata pe luna ce pot deduce?)
- la SRL 3%/16% pot deduce aceleasi cheltuieli sau nu
- eu sunt economist (diploma economist in urma facultatii)dar lucrez ca freenlancer de peste 7ani ca programator/webdesigner.
- am inteles ca nu pot fi contabil, deoarece nu sunt expert (nu pot da cu semnatura). Ce trebuie sa fac sa angajez un contabil si sa platesc contributia lui la stat ca sa dea cu semnatura pe actele fiscale sau fac doar un contract de colaborare intre el si firma mea si nu va trebui sa ii platesc impozitul ? Contabilul imi este ruda si nu ar fi problema din punct de vedere al increderii. Sunt obligat sa semnez un act cu ea sau nu trebuie sa fac nimic, poate sa semneze fara problema?

Multumesc