avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters228570

Activitate ContSters228570

Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
andrada_damian a scris:

@pepe2011
Te invit politicos sa-ti revii din scarba. Realitatea e exact asta: inveti mult - intri. Dovada stau cel putin 40 de candidati, varful promotiei din acest an a Facultatii de Drept Universitatea Bucuresti, care acum sunt, cu mici aproximari, si in primii 40 - 50 intrati. Nu vad hazardul. Si eu sunt printre cei cu sanatatea afectata, iar succesul meu si al colegilor mei are mare legatura cu cat am invatat si cat de inteligenti suntem. Desigur, exista in orice exceptii, dar va mintiti crezand ca regula este ca cei care au intrat au intrat datorita altor factori decat munca dublata de fler. Nu cred ca au fost trasi la sorti admisii si respinsii (cam mare coincidenta la admisi). Nu e hazard. Uitati-va in liste dupa Andreea Serban, Cristina Coman, Cristina Chiriac, Vadim Chiriac, Maria Tuca, Andreea Carare, Tudor Craciun, Claudiu Damian, Andrei Iancu, Claudiu Damian, Olivia Argintaru, Iustin Armasu, Sorin Dumitru, Cristina Cusu, Laura Dinu, Sorina Duca, Daniela Ghervas, Andruta Gogoasa, Paul Lospa, Tiberiu Radulescu, Andru Sandu, Roxana Sandulescu si lista poate continua. Toti au fost studenti buni, toti au avut note mari, majoritatea au trecut prin teste crancene date de marile case de avocatura la care acum si lucreaza. Si toti au intrat. Andreea Serban a fost sefa de promotie si prima pe tot centrul INPPA. Nu vad unde e hazardul.

Draga pepe2011, eu stiu sigur si oameni foarte capabili care au picat la grila, precum si vreo 2 imbecili care au intrat. Dar acestea sunt cazuri izolate de ghinion teribil, respectiv noroc porcesc, oricand inerente. Oare cand va avea cineva curajul sa spuna ca a picat din propria-i vina? Oare chiar toti pana la 1453 cati au fost inscrisi initial sunt niste victime?

Oricum ar fi, unii nu au intrat si ar fi cazul sa-si accepte esecul cu demnitate. Si sa se revolte impotriva comisiei de corectare (impotriva careia si eu am scris cateva articole dure, nu mi le publica insa nimeni) nu impotriva celor care au scris atat de mult si au stiut atat de bine, incat au fost admisi si in conditiile unei corectari severe si ale unui barem imposibil. Se stia limpede ca va fi un examen restrictiv. Si vb cuiva de pe aici, si daca intrau 80%, restul s-ar fi considerat nedreptatiti. Va garantez ca daca cei care mi-au corectat lucrarea ar fi putut cumva sa ma pice, ar fi facut-o.

E ultima data cand intru pe acest forum imbibat in frustrare. Sunt ocupata cu a fi ceea ce unii cu astfel de mentalitate nu vor ajunge nicicand: avocat definit de profesionalism.


Draga andrada....Cred ca am vorbit amandoi, si ne-am inteles separat.De cand ma stiu, nu am luat particularul drept general, si nici ceea ce mi seintampla mie, c-ar fi stare generala.
Oricum, nu ai inteles ce am vrut sa spun.Tu privesti din pozitia asa zisului invingator.
Scarba vine din produsul final al transformarii....stagiarului/definitivului....in mare parte.
Imi pare rau ca, administratorul ma iubeste, (desi eu sunt conservator si-mi plac femeile).Si-n conditiile astea, imi rascheteaza toate comentariile.E vorba de gelozie....Sau sa fie vorba de altceva?!?!?! SI din cele motive, nu poti sa-mi recitesti mai cu atentie postajul.
Oricum nu mai conteaza.
Si andrada...esti "cruda "inca-adica tanara.Poate mai tarziu, o sa-mi dai dreptate.Imi pare rau ca n-ai inteles ce am vrut a zice.
Ce sa-i faci, daca dragostea-i mare? Eu nici sa ma impotrivesc nu pot.....B-) He is loving me....:D
Drum drept si lumina.....
PS- Si andrada io mi-s injiner....si sincer, cam la asta ma refeream.Dar...poate ne mai auzim peste 1 an, peste doi....cand poate, nu ai sa ma privesti de la ...etaj.Sau poate...de la mansarda???
Munca dublata de fler.....asa este, mai ales de fler.Si stalin fu baiet di treaba....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Suntem 3 vizati de omu de la butoane.....
Adevarul doare?
Sau iti taie leafa stapanul???
Nici macar explicatii la mizeriile pe care le faci nu dai.Comportament identic cu al celor de la INPPA.Tocmai de asta ne revoltam....Pentru a nu mai fi indivizi ca cei de la inppa, cei ca tine....
Utopie, nu...Atat timp cat s-au inventat botonelele....manipularea va fi in top.
Pentru cine-l cunoaste pe acest angajat...alin...gratulati-l in live cand va intalniti cu el, asta daca nu va produce o repulsia asa de mare incat.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
neAvocatul a scris:

Ma, daca cei mai multi admisi sunt ca avocatelu' treaba e ok. Nu cred ca marile case de avocatura mai sunt amenintate. Examenul a fost un succes. Daca in barem se puncta si ceva despre "Cosoru' lu Moceanu" erau si note de 10. Ca vad ca s-a intrat cam chinuit, majoritar cu 7 si ceva. E bine.


Ca bine zici.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
avocatel2011 a scris:

Astept si eu sa vad unul pe forum care sa zica.."Am picat ca n-am invatat suficient,pun burta pe carte si la anul iau sigur!"


Mai mult ca sigur ca pe forum nu ai sa vezi.DAR....EU AM AUZIT...DESI NU MA PLIMB PE HOLURILE TRIBUNALULUI.Poate ai fi auzit si tu, dar.....Poate erai preocupat de probleme.....apasatoare,esentiale.Ma gandesc ca falimentul greciei....ti-a distras atentia.
Si apropo, daca-mi dau acordul, cei 3 pe care i-am auzit, le voi da numele.
Ceva de petitie...nu vrei sa zici???
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
avocatel2011 a scris:

Sa inteleg acum ca unii ar vrea sa fie corectati dupa un nou barem-eventual propriu iar altii sa isi vada lucrarea si sa o corecteze cu ei acolo. Daca toti cei 1700, sau cati sunt picati vor acelasi lucru inseamna sa le stea comisia aia de corectori la dispozitie vreo juma de an, ca sa inteleaga fiecare ce si unde trebuia scris.


Prietene, de asta eu m-am facut inginer si nu chirurg sau pilot sau.....avocat( pilot nu m-am facut din motive....medicale banale).Ca sa ma cert doar cu fiarele si cu oamenii din subordine.
Tu ai inteles ce am vrut sa spun?
Sincer, la inceput am crezut ca esti rionic cu mine, si nu intelegeam ce motiv ai.Acum....stiu sigur ca....nu e asa.Mai, mai sa ma acuz ca, nu ma....exprimez a la Pruteanu si nu ma fac inteles.
INCA MAI SUGEREZ IDEEA UNEI PETITII....SI ASTEPT INITIATIVA....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
stefania87 a scris:

Refuz pur si simplu sa mai raspund...probabil am fost inteleasa gresit...domnule inginer imi cer scuze ca v-am stupefiat in asa fel...dar referirea la educatia mea mi se pare total deplasata ....pentru un om cu o educatie cazona si disciplina v-as sugera sa fiti mai rezervat in afirmatii la adresa unor persoane pe care nu le cunoasteti...


Sigur ai fost inteleasa gresit.Asa cum marea majoritate a interpretat baremurile gresit.
Imi cer scuze, stefania si promit sa nu ma mai dau mai prutean decat sunt, sa nu mai fac analiza pe text.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
avocatel2011 a scris:

Vad ca excludeti din start varianta ca la un examen se pica din alte motive in afara de ala pe care v-ati axat:furtul.Toti sunt bine pregatiti si sunt furati..trist.



Prietene, ti se pare ca aici sunt postajele tuturor celor 80-85% din cei picati? Din nefericire pentru tine, daca te uitai cu atentie pe contestatii, ai fi vazut ca,nu multi au contestat.Si asta nu inseamna ca toti cei ce au contestat au si dreptate.Dar majoritatea contestatorilor, se bazeaza pe ceva.Asa cum ma bazez si eu pe.....verificarile facute alaturi de avocati, profesori, pe baza baremurilor publicate pe site.Si ca mine, majoritatea contestatarilor.
Dar, imi pare rau ca, consum energie in contre premediatate sau....bazate pe alte stari neconstructive, nebenefice.
Oricum, iti urez succes....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
radu_uglai a scris:

Se pare ca ironia cu spetele si sintezele nu a prins...nu-i nimiv(langa user se vede si data cand ati creat contul). In alta ordine de ideii, nu spiritul revolutionar cred ca ii problema ci acei care cred ca il au certandu-i pe cei care nu cred ca nu il au.
Deci daca vreti sa va revoltati nu va retine absolut nimeni, ma deranjaza pur si simplu lipsa de un minim bun simt in a aborda o parere contrara si abuzul de masaje de genul " doamne ne nimicesc". Foarte bine faceti o petitie, mergeti in instanta sau ce credeti de cuviinta, in concret. Dar finalitatea pe care o vad eu aici este o documentare demna de un film pe national geografic gen zeigst si nu o petitie online, pe care as semnau daca ar exista, sau un alt demers palpabil. Doar o sumediene de lametari( nu vreau sa zic ca fara rost) dar pe care le-am inteles din primele posturi si nu vad rostul umplerii de paginii. Daca tot sunteti asa revoltai folositi energia la un scop mai pragmatic.
Dar eu, creieras fiind de viitor, ce stiu eu nu?


Prietene, te plangi de ironii, si tu le promovezi.
Scopul acestor discutii mai mult sau mai putin in contradictoriu, este sa se nasca idei, initiative.DIn contradictii se naste progresul....
Am zis in urma ca, vaicareala nu ajuta.Am zis ca, o petitie ar fi buna si poate ar rezolva ceva.Am zis de L544, am zis.....
Dar multi, din comoditate, vin si ne distrag atentia, pentru a ne refugia si disipa in contre si ironii.
Eu sunt inginer, si......incerc pe cat ma tin muschii sa ma implic.Dar, astept initiativa de la voi, si imediat am sarit in barca.Si crede-ma, ca,nu dau din gura...sau cu gura.Cum am mai zis, am educatie cazona si disciplina.Vorba multa ma oboseste.
Nu-mi plac oamenii care vorbesc si nu spun nimic.Ba mai mult, sunt si ironici
Am ramas stupefiat de postarea ...acelei stefania.....si mi-am spus ca, daca copilull meu ar fi educat asa, .....ar fi jale mare(mai ales pentru ea).
Mai multi au ridicat o problema ciudata.Ca daca ati stiut ca e cum e, de ce nu v-ati revoltat dinainte....ASTA O SPUNE UN AVOCAT???? VAI MAMA ALORA CE VOR FI APARATI DE ASA AVOCATI.Sa te revolti de o viitoare presupusa frauda........Eu ma revolt pentru ca, am platit 800 lei si.....corectura a fost facuta de.....femeia de serviciu.De asta ma revolt.
Invatati-ma, cum as fi putut sa ma revolt pe data de 5 nov, pentru motivul ca, nu sunt de acord cu corectura? Cum as fi putut sa ma revolt pe 5 nov, ca, regulile jocului se modifica in timpul jocului??? Cum as fi putut sa ma revolt....dragi viitori avocati???? CUM???
Prin extrapolare, inainte de a iesi pe strada, fac un apel la 112 cum ca, voi fi talharit in zona in care intentionez sa merg.
Dar ca s-o n-o mai supar pe stefania, la urmatorul examen, inainte cu 10 zile, o sa ma revolt ca se va umbla cu....nereguli la examen, cu riscul de a ajunge la ....creiere netede.
Si apropo, daca promovau 90% si picau 10%, si aia 10% considerau ca au fost nedreptatiti, AVEAU TOT DREPTUL DIN LUME, SA SE REVOLTE. Mai ales ca transparenta....e opaca rau.
Eu in politehnica, am contestat un examen, la rectorul de pe vremea aceea.Stiti ce a facut...tovarasul rector??/(eram tovarasi atunci)
O SPUN PENTRU TOTI CARE NU STIU SAU NU VOR SA INTELEGA: Tov Rector, a scos baremul, a scos lucrarea - LUCRAREA MEA - si a corectat-o de fata cu mine si inca 2 profesori.Am castigat 1.75. Si stiti de ce am contestat-o? Pentru ca, am considerat ca, am fost neindreptatit.
Constat ca ....ala era nebun, si acum astia sunt normali.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
neAvocatul a scris:

stefania87 a scris:

s-au reluat discutiile non examen...


Astea sunt discutii non examen ? Adica pe tine nu te intereseaza cine iti organizeaza examenul, cum il organizeaza, cum te corecteaza ? Ce intelegi tu prin discutie asupra examenului ? Doar alea in care tocilaru' se vaita sau se lauda ca a scris o fraza si a luat 3 puncte din start ? E foarte tare.


Stefania, daca astea sunt discutii non examen, nu crezi ca ar fi mai bine sa...navighezi pe site-uri unde sa poti intelege ce si cum???
Sau discutii cu si despre examen , se refera la taxa barou, la pretz roba, pret legitimatie...cu se se mai imbraca d-nele avocate, ce cluburi frecventeaza....
Iarta-ma....dar chiar despre examen se vorbeste aici....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
neAvocatul a scris:

Nu exista niciun caz de INCOMPATIBILITATE ? Atentie. Poti practica, poti fi partener senior, poti fi membru al Consiliului UNBR, poti fi lector la INPPA, poti aproba bugetul INPPA tu fiind si membru in conducerea INPPA, poti corecta lucrarile candidatilor la examenul din octombrie 2011 (e in topic) etc. Pai mai frate nu se sesizeaza nimeni ?


Parca e mai buna pozitia de combatant....benefic, in spiritul si litera legii ( care se pare ca deranjeaza pe multi )
Si asta daca nu cumva intervine iar cenzura...