avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate Elena2212

Activitate Elena2212

Buna seara! Nu faptul ca nu am avut nevoie a fost motivul pentru care nu am solicitat pensia alimentara, ci pt ca nu aveam varsta necesara initierii unei astfel de actiuni. Si daca refuza sa imi plateasca si pe ultimii 3 ani? Atunci ce o sa se intample?
Multumesc frumos! Ce inseamna ca restul a fost "prescris"? Am uitat sa mentionez faptul ca mama a solicitat jumatate din apartament in procesul de partaj imediat dupa divort, dar tata nu a acceptat sa ofere nimic si apoi nu a mai incercat.
Buna seara. Am 18 ani, parintii mei au divortat in urma cu aproximativ 10 ani, iar eu am ramas in custodia mamei mele, cu care am plecat din apartamentul in care locuiam, acesta fiind pe numele ambilor parinti. Tata fusese obligat de catre instanta sa plateasca lunar pensie alimentara, insa nu a platit deloc in decursul acestui timp. Intrebarea este, daca intentez proces impotriva lui, pe motivul neplatii pensiei alimentare si privarea dreptului de a locui in apartamentul, care repet, este pe numele amandurora, ii pot cere apartamentul ca despagubire? Adica sa il treaca pe numele meu. Multumesc!