avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate prietena

Activitate prietena

Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Supravietuitorul? ....
Sa fie cel care nu asteapta momentul potrivit, fiind constient ca se intrec altii care nu-l asteapta? ...
Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Asa este! Am curiozitatea - sa vad ce va mai ramane din sentimente - si placerea - de a impartasi cu voi - acestei actualitati.
Conventia matrimoniala ramane valabila si in cazul cand unul dintre soti, moare?
Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Cu totul de acord, despre casatorie! Dar cand persoana care "te iubeste" spune: da, ne casatorim, dar dupa 10 ... 20 de ani nu vreau sa fiu pe afara - acum cand pers. resp. nu are nici casa nici alte bunuri, de parca ar fi picata.
Faptul ca putem discuta despre aceste aspecte, chiar am credinta ca se pot elimina multe... semnele de intrebare? sentimentele? scopul?
Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Oameni frumosi, sunteti un deliciu!
1. In conditiile date, nu merita sa te recasatoresti;
2. Nu vreau sa dau si nici sa iau ceva din ceea ce nu mi-ar apartine;
3. ....
Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Multumesc pentru raspuns. Si asta se poate intampla fara ca supravietuitorul sa aiba "vechime"...
Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Va multumesc frumos si mult!
Dar tot in ceata raman. Asa cum spuneam - indiferent de cine are dreptate aici - mi se pare o aberatie, ca o persoana care se recasatoreste si peste o luna sau chiar a 2-a Zi "da coltul" - de fericire - sotul ramas in viata respectiv cel care devine rezervatar, sa dobandeasca parte a bunurilor la care nu a avut nici o contributie.
Din cate am mai intrebat in stanga si in dreapta, se pare ca sotul supravietuitor vine la mostenirea tuturor bunurilor dobandite de defunct, chiar daca acesta moare in a 2-a Zi dupa casatorie...
Aici consider ca este strigator la cer, mai ales cand ai copii.

Mi-ar placea sa vad discutii si pe articole de lege/cod.
Mi-ar placea sa vad opinii ale celor care sunt in aceasta situatie.

Inca odata, multumiri!
Răspuns la discuția Sotul rezervatar
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.

Sotul supravietuitor devine proprietar pe 1/4 din bunurile defunctului ... ce curata nebunie! Adica, daca o persoana se recasatoreste la 50 sau 60 de ani, dupa o luna face accident - indiferent de care - si moare, supravietuitorul s-a ales cu parte din munca defunctului ...
Mor in liniste! De ciuda!
Tot nu-mi vine sa cred ca supravietuitorul poate avea dreptul la ceva ce nu a contribuit, la dobandirea unui bun - casa, masina, etc. -
Care sunt drepturile unui rezervatar in cazul unei a 2-a casnicii?
Daca nu exista copii in acest caz, cei din prima casnicie isi pierd drepturile?