Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul rezervatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul rezervatar

Care sunt drepturile unui rezervatar in cazul unei a 2-a casnicii?
Daca nu exista copii in acest caz, cei din prima casnicie isi pierd drepturile?
Doriti sa spuneti sot supravietuitor , probabil.Nu, copiii defunctului isi pastreaza drepturile, iar sotul supravietuitor vine la mostenire alaturi de acestia. Indiferent de numarul lor, sotul supravietuitor dobandeste 1/4 din bunurile succesorale, plus alte drepturi, drept de abitatie( dee a locui in casa, daca nu are o locuinta proprie, pe o perioada de un ), darurile de nunta.
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.

Sotul supravietuitor devine proprietar pe 1/4 din bunurile defunctului ... ce curata nebunie! Adica, daca o persoana se recasatoreste la 50 sau 60 de ani, dupa o luna face accident - indiferent de care - si moare, supravietuitorul s-a ales cu parte din munca defunctului ...
Mor in liniste! De ciuda!
Tot nu-mi vine sa cred ca supravietuitorul poate avea dreptul la ceva ce nu a contribuit, la dobandirea unui bun - casa, masina, etc. -
Ba da doamna....Consultati si Legea 319/1944. Sotul supravietuitor este si rezervatar si va veni la mostenire in concurs cu toate clasele de mostenitori (1-4). 1/4 nu este rezerva sotului ci chiar cota lui de mostenire.
Legea 319/1944 a fost abrogata odata cu intrarea in vigoare a Noului Cod Civil.

Cotele si rezervele au ramas la fel si in noul cod civil. Sotul supravietuitor este mostenitorul sotului/sotiei si mi se pare normal sa se intample asa.
VA VENI LA MOSTENIREA BUNURILOR COMUNE DOBINDITE IN TIMPUL CASATORIEI NU LA ALTE BUNURI .....ATENTIE !!!!! SOT SUPRAVIETUITOR
ContSters58959, utilizator