avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1859 soluții astăzi
Forum Activitate nosq2

Activitate nosq2

am inteles...totusi eu nu as vrea sa le fac rau dar in cazul in care imi dau demisia asa cum am scris mai sus se intampla ceva? vine vre-un organ de ancheta de la ITM?
OK si in demisie ce trebuie sa scriu de fapt art. 55 lit C sau art. 81 alin 8?
bun...deci sa inteleg ca se poate? As putea sa ma leg de ultimul articol desi angajatorul si-a respectat toate obligatiile contractuale insa m-a neindreptatit in repetate randuri fata de colegii mei care sunt angajati pe acelasi post ca si mine.
ma gandeam pana la urma ca vineri in ultima zi sa-mi da demisia prin art 55 lit C. Acest articol ma poate ajuta practic sa-mi dau demisia fara a mai sta in preaviz sau presupune altceva de care nu stiu pentru ca nu inteleg ultima parte din articol pe care am bolduit-o " ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, in cazurile şi in condiţiile limitativ prevăzute de lege. "

multumesc frumos pentru raspunsurile prompte, m-ati luminat! acum stiu ce am de facut
sigur este legal sa lucrezi 16 ore pe zi si pe langa asta sa se mai si suprapuna orele de munca de la vechiul angajator cu cele de la noul angajator pt ca mie nu mi se pare normal. din cate stiam eu poti avea maxim 2 joburi in acelasi timp dar unul full time si cealalalt part time tocmai pt ca nu e posibil sa lucrezi 16 ore pe zi cand ziua are 24 de ore ca doar nu suntem roboti. o alta intrebarea as mai avea, vechiul angajator ma poate da in judecata pe motiv ca am absentat nemotivat si astfel am lasat descoperit un post ( aici fie vorba intre noi, pe acealasi post cu mine mai sunt inca 100 de oameni dar asa cum am mai zis nu vor sa ma lase sa plec ).
bun si in cazul acesta mi se mai da fisa de lichidare care este posibil sa mi-o ceara la noul loc de munca si daca da presupun ca o sa mi se dea cu data la care ei au decis sa ma concedieze prin sanctiune disciplinara iar asta ar insemna ca figurez ca lucrez cu norma intreaga la 2 companii diferite. o alta intrebare care ma framanta, noul angajator poate vedea ca am fost concediat prin sanctiune disciplinara de la vechiul loc de munca?
Buna seara! Am o mare problema cu angajator de fata, am vorbit de vinerea trecuta ca nu mai pot sa lucrez la ei decat pana in data de 11.11 adica vinerea aceasta si astfel nu pot sta in preaviz 15 zile calendaristice asa cum e prevazut in contractul pe care l-am semnat cu ei. Ei mi-au spus verde in fata ca nu vor sa sa ma lase sa plec prin acordul partilor fiindca asa vor ei. Eu le-am zis ca mi-am gasit un alt job si ca incepand cu data de 14.11 trebuie sa ma prezint neaparat acolo pt ca altfel nu mai mai angajeaza, am incercat sa-i iau cu frumosul incercand sa le spun ca este spre binele meu dar ei au insistat sa-mi spune ca nu vor sa incheiem contractul cu acordul partilor pt ca asa "vrea muschii lor" ca sa zic asa. Acum intrebarea mea este ce este de facut? Daca eu incepand de vineri nu ma mai prezint la serviiu care sunt urmarile?:(