avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate ralber

Activitate ralber

Răspuns la discuția Poprire pe fonduri europene!
Sa inteleg ca si alocatiile, indemnizatiile pentru mamici pot foarte bine fi poprite de banca. Am mai citit si interesat si am incercat sa aflu daca merita sa chem banca in instanta si peste tot am gasit ca nimeni in afara de primaria unde sunt pozitioante pamanturile si apia nu pot pune poprire pe acesti bani care provin totusi de la minister.
Buna ziua,
Am o mare nelamurirea cu o poprire pusa pe un cont in aprilie 2011 si ce s-a aplicat acum in noiembrie dupa intrarea in vigoare a noului cod civil pe o subventie venita de la apia. Poprirea este pusa pe cont pentru neplata unui credit de nevoi personale pe persoana fizica(nu exista la imprumutul respectiv nici girant, nici gaj pus pe imobil sau orice alt obiect), contul poprit este deschis la o alta banca special pentru primirea aceste subventii de la apia. Stiu ca codul civil protejeaza aceste sume de bani provenite pe proiecte, fonduri europene etc.ei zic ca desi suma a intrat in cont dupa ce a intrat in vigoare noul cod civil poprirea emisa in aprilie tot poate fi aplicabila si si-au insusit fondul reprezentand subventie de la apia. Este legala poprirea veche pe suma de bani emisa dupa intrarea in vigoare a noului cod civil. Va rog sa-mi raspundeti cat mai urget. E vorba de niste bani obtinuti la tara prin munca grea(in baza unui proiect bazat fonduri europene nerambursabile)
Va multumesc.
Discuție Poprirea
Buna ziua,
Am o mare nelamurirea cu o poprire pusa pe un cont in aprilie 2011 si ce s-a aplicat acum in noiembrie dupa intrarea in vigoare a noului cod civil pe o subventie venita de la apia. Poprirea este pusa pe cont pentru neplata unui credit de nevoi personale pe persoana fizica(nu exista la imprumutul respectiv nici girant, nici gaj pus pe imobil sau orice alt obiect), contul poprit este deschis la o alta banca special pentru primirea aceste subventii de la apia. Stiu ca codul civil protejeaza aceste sume de bani provenite pe proiecte, fonduri europene etc.ei zic ca desi suma a intrat in cont dupa ce a intrat in vigoare noul cod civil poprirea emisa in aprilie tot poate fi aplicabila si si-au insusit fondul reprezentand subventie de la apia. Este legala poprirea veche pe suma de bani emisa dupa intrarea in vigoare a noului cod civil. Va rog sa-mi raspundeti cat mai urget. E vorba de niste bani obtinuti la tara prin munca grea. Va multumesc.:(