avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate mioritam

Activitate mioritam

De curand am dat o cautare dupa numele meu pe internet. Spre marea mea mirare am gasit un rezultat care imi afiseaza numele si adresa: era vorba despre o sectiune din Monitorul oficial in care am publicat un anunt privind pierderea unui act. Acest text nu apare pe site-ul oficial al monitorului oficial ci pe un site care se prezinta ca motor de cautare in aceasta publicatie si mentioneaza ca are acceptul monitorului oficial. Desi, inteleg ca am acceptat ca aceasta informatie sa fie facuta publica pe hartie si in arhivele monitorului oficial, faptul ca aceasta informatie apare la o cautare banala pe internet, nu mi se pare normal. Din punct de vedere juridic, am dretul de a cere ca aceasta informatie sa fie indepartata de pe acel site? Multumesc.
Si totusi judacatorul a admis aceasta expertiza si a respins cererea efectuarii unei contraexpertize. Exista vreo lege care stipuleaza acest lucru? Multumesc.
Intr-un proces de iesire din indiviziune, este corect ca in urma unei expertize topografice care determina ca suprafata expertizata este mai mare decat cea tabulara, judecator sa dispuna intabularea suprafatei mai mari si modificarea cartii funciare?

Exista o lege care sa prevada diferenta maxima dintre suprafata tabulara si suprafata care reiese din expertiza tehnica topografica poate fi admisa judecator?

Daca din masuratori suprafata este mai mare cu 10 000 mp decat cea tabulara, este legal ca judecatorul sa aprobe o astfel de expertiza si sa dispuna marirea suprafetei tabulare cu un hectar?