avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaGh

Activitate CristinaGh

va multumesc mult pt mesaje
ma gandesc serios sa ii dau in judecata dar in cazul acesta ce as castiga?
oricum, cariera mea in aceasta companie s-a terminat, cand ma voi intoarce din concediul medical va trebui sa gasesc alt loc de munca.
ce motive pot invoca in cazul judecatii? cati bani pot cere ca si daune morale? ce dovezi trebuie sa aduc in instanta? nu stiu daca voi avea suportul colegilor deoarece se tem sa nu cumva sa li se gaseasca vreun nod in papura...amenintari si asa mai departe...
este bine ca prim pas sa gasesc un avocat bun si sa avem o intrevedere cu cei de la hr si cu directorul general? oricum, managea de resurse umane ar trebui data afara.
ce as risca daca as da cazul la televizor?
multumesc
Buna seara,

Asa cum scrie si in titlu, angajatorul, firma unde lucrez, in speta cei de la HR, s-au comportat foarte urat cand le-am spus ca am capatat o boala a plamanilor.
pe scurt...
am fost internata de urgenta la spital in urma unor analize unde am stat 2 saptamani urmand sa iau tratament multe luni deacum incolo si sa stau acasa (de regula la aceasta boala se sta jumatate de an)
intre timp i-am anuntat ca o perioada de cateva luni nu o sa pot veni deoarece sunt internata si iau tratament dar voi aduce concediile medicale
cand am dus concediul medical si au vazut codul ce corespunde bolii m-au dat afara din birou spunandu-mi ca e mai bine sa plec sa nu cumva sa imbolnavesc pe cineva
a doua zi am aflat ca au facut sedinta cu tot departamentul, vreo 30 de persoane, unde mi s-a expus cazul, mi s-a spus numele si de ce boala sufar si au fost rugati toti sa isi faca analize si radiografii daca e cazul.
au facut si un fel de dezifectie in spatiul birourilor ca nu cumva sa fi ramas microbul de le mine si doamne fereste sa pateasca cineva ceva.
mentionez ca i-am anuntat ca boala nu e contagioasa deci nu se raspandeste si e intr-un stadiu incipient, deci nu e grav.
ce pot face?
mi-au lezat imaginea foarte grav, toata lumea ma va ocoli stiind povestea asta....
in plus, pe spatele concediului medical scrie clar ca angajatorul trebuie sa pastreze confidentialiatea diagnosticului angajatului.
ce pot face? este foarte urat din partea lor si ma gandesc serios sa ii dau in judecata....
firma este cea din cauza careia a murit o fata acum 2 ani, a fost caz mare la tv, lucra mult peste program si din cauza epuizarii a clacat,
va multumesc si astept parerile dvs