avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate eleonora2

Activitate eleonora2

Vreau sa mai completez cu urmatoarele informatii; apartamentul a fost cumparat cu imprumut de la o institutie a statului care nu mai exista acum, valoarea lui ajungand cu tot cu dobanda la 113.000 lei.Imprumutul a fost calculat pe un anumit nr de ani si in rate a fost inclusa si dobanda. Avansul a fost 20.000 lei pe care i-am achitat din banii mei din care am platit de asemenea inca 10.000 lei rate la imprumut. Asadar din propriii mei bani am achitat 30.000 lei. Apoi m-am casatorit. Restul i-am achitat in timpul casniciei, inclusiv in primii ani dupa revolutie.

Din sfaturile dumneavoastra am inteles ca ar trebui sa ma limitez doar la divort, iar daca el doreste sa imparta ceva el va initia actiunea de partaj si ca eu va trebui sa ii achit o suma de bani proportionala cu aportul lui.

Am urmatoarele intrebari;

1. Din momentul initierii divortului el mai poate locui in apartament? Daca da, din ce moment nu mai poate locui? Sau mai exact cum pot face sa nu mai locuiasca? Din cauza alcoolului a devenit violent si scandalurile sunt la ordinea zilei.Nu am semne sau certificate medicale pt ca de la palme si injuraturi nu raman urme.

2. Din ce am mai citit pe aici se va hotari o suma pe care eu va trebui sa i-o achit drept despagubire pana la o anumita data? Daca nu reusesc sa achit toata suma pana la acel termen ce se intampla?Data limita se decide in functie de veniturile mele sau e ceva standard?

3. Schimba cu ceva situatia initiala informatiile furnizate mai sus?

Va multumesc anticipat si mai ales va multumesc pentru raspunsurile prompte.
Ca sa solicit o cota parte mai mare trebuie sa dovedesc ca eu am platit aducand chitante sau e de ajuns ca a fost pe numele meu de la inceput?

Cat de mare poate fi cota parte pe care o pot solicita?
Nu e nicio modalitate sa nu trebuiasca sa impart apartamentul?

Multumesc
Buna dimineata. Am 49 ani si viata mea de familie a ajuns un cosmar. As dori sa divortez. Nu am copii minori in intretinere. Cei pe care ii am sunt majori. Singura proprietate care s-ar supune partajului este apartamentul. As avea nevoie va rog sa imi spuneti in ce conditii poate sau nu poate fi supus partajului mai ales ca a intrat in vigoare noul cod civil ale carui reglementari nu le cunosc.

Apartamentul am inceput sa il achit inainte de revolutie si dinainte sa ma marit si l-am terminat de achitat dupa revolutie cand eram deja maritata. Inca de cand a fost construit blocul apartamentul a fost asadar pe numele meu. Toate platile au fost facute pe numele meu. In aceasta situatie il impart la partaj sau nu? Si daca da exista vreo posibilitate sa nu se intample asa ceva si sa evit sa fie supus partajului? Unul dintre cei doi copii majori locuiesc inca la aceeasi adresa.

Nu as vrea sa ma intelegeti gresit, nu caut sa imi las sotul pe drumuri. Insa scandalurile din cauza alcoolului au devenit insuportabile. Iar cand nu face scandal "sotul" locuieste la tara la mama lui.

Va multumesc