avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate puiucris

Activitate puiucris

Răspuns la discuția Numar persoane la intretinere
Consumul de apa este contorizat. Lift nu avem, ca sunt doar 4 etaje. Gunoiul... nu-l face ea. Ea doar ajuta la adunarea lui cand se face curatenie. plus ca nu sta zi si noapte. Vine si pleaca. Si nici nu vine zilnic. Incep sa ma intreb atunci... nu mai am voie sa am musafiri care sa ma viziteze si care sa ma si ajute din cand in cand, de teama ca o sa fie contorizate nr de vizite si vor aparea brusc la cheltuieli??? Administratoarea Imi spunea ca legea stipuleaza astfel de cazuri in cazul bonelor. Insa eu nu am gasesc niciunde acest lucru. As vrea sa stiu daca e adevarat, asta inainte sa o intreb pe ea sa imi arate scris negru pe alb ceea ce sustine ea. Va rog mult luminati-ma cumva. Multumesc
Buna. Am o intrebare. Sotul meu, eu si cei 2 copii ai nostri locuim intr-un apartament. Sotul e plecat la lucru si lipseste cu saptamanile de acasa. Am cerut la asociatia de proprietari sa il scot de la cheltuieli. Mi s-a spus ca se poate, dar ca, pentru ca mai avem o bunica si o matusa care mai vine la noi sa ne ajute cu cei 2 copilasi mici, ar trebui sa le pun si pe ele la cheltuieli... Niciuna nu sta la noi zi si noapte. Vin, stau ceva timp si apoi pleaca. Intrebarea mea este care este legislatia in acest sens, si daca este rea vionta si mi se intampla un abuz. Pentru ca eu stiam ca numai daca cineva sta mai mult de 15 zile zi si noapte, se trece la cheltuieli persoana respectiva. Multumesc
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
multumesc. el este cumnatul meu. cu ce as putea sa-l dau in judecata? ca de divort nu poate fi vb. si la ce sa am grija cand ati spus ca nu cumva sa nu iau in calcul competenta de solutionare? multumesc!
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
afaceri judiciare? nu stiu daca inteleg ce vreti sa spuneti... ar trebui sa investim in asta??:ban::-/ oamenii simpli nu sunt luati in seama. unii sunt inchisi pentru ca au furat o gaina sa aiba ce da copiilor sa manance si altii sunt liberi desi au furat vieti... nu vreau sa judec pe nimeni. nu inteleg insa de ce nu mi se spune clar ce trebuie sa fac ca sa imi pot rezolva problema...
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
am trimis la anp cererea. n-o sa fie luata in considerare??? pai si ce ar trebui sa fac acum? sa trimit aceeasi cerere si la penitenciar? pt ca baiatul nu mai poate face ca nu i-o aproba din cate mi-a zis. nu inteleg de ce atata nedreptate. spuneti-mi va rog mai detaliat ce sa fac! multumesc!
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
va multumesc mult! am trimis cererea pe internet la adresa de mail pe care am gasit-o pe site-ul anp-ului dar, cred ca intr-adevar e mai bine s-o trimit prin posta. cumnatul meu a mai facut o data cerere de transfer si nu i-a fost aprobata. nu am inteles de ce. a mai facut inca o data cerere si i s-a zis ca in 2 3 sapt il transfera. apoi dupa cateva zile ca nu-l mai transfera. nu inteleg de ce aceste schimbari. cine e autorizat sa ia aceasta decizie? ramane la latitudinea directorului penitenciarului unde se afla acum? Nu ar trebui sa-i vina un raspuns scris, oficial? Multumesc!
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
cumnatul meu este la deva si mama lui e la cluj. cum se procedeaza ca sa-l transferam la bistrita? mamei lui ii e aproape imposibil sa mearga la el pana acolo. cum sa trimit cererea de transfer? se poate si pe internet si unde anume? verifica cineva locatia unde trimit cererea pe net? multumesc mult!