avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate Rosangel

Activitate Rosangel

Discuție Adoptia
Buna ziua! As avea nevoie de un mare ajutor din partea dumneavoastra!Am tot cautat pe net dar nu am gasit nici un raspuns...Am o fetita in vasta de 6 ani,tatal natural nu are nici un amestec in viata noastra,am avut un proces lung si plin de evenimente care dupa 4 ani jumate s-a terminat cu o sentinta la tribunal si una la curtea de apel prin care minora imi este incredintata mie spre crestere si educare pana la varsta de 18 ani ani iar tatal este obligat la pensie alimentara.Normal ca nu am primit nici un banut si nici nu asta e problema.Problema este ca acum vreau sa ma casatoresc iar eu si fetita mea avem acelasi nume de familie iar in urma casatoriei eu voi purta numele barbatului.Intrebarea mea este daca as putea sa o trec si pe ea pe numele nou si cum ?Am primit un sfat si acela de a o infia viitorul sot,ce formalitati,ce acte,unde ma adresez..nu stiu nimic si nu gasesc nimic care sa ma lamureasca.As aprecia din suflet un raspuns!O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Recurs la pensia de intretinere
Va multumesc foarte frumos pentru raspuns...dar credeti ca are cineva ce sa-i faca avand in vedere ca sta in strainatate si lucreaza la firma deschisa de mama lui,fara contract legal de munca?eu cred ca nu am nici o sansa sa primesc vreun ban de la el pt acest copil...exista aceasta posibilitate?
Buna!e prima daca cand apelez la un sfat pe internet si de accea nu prea stiu cum se procedeaza.Cazul meu este unul simplu,dupa 3 ani de judecata pentru incredintare minor si pensie de intretinere,sentinta data in favoarea mea,pensie de 400 ron(tatal lucreaza in strainatate),s-a facut recurs,l-am castigat deoarece a fost respins,iar acum nu stiu ce urmeaza tinand cont ca tatal refuza sa lateasca,ce pot face?unde pot merge?cu el nu se poate discuta sau intekege decat pe cale silita sau judecatoareasca...sa-l dau din nou in judecata ca refuza sa plateasca pensia de intretinere?sau?cat trebuie sa astept dupa respingerea acelui recurs?Va multumesc din suflet si astept un raspuns daca este posibil...